Pobierz darmowy e-book - jak rozliczyć PIT-11?Pobierz darmowy e-book

Twój PIT-11 to pierwszy krok, żeby dostać nawet kilkaset złotych zwrotu nadpłaconego podatku. W żadnym wypadku nie wyrzucaj dokumentu, bo jeśli otrzymałeś PIT-11, to warto go wykorzystać i rozliczyć roczną deklarację podatkową.

Jeśli dostałeś kilka informacji PIT-11 nie przejmuj się – wszystkie trafiają do tej samej  rocznej deklaracji podatkowej. Nie wiesz jakiego i jak rozliczyć PITa? W programie e-pity nie musisz znać się na podatkach, kreator e-pity zada Ci klika pytań i wybierze odpowiedni dla Ciebie druk PITa. Po prostu zbierz je przed sobą, a dzięki Programowi e-pity przepiszesz wszystkie kwoty z tych informacji i zostaną one prawidłowo dodane do siebie i przeniesione do odpowiednich pól deklaracji rocznej.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu online programu e-pity, uruchom „KREATOR PIT” i podejmij decyzję o rodzaju rozliczenia (indywidualnie, z małżonkiem, z dzieckiem). W kolejnym kroku uzupełnij swoje dane – „Dane Podatnika” i przejdź do „Przychodów Podatnika”, wybierając ikonę „PIT-11”. Wzór informacji, który pojawi się wówczas na ekranie będzie taki sam, jaki dostałeś od pracodawcy. Informację PIT-11 w programie wypełniasz dokładnie tymi samymi kwotami, które występują w polach PIT-11 od Twojego pracodawcy. Jeżeli otrzymałeś kilka informacji – wówczas czynność tę powtarzasz wielokrotnie – odrębnie dla każdego otrzymanego PIT-11. 

Nie wiesz co zrobić z PIT-11? Rozlicz w e-pity to proste :)
Nie musisz znać się na podatkach. Przepisz dane z Twojego PIT-11 w Programie e-pity to bardzo proste wskazujemy Ci dokładnie nr każdego pola. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie i szybko Twój ePIT w Programie e-pity 2021 i wyślij PIT online

Możesz także skorzystać z usługi Twój e-PIT przygotowanej dla Ciebie, przez fiskusa. W tej sytuacji nie będzie trzeba ręcznie przepisywać ani wprowadzać żadnych przychodów – zostaną one automatycznie wczytane z Portalu Podatkowego, a Ty tylko sprawdzisz ich poprawność.

Po wykazaniu danych z informacji PIT-11 program samodzielnie policzy kwoty przychodów, zaproponuje korzystanie z ulg podatkowych, a także pozwoli otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

Jak rozliczyć podatek z PIT-11 za 2021 rok?

Informacja PIT-11 pochodzić może z wielu różnych źródeł – np. zlecenia, dzieła, pracy, diet radnego, funkcji w komisji wyborczej, a także z umów osoby do 26 r.ż., która nie musi płacić podatków (jest z nich zwolniona). Niezależnie od rodzaju zarobków, o ile tylko kwoty, które płatnik (zatrudniający, wypłacający wynagrodzenie) zgadzają się z tym, co otrzymałeś, musisz je przenieść do rocznej deklaracji PIT. Pominięcie niektórych pozycji PIT-11 jak również nie rozliczenie podatku może spowodować szereg nieprzyjemnych konsekwencji, w tym również karę pieniężną sięgającą nawet tysięcy złotych!

W PIT-11 zatrudniający wskazał wszystkie elementy minimum, jakie należy wykazać w rocznej deklaracji podatkowej. A zatem jeśli nie korzystasz z ulg i odliczeń, to przepisanie informacji z PIT-11 wystarczy, by wypełnić PIT roczny i mieć obowiązki podatkowe z głowy.

Zwrot podatku z PIT-11

W niektórych przypadkach już na podstawie informacji przepisanych z PIT-11 możliwy jest zwrot nadpłaconego w trakcie roku podatku, który sięgać może nawet 1360 zł. Dzieje się tak ze względu na nierozliczaną przez niektórych płatników kwotę wolną od podatku, o którą można pomniejszyć podatek na etapie wypełniania rocznego PIT.

Dzięki programowi e-pity nie musisz znać się na podatkach, nie wiedzieć co to są przychody, koszty, zaliczka na podatek – a mimo to możesz samodzielnie wypełnić swoją deklarację PIT i otrzymać z tego tytułu zwrot.

Dodatkowo wysokość zwracanej kwoty możesz podwyższyć np. poprzez skorzystanie z ulgi na internet, dzieci, uczynione darowizny, rehabilitację.

Wczytaj, sprawdź i rozlicz Twój e-PIT w Programie e-pity®.
Sprawdź Twój e-PIT. Wczytaj wstępnie przygotowany dla Ciebie Twój e-PIT z portalu podatki.gov.pl. Uzupełnij wszystkie przysługujące Ci koszty, ulgi i odliczenia - spróbuj obniżyć Twój podatek. Rozlicz e-PIT i wyślij e-Deklarację a zwrot otrzymasz najpóźniej do 45 dni.
To najlepszy sposób na Twój e-PIT - wczytaj i sprawdź. Rozlicz e-pity już teraz online »

Kwoty, dzięki którym zwrot będzie jeszcze wyższy rozliczasz w programie po wpisaniu do niego danych z Twoich PIT-11, w kolejnym kroku w opcji „kreator PIT” otrzymasz szereg pytań, dzięki którym skorzystasz ze wszystkich dozwolonych ulg podatkowych.

Do kiedy otrzymasz Twój PIT-11 od pracodawcy - termin?

Płatnicy PIT muszą przesłać PIT-11 do urzędu skarbowego już do 31.01.2022 roku. Termin przekazania deklaracji PIT-11 pracownikom upływa 28.02.2022 roku, jest to ostatni dzień przekazania druku osobiście lub nadania listu poleconego. Kiedy Ty otrzymasz PIT-11? Zależy to od organizacji firmy, może to już być nawet połowa stycznia 2022, ale formalnie np. przekazanie listem powinno dotrzeć do 7-8 marca 2022. Pamiętaj PIT-a warto rozliczyć jak najszybciej, by otrzymać szybki zwrot podatku.

Do kiedy rozliczyć PIT - kalendarz podatnika i płatnika

Brak PIT, nie dostałem PIT-11 za 2021 rok w 2022 roku

Zdarza się, że płatnik z różnych przyczyn nie przekaże informacji PIT-11. W żaden sposób nie powinieneś wówczas liczyć na to, że informacja o Twoim wynagrodzeniu nie trafi do urzędu skarbowego. Zdarzyć się może, że wypłata niektórych świadczeń zmusza Cię do samodzielnego rozliczenia PIT, bez PIT-11 (np. emerytury zagraniczne uzyskiwane bezpośrednio z zagranicy, zarobki od zagranicznego pracodawcy).

Poza tym to nie Ty, lecz płatnik (pracodawca) powinien zapłacić zaliczkę na podatek, a Ty dzięki rozliczeniu możesz liczyć na zwrot ze względu na ulgi i odliczenia podatkowe. W efekcie, jeżeli wszelkie próby kontaktu z pracodawcą celem uzyskania PIT-11 zakończyły się fiaskiem, należy dokonać następujących działań:

 • ustalić samodzielnie wysokość swoich wynagrodzeń – na podstawie umowy pisemnej albo na podstawie faktycznych przelewów od pracodawcy,
 • zsumować kwoty wynagrodzeń z okresu całego roku,
 • ustalić przysługujące Ci koszty uzyskania przychodów oraz zaliczki na podatek, które pracodawca powinien był wpłacić na rzecz organu skarbowego oraz kwoty składek ZUS i zdrowotnych, które należało zapłacić od Twojego wynagrodzenia,
 • wpisać te hipotetyczne (możliwie jak najprecyzyjniej ustalone) kwoty wynagrodzeń w opcji „PIT-11” w programie e-pity (funkcja „Kreator PIT”),

Podatek PIT i ile zarobisz "na rękę" przy umowie o pracę, zlecenie i dzieło szybko wyliczysz w kalkulatorze wynagrodzeń / płac zawsze według aktualnych stawek i kosztów PIT.

Pamiętaj - jeśli jesteś osobą do 26 r. ż. i Twoje zarobki zwolnione są z podatku w związku z ulgą dla młodych osób - płatnik powinien wystawić Ci PIT-11 z uzyskanymi przez Ciebie przychodami - co najmniej z tą kwotą, która wpłynie na Twoje roczne rozliczenie podatkowe.  

Tak sporządzoną deklarację podatkową przekazać należy do urzędu skarbowego wraz z pismem wyjaśniającym, w którym należy wskazać, że płatnik nie realizował nałożonej na niego funkcji oraz że deklaracja roczna PIT została sporządzona w oparciu o informacje ustalone samodzielnie.

Przykład takiego pisma:

Andrychowo, 20.04.2022 r.

Kazimierz Kowalski
Ul. Czerniejewska 12/11
62-222 Andrychowo

Naczelnik Urzędu Skarbowego
 w Andrychowie
Znana 4
62-222 Andrychów

Wyjaśnienie w sprawie kwot wskazanych na deklaracji podatkowej PIT-37 za 2021 r.

W związku z obowiązkiem przedłożenia zeznania podatkowego za 2021 r. informuję, że kwoty wskazane w deklaracji zostały przeze mnie ustalone na podstawie umowy o pracę z dnia 18.03.2021 r. (należność – 2768 zł brutto) oraz umowy zlecenie z dnia 2.12.2021 r. (należność 1500 zł netto miesięcznie). Płatnik, którym jest Dendrochron sp. z o.o. ul. Kaliska 2 62-222 Andrychów, NIP: 222-222-22-22, mimo wielokrotnych ponagleń, nie przedstawił mi informacji PIT-11 z tytułu żadnej z tych umów. Nie byłem również w stanie uzyskać od niego informacji co do wpłaty na rzecz organu skarbowego, pobranego ode mnie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych oraz wpłaty pobranych ode mnie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W przedkładanej deklaracji uznaję, że wpłaty zaliczek na podatek oraz składek ubezpieczeniowych faktycznie miały miejsce i odpowiedzialność z tego tytułu ponosi płatnik.

W związku z rozliczeniem informuję, że:

 • Moje wynagrodzenie miesięcznie wynosiło: 1300 zł z umowy zlecenie oraz 2600 zł z tytułu umowy o pracę,
 • z tytułu umowy zlecenie do rozliczenia przyjąłem 20% koszty uzyskania przychodów,
 • z tytułu umowy o pracę do rozliczenia przyjąłem podstawowe, ryczałtowe koszty uzyskania przychodów (250 zł miesięcznie) dla pracowników miejscowych.

Jednocześnie proszę o dokonanie kontroli płatnika - Dendrochron sp. z o.o. ul. Kaliska 2 62-222 Andrychów, NIP: 222-222-22-22 – w przedmiocie wywiązywania się z nałożonych na niego przepisami prawa obowiązków realizacji tej roli, zapłaty zaliczek na podatek oraz składek ubezpieczeniowych.

 Z wyrazami szacunku

Nie wiesz co zrobić z PIT-11? Rozlicz w e-pity to proste :)
Nie musisz znać się na podatkach. Przepisz dane z Twojego PIT-11 w Programie e-pity to bardzo proste wskazujemy Ci dokładnie nr każdego pola. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie i szybko Twój ePIT w Programie e-pity 2021 i wyślij PIT online

Jak wpisać dane z PIT-11 do PIT-37 lub PIT-36?

Nie przepisuj bezmyślnie PIT-11 zawsze warto sprawdzić, czy płatnik dobrze nas rozliczył! Po sprawdzeniu i upewnieniu się, że możesz zaufać płatnikowi – PIT-11 można w zasadzie przepisać do deklaracji rocznej.

Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu deklaracji PIT na podstawie PIT-11?

Pierwsza strona PIT-11 jest ci o tyle pomocna, że zawiera wszystkie dane personalne które należy wpisać w PIT-37.

Część A (poz. 6) PIT-11 wskazuje się Urząd Skarbowy Tobie właściwy. Przepisujesz go do deklaracji PIT-36 lub PIT-37.

Dane z poz. 11-27 (część C) przepisujesz do danych podatnika w deklaracji rocznej (część B PIT-36 i PIT-37). Jeżeli jest to PIT-11 małżonka, a rozliczasz się wspólnie – odpowiednio dane te wpisujesz jako dane małżonka w deklaracji rocznej.

UWAGA: koszty

Kolumna C części E (koszty uzyskania przychodów) w PIT-11 jest szczególnie istotna i powinieneś zwrócić na nią szczególną uwagę. Może się zdarzyć, że koszty na PIT-11 będą niższe niż te, które faktycznie Ci przysługują. Pracodawca może bowiem posiadać nieaktualne informacje o adresie zamieszkania pracownika, nie znać faktycznie ponoszonych przez pracownika kosztów podatkowych, do których ten ostatni jest uprawniony lub błędnie rozliczać koszty autorskie lub inne kwoty obniżające przychód. W przypadku różnic, pracownik może wpisać faktyczną wartość kosztów uzyskania – czyli taką, jaka mu prawnie przysługuje, (poradnik koszty uzyskania przychodów).

Kwotę kosztów ustalamy indywidualnie, w zależności od faktycznego przypadku.

Koszty uzyskania przychodów wynoszą:

 • 250 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 3000, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej;
 • nie mogą przekroczyć łącznie 4500 za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej;
 • wynoszą 300 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 3600 zł, w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę;
 • nie mogą przekroczyć łącznie 5400 zł za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

W przypadku większej ilość stosunków prawnych (umów o pracę, służbowych itp.) koszty z każdego PIT-11 należy sumować (sumujemy pozycje oznaczone tymi samymi numerami, np. kwota z poz. 25 plus kwota z poz. 25…itd.). W programie e-pity sumowanie odbywa się automatycznie, tj,. program samodzielnie zadba o to, by przestrzegane były dopuszczalne prawem limity.

Poz. 35, 42, 63 dotyczą korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50 % uzyskanego przychodu, z tym że jeśli chodzi o koszty z tytułu wykorzystywania i rozporządzania prawami (co jest regułą) koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Obowiązuje tu limit, zgodnie z którym koszty ze wszystkich powyższych tytułów w połączeniu z przychodami osób do 26 roku życia zwolnionymi z podatku nie mogą przekroczyć rocznie 85.528 zł. Program automatycznie przepisuje te kwoty do odpowiednich pozycji PIT-36 lub PIT-37.

UWAGA!

Kwot kosztów ryczałtowych oraz autorskich nie należy sumować. Osobno wykazujemy kwoty z 50% kosztów, osobno koszty standardowe. Osobno należy również ujmować w deklaracji PIT koszty autorskie z umowy o pracę oraz z odrębnej umowy przekazującej prawa autorskie, czy wykonywania umowy o dzieło z przekazaniem lub rozporządzaniem  tymi prawami.

UWAGA: Gdyby się okazało, że emerytura zagraniczna jest wypłacana bez pośrednictwa płatnika, np. banku, wówczas decydujące przy wykazaniu i opodatkowaniu będą przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Czasami masz prawo odliczyć w takim przypadku podatek zapłacony od takich kwot za granicą (np. emerytury z USA), a czasami – musisz samodzielnie rozliczyć się z podatku wyłącznie w Polsce, bez prawa do obniżania podatku.

Poz. 69 dotyczy wszystkich składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalna, rentowa, chorobowa), pobranych przez płatnika w roku podatkowym. Powyższe składki ZUS to kwoty finansowane przez podatnika – pracownika. Jeśli weźmiemy umowę o pracę i spojrzymy na kwotę brutto, to składki, które wykazano w tych pozycjach obniżają kwotę, którą co miesiąc otrzymujemy jako wynagrodzenie. Nie odlicza się w PIT rocznym składek finansowanych dodatkowo przez płatnika, pracodawcę (np. składki na ubezpieczenie wypadkowe lub części składki emerytalnej lub rentowej, finansowanych przez płatnika). Te są składkami nie wpływającymi na kwotę brutto wynagrodzenia, zatem nie można ich odliczać.

Nie wiesz co zrobić z PIT-11? Rozlicz w e-pity to proste :)
Nie musisz znać się na podatkach. Przepisz dane z Twojego PIT-11 w Programie e-pity to bardzo proste wskazujemy Ci dokładnie nr każdego pola. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie i szybko Twój ePIT w Programie e-pity 2021 i wyślij PIT online

W poz. 72 wykazać należy natomiast składki na ubezpieczenie zdrowotne. W obu przypadkach liczą się składki pobrane, nie koniecznie zapłacone przez płatnika. W przypadku składek zdrowotnych PIT-11 zawiera składkę, którą faktycznie można odliczać w PIT rocznym (w PIT-11 wykazywane jest 7,75% podstawy, płatnik opłaca natomiast 9% tej podstawy). Całą kwotę wskazaną w tej pozycji przenieść można do deklaracji rocznej PIT.
Jeśli płatnik spóźnił się z zapłatą składek – wykazane są składki te, które w roku podatkowym faktycznie pobrał.

Pamiętaj, że jeśli zatrudniony byłeś jako osoba do 26 roku życia na podstawie umowy o pracę, zlecenie - Twoje wynagrodzenie do wysokości przychodu 85.528 zł pozostanie zwolnione z podatku i zostanie wykazane w poz. 86-88. Jeśli Twoje wynagrodzenie przekroczyło ten limit lub nie skorzystasz ze zwolnienia podatkowego - wykazane będzie ono w cz. C informacji PIT-11 w odpowiednio w wierszu 2 i 6. 

Część F służy wykazaniu świadczeń i wynagrodzeń, od których płatnicy nie są obowiązani pobierać zaliczek na podatek. Jeżeli w tej części płatnik wskazał jakieś kwoty, to podatnik powinien zweryfikować, czy opłacał od nich zaliczki na podatek w trakcie roku. Jeśli nie - będzie zobowiązany zapłacić łącznie z deklaracją PIT podatek. Zawsze kwoty z części F trafiają do tzw. innych źródeł przychodów na deklaracji rocznej. 

Część G służy wykazaniu kwot, które są zwonione z podatku. Z tytułu ich wypłat płatnik nie pobiera zaliczek na podatek - a podatnik nie musi tych kwot w ogóle ujmowac w swoim rocznym PIT. W polu 83 wykazywane są stypendia - o wartości do 3800 zł. Jeśli wypłacane byłyby w kwocie wyższej, to nadwyżka powinna być przez płatnika opodatkowana i musi trafić do PIT do tzw. innych źródeł przychodów. Pozostałe przychody z cześci G (poz. 84 i 85) pozostają zwolnione z opodatkowania w całości - nie stosuje się żadnych limitów. W efekcie jesli nawet wystąpi jakiś zapis z części G, to nie przepisuje się ich do rocznej deklaracji PIT. Z poz. 86-88 korzystają płatnicy rozliczający przychody osób do 26 r.ż. korzystający ze zwolnienia - tzn. zwolnione są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.

2022-08-10

Zdrowotna a spółki komandytowe, s.k.a. i z o.o. Nowe reguły nie dla wspólników

Przedsiębiorczość w formie spółek bywa mniej korzystna niż w formie jednoosobowej - przynajmniej tak można wywnioskować z przepisów nowego ładu.

2022-08-03

Diety i rozliczenia delegacji w podróży służbowej od 15 lipca 2022 r.

Począwszy od 15 lipca 2022 r. obowiązywać zaczynają nowe limity kwot wypłacanych w krajowych i zagranicznych podróżach służbowych. W efekcie dochodzi do zmiany wysokości diet oraz świadczeń za hotel (w tym ryczałt za hotel), za dojazd, za bagaż, za śniadanie, obiad, kolację w podróży służbowej.

2022-07-20

Składka zdrowotna a ryczałt od lipca 2022 r.

Zupełnie odmienne od literalnego brzmienia przepisów prawa stanowisko zdaje się przedstawiać część organów ZUS w przypadku opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję