Rozliczenie podatku dochodowego PIT za 2022 r. przygotowane przez Urząd Skarbowy online opiera się na usłudze Twój e-PIT. Nie można już korzystać z wniosku o sporządzenie zeznania podatkowego. Wniosek o rozliczenie przez urząd skarbowy zastąpiła usługa Twój e-PIT, w której deklaracja PIT jest przygotowywana dla podatnika i dostępna od 15 lutego 2022 r. Zawiera wszystkie funkcjonalności, jakie posiadał PIT-WZ, a także dodatkowe uproszczenia. Sprawia to, że rozliczenie podatkowe jest jeszcze prostsze niż w latach ubiegłych.

Sprawdź tutaj jakie zmiany obowiązują w PIT od 2023 roku: rozliczenie PIT 2023

W PIT za 2022 rok korzystaj z załącznika: PIT/WZ - nierzetelne płatności - ulga na złe długi

Rozlicz Twój e-PIT przygotowany przez urząd skarbowy w Programie e-pity®

Sprawdź Twój e-PIT. Wczytaj wstępnie przygotowany dla Ciebie Twój e-PIT z portalu podatki.gov.pl. Uzupełnij wszystkie przysługujące Ci koszty, ulgi i odliczenia - spróbuj obniżyć Twój podatek. Rozlicz e-PIT i wyślij e-Deklarację a zwrot otrzymasz najpóźniej do 45 dni! To najlepszy sposób na Twój e PIT - wczytaj i sprawdź. Twój e-PIT online

Opcją, jaką może wybrać każdy podatnik, jest Program e-pity, w którym skorzystać można ze wszystkich danych, jakie zawierać będzie deklaracja przygotowana dla podatnika. Uzupełnić ją będzie można dodatkowo o własne, dodatkowe informacje, jakich w usłudze KAS (Krajowej Administracji Skarbowej), umożliwiającej rozliczenie PIT przez Urząd Skarbowy, podać nie można. Na bazie naszych doświadczeń w Programie e-pity na przełomie lutego i marca będzie możliwość wczytania, sprawdzenia i rozliczenia PIT na podstawie nowej usługi Twój e-PIT. Użytkownicy Programu e-pity pobrali i rozliczyli już ponad 1.000.000 PITów pobierając z Portalu Podatkowego PIT PFR - usługi, która była bardzo zbliżona do działania usługi Twój e-PIT.


Przepisy nadal dają możliwość wysłania do Urzędu Skarbowego oświadczenia PIT-OP, o woli przekazania przez emeryta lub rencistę 1,5% podatku od świadczeń emerytalno-rentowych wykazywanych w imieniu podatnika na deklaracji PIT-40A przez ZUS. Oświadczenie PIT-OP jest także dostępne w bazie formularzy programu e-pity, w którym wygodnie je wypełnisz, e-wyślesz lub wydrukujesz i dostarczysz tradycyjną drogą. Jest to forma "rozliczenia" informacji, które nie wynikają bezpośrednio z deklaracji sporządzanej przez organ rentowy i są uzupełnieniem rozliczenia emeryta lub rencisty. 

Usługa Twój e-PIT nie oferuje kompleksowego rozliczenia wszystkich deklaracji podatkowych. W jej ramach rozliczenie przeprowadzić można w zakresie, w jakim rozliczenie nie dotyczy prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. 

Mimo, że organ skarbowy KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) odpowiada za błędy w przenoszeniu danych z PIT-11 i PIT-8C złożonych przez Płatników PIT, to poprawność informacji w deklaracji podatkowej, w szczególności stosowanie określonych kosztów, ulg, odliczeń, prawidłowy wybór formularza - obciąża podatnika. Należy zatem skontrolować całą deklaracje, gdyż Twój e-PIT nie zdejmuje z podatnika odpowiedzialności za ponoszone błędy!

 Znajdź swój Urząd tutaj: baza Urzędów Skarbowych online
Do Twojej dyspozycji także: e-Urząd Skarbowy

Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2023-09-22

Zakup produktów spożywczym jest kosztem podatkowym dla fotografa kulinarnego

Wydatki na produkty spożywcze wykorzystywane przez fotografa kulinarnego w celu zrobienia zdjęć są kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów.

2023-09-22

Tester oprogramowania może płacić niższy ryczałt

Testowanie polegające na wykrywaniu błędów lub problemów w działaniu aplikacji w trakcie ręcznego „przeklikiwania się” opodatkowane stawką 8,5%.

2023-09-22

Odwołana darowizna nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu

Odwołanie darowizny przez darczyńcę spowoduje powrót do stanu sprzed zawarcia umowy darowizny.

Wspieramy OPP
Nasi partnerzy