Obecnie ulga jest w fazie projektu - jednak jej wprowadzenie zostało już wskazane w wykazie prac legislacyjnych rządu na III kwartał 2020 r. 
Zgodnie z informacjami, odliczenia będzie można dokonywać już w zeznaniu za 2020 r. - zatem wydatki ponoszone obecnie na nabycie mieszkania w 2020 r. lub na budowę domu będą podstawą do jej zastosowania. Istotą ulgi będzie to, że:

Policz dokładnie ulgi i odliczenia w Programie e-pity 2021

Nie musisz liczyć ulgi na złe długi za 2021 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojej ulgi na badania i rozwój oraz zwrotu podatku kompleksowo, także z uwzględnieniem nowej kwoty wolnej od podatku w PIT.
Ulgi i odliczenia wylicz w Programie e-pity 2021 i wyślij Twój PIT 2021 online >>

 • korzystać z niej będą mogły osoby do 35 roku życia
 • w przypadku małżeństw ulga przysługiwać będzie jeśli młodszy z małżonków będzie miał poniżej 35 r.ż.
 • ulga przysługiwać będzie na pierwsze mieszkanie lub pierwszy dom, w obecnej chwili nie jest jasne, czy posiadając mieszkanie będzie można wybudować pierwszy dom i korzystać z ulgi,
 • ulga przysługuje na kupno mieszkania na rynku pierwotnym (a nie wtórnym), tj. od dewelopera lub na budowę (a nie na zakup) domu,
 • występować będą ograniczenia co do metrażu,
 • cel, na jaki dom lub mieszkanie są budowane lub nabywane będzie ustalony w ostatecznej wersji aktu prawnego - w efekcie nie wiadomo obecnie czy z ulgi wyłączone zostaną mieszkania kupowane a następnie oddawane w najem krótkoterminowy, nieodpłatne używanie członkom rodziny lub nieruchomości kupowane na cele rekreacyjne (np. w miejscowościach wypoczynkowych), wydaje się jednak, że prawo do ulgi może być ograniczone - ulga przysługuje w celu realizacji potrzeb mieszkaniowych podatnika, a nie osób trzecich
 • w przypadku najmu na cele mieszkaniowe (długotrwały pobyt w nieruchomości najemcy) nabywanego mieszkania lub budowanego domu prawo do ulgi może być ograniczone - ulga przysługuje w celu realizacji potrzeb mieszkaniowych podatnika, a nie osób trzecich
 • w przypadku przeznaczenia działalności na cele działalności gospodarczej nieruchomość (mieszkanie, lokal) nie będzie spełniał warunków wsparcia budownictwa mieszkaniowego, w efekcie nie można kupić lub wybudować nieruchomości w celach prowadzenia w niej działalności gospodarczej; przeznaczenie majątku prywatnego na zasadzie użytkowania (bez dokonywania odpisów amortyzacyjnych wydaje się dopuszczalne w przypadku, gdy w nieruchomości nadal będzie realizowany cel mieszkaniowy.

Należy spodziewać się, że darowizna na rzecz dzieci w celu nabycia przez nich mieszkania i rozliczenia przez nich ulgi nie będzie stanowiła obejścia prawa podatkowego. Transakcja darowizny oraz kupna są bowiem rozłącznymi czynnościami prawnymi.
Odliczenie będzie możliwe od podatku (a nie od dochodu), ulga zatem będzie bardzo korzystna dla podatnika) - tyle ile ulgi przysługuje - tyle mniej podatku będzie do zapłaty lub do zwrotu.
Ulga przysługiwać będzie jednorazowo - a nie w ciągu kolejnych lat - taka kwota. Istnieje szansa e odliczenia dokonać będzie można nie tylko w roku zakupu, ale również w kolejnych latach o ile w roku zakupu (wybudowania) podatek jest zbyt niskiej wysokości.

W 2020 r. hipotetycznie od dochodu byłoby można odliczyć następujące kwoty:

 • Podatnik (singiel) – 4 597 zł,
 • Podatnik z 1 dzieckiem – 5 746,25 zł,
 • Podatnik z 2 dzieci – 6 895,50 zł,
 • Podatnik z 3 dzieci – 8 044,75 zł.
 • Małżeństwo bezdzietne – 9 194 zł,
 • Małżeństwo z 1 dzieckiem – 10 343,25 zł,
 • Małżeństwo z 2 dzieci – 11 492,50 zł,
 • Małżeństwo z 3 dzieci – 12 641,75 zł.

Jeśli osoby rozwiedzione lub posiadające dzieci pozamałżeńskie chcą jednocześnie korzystać z ulgi, przysługuje ona każdemu z nich.
Kwoty odliczeń będą aktualizowane corocznie w oparciu o odpowiedni współczynnik cen w budownictwie. 
Ulga nie będzie wykluczała wykorzystywania dotychczasowych ulg mieszkaniowych - na wcześniej nabywane mieszkania/ domy.
Sprzedaż mieszkania lub domu i przeznaczenie przychodu na własne cele mieszkaniowe (czyli sprzedaż zwolniona z podatku PIT) nie powinna  zmuszać podatnika do zwrotu otrzymanej ulgi.

2022-03-28

Nowy ład - zmiany 2022; stawka podatku, odliczanie zdrowotnej, rozliczenie z dzieckiem

Począwszy od 1 lipca 2022 r. spodziewać się należy zmian w treści przepisów o podatku PIT i CIT. Przeczytaj jakie to zmiany.

2022-03-23

Ulga dla klasy średniej we wspólnym opodatkowaniu małżonków

Dowiedz się więcej o rozliczaniu ulgi dla klasy średniej wspólnie z małżonkiem. Zobacz przykłady rozliczeń.

2022-03-22

Import e-Deklaracji do Programu e-pity już możliwy!

System e-Deklaracje - podatki.gov.pl wkrótce przestanie działać. Upewnij się, że zachowasz swoje dane oraz dokumenty importując je do programu e-pity.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję