Rok 2023 był mniej obfity jeśli chodzi o zmiany podatkowe w stosunku do okresów poprzednich. Nie oznacza to jednak, że nowelizacji podatkowych nie było w ogóle. Zmianie uległy nie tylko limity podatkowe, ale również szereg reguł, które wpływają na rozliczenie PIT za 2023 r.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Zastosowanie PIT-2 - nowy jednolity wzór poboru zaliczek wprowadzanych jeszcze w 2022 r.

Wniosek PIT-2 stosowany od 2023 uwzględnia po raz pierwszy m.in. osobno rozliczaną część kwoty wolnej od podatku, stosowaną u 3 różnych płatników (3 różnych pracodawców). Przy obliczaniu zaliczek stosuje się zmniejszenia wynagrodzeń o kwotę wolną chyba, że podatnik złoży poprzez PIT-2 wniosek o rezygnację z zastosowania tej kwoty. Dopuszczalny jest również wniosek o niepobieranie zaliczki na podatek w związku z niskim dochodem lub ze względu na dochód zwolniony z opodatkowania (np. ulga dla młodych, dla pracujących seniorów). Wszystkie te, ale również szereg innych oświadczeń pracowniczych zebranych jest na jednym formularzu PIT-2, który w latach wcześniejszych dotyczył wyłącznie jednego oświadczenia w sprawie kwoty zmniejszającej podatek.

Oświadczenia pracownika - w celach podatkowych PIT

Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2023-09-29

Ulga na działalność kulturalną obejmuje również wydatki reklamowe

Wsparcie kultury i wydatki na cele kulturalne stanowi podstawę ulgi podatkowej.

2023-09-29

Opodatkowanie odszkodowania za skradziony samochód będący w leasingu operacyjnym

Nie każdą kwotę otrzymaną przez przedsiębiorcę po kradzieży samochodu wziętego w leasing można potraktować jako odszkodowanie.

2023-09-29

Koszt usługi wspólnika na rzecz spółki z o.o. można odliczyć od podstawy opodatkowania

Spółka może zawierać umowy ze zleceniobiorcami, którzy są jednocześnie jej udziałowcami oraz członkami zarządu i zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów.

Wspieramy OPP
Nasi partnerzy