Stan prawny na 31.12.2021 r. Aktualizacja poradnika obejmująca regulacje Nowy Polski Ład na 2022 r. (rozliczenie PIT w 2023 r.) zostanie opublikowana w najbliższym okresie. W październiku znajdziesz tu także Program e-pity 2022, w którym będziesz mógł sprawdzić wstępnie Twój PIT 2023 z uwzględnieniem zmian prawnych na 2022 r.

Rozliczenie podatku dochodowego PIT za 2021 r. przygotowane przez Urząd Skarbowy online opiera się na usłudze Twój e-PIT. Nie można już korzystać z wniosku o sporządzenie zeznania podatkowego PIT-WZ, który był dostępny jeszcze dwa lata temu. Wniosek o rozliczenie przez urząd skarbowy zastąpiła usługa Twój e-PIT, w której deklaracja PIT jest przygotowywana dla podatnika i dostępna od 15 lutego 2022 r. Zawiera wszystkie funkcjonalności, jakie posiadał PIT-WZ, a także dodatkowe uproszczenia. Sprawia to, że rozliczenie podatkowe jest jeszcze prostsze niż w latach ubiegłych.

od rozliczenia PIT za 2021 rok nowy załącznik PIT/WZ - nierzetelne płatności - ulga na złe długi >

Rozlicz e PIT przygotowany przez urząd skarbowy w Programie e-pity®

Sprawdź Twój e-PIT. Wczytaj wstępnie przygotowany dla Ciebie Twój e-PIT z portalu podatki.gov.pl. Uzupełnij wszystkie przysługujące Ci koszty, ulgi i odliczenia - spróbuj obniżyć Twój podatek. Rozlicz e-PIT i wyślij e-Deklarację a zwrot otrzymasz najpóźniej do 45 dni! To najlepszy sposób na Twój e PIT - wczytaj i sprawdź. Rozlicz e-pity już teraz online >

Uwaga - PIT/Z od rozliczenia za 2021 r. wykorzystywany jest do zupełnie innego celu. To oznaczenie stosowane jest do rozliczania załącznika związanymi z nierzetelnymi płatnościami między przedsiębiorcami. Podatnik który wybrały obecnie PIT/WZ nie znajdzie w nim żadnych informacji na temat ulgi prorodzinnej i zwrotu niewykorzystanych kwot tej ulgi.   

PIT-WZ działał wcześniej jako wniosek, w którym podatnik przekazywał dane w celu przygotowanie deklaracji PIT związanej z niewykorzystaną kwotą ulgi prorodzinnej. Obecnie wniosek nie jest już potrzebny w związku z ulgą prorodzinną – każdy podatnik otrzymuje podstawową deklarację rozliczoną przez urząd skarbowy online w swoim profilu na Portalu Podatkowym (Twój e-PIT) bez składania wniosku o jej przygotowania. Od decyzji podatnika zależeć będzie, czy z przygotowanej deklaracji skorzysta, czy też rozliczy się pomijając przygotowaną dla niego deklarację.

Opcją, jaką może wybrać każdy podatnik, jest Program e-pity, w którym skorzystać można ze wszystkich danych, jakie zawierać będzie deklaracja przygotowana dla podatnika. Uzupełnić ją będzie można dodatkowo o własne, dodatkowe informacje, jakich w usłudze KAS (Krajowej Administracji Skarbowej), umożliwiającej rozliczenie PIT przez Urząd Skarbowy, podać nie można. Na bazie naszych doświadczeń w Programie e-pity na przełomie lutego i marca będzie możliwość wczytania, sprawdzenia i rozliczenia PIT na podstawie nowej usługi Twój e-PIT. Użytkownicy Programu e-pity pobrali i rozliczyli już ponad 1.000.000 PITów pobierając z Portalu Podatkowego PIT PFR - usługi, która była bardzo zbliżona do działania usługi Twój e-PIT.


Niezależnie od likwidacji PIT-WZ, przepisy nadal dają możliwość wysłania do Urzędu Skarbowego oświadczenia PIT-OP, o woli przekazania przez emeryta lub rencistę 1% podatku od świadczeń emerytalno-rentowych wykazywanych w imieniu podatnika na deklaracji PIT-40A przez ZUS. Oświadczenie PIT-OP jest także dostępne w bazie formularzy programu e-pity, w którym wygodnie je wypełnisz, e-wyślesz lub wydrukujesz i dostarczysz tradycyjną drogą.

Tak samo jak przy dotychczasowej usłudze PIT-WZ i PIT PFR, korzystanie z usługi Twój e-PIT jest całkowicie dobrowolne.

Wypełnienie deklaracji z pominięciem tej usługi nie wpływa negatywnie na rozliczenia podatnika.

Funkcjonalność

Twój e-PIT

PIT-WZ

Termin składania dokumentu

Od 15 lutego - można wcześniej złożyć, ale nie spowoduje to przyspieszenia rozliczenia PIT; do 30 kwietnia; w przypadku PIT-28 termin składania: 15 luty - 1 marzec

Od 15 marca (można wcześniej złożyć, ale nie spowoduje to przyspieszenia rozliczenia PIT) do 30 kwietnia

Sposób przygotowania i dostarczenia do Urzędu Skarbowego

Wyłącznie elektronicznie - online

Wyłącznie elektronicznie – online

Jakich deklaracji dotyczy?

Tylko PIT-37 i PIT-38 (w przypadku PIT-36 i PIT-28 tylko deklaracji nie związanych z działalnością gospodarczą)

PIT-37 i PIT-38

Rozliczenie źródeł przychodów podatnika

Dotyczy przychodów rozliczanych przez Płatnika/Pracodawcę na: PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40A/11A, jak również takich, które wypłacał zatrudniający nie pobierając zaliczki na podatek (tzw. Inne źródła przychodów wykazane na PIT-11)

Dotyczy przychodów podatnika rozliczanych wyłącznie przez Płatnika/Pracodawcę na: PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40A/11A

Ulgi i odliczenia

NIE uwzględnia m.in.:

Powyższe ulgi trzeba uzupełnić – wpisując kwotę odliczenia.

Uwzględnia wyłącznie takie ulgi, o których kwotach i prawie u podatnika organ podatkowy wie na podstawie przekazanych mu do tej pory wiadomości. Nie uwzględnia ulg, których wysokość zmienia się co roku (np. w związku z odliczeniami kwoty faktycznie wydawanej na określony cel)

Sposób rozliczenia się

Samodzielnie, wspólnie z małżonkiem i jako osoba samotnie wychowująca dziecko

Samodzielnie, wspólnie z małżonkiem i jako osoba samotnie wychowująca dziecko

Brak konieczności przepisywania kwot z PIT-11 • PIT-R • PIT-8C • PIT-40A/11A

Tak

Tak

Koszty uzyskania przychodów

Uwzględnia wszystkie koszty przysługujące podatnikom, ale warto sprawdzić w Programie e-pity, czy nie przysługują wyższe niż wykazane przez płatników w PIT-11 

Należy samodzielnie ustalić limity kosztów przysługujących podatnikowi

1% na OPP

Bazuje na OPP z deklaracji z roku poprzedniego; zmiana OPP lub rezygnacja z przekazania 1% tej samej organizacji wymaga samodzielnej modyfikacji deklaracji w usłudze Twój e-PIT

Należy samodzielnie wskazać OPP na które przekazany będzie 1% podatku

Wysyłka i weryfikacja

Po zalogowaniu do systemu można dokonać akceptacji wersji przygotowanej dla podatnika. Akceptacja równoważna jest wysyłce, pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) poprawnie złożonego PIT-37 lub PIT-38.

Elektroniczne przekazanie wniosku PIT-WZ do systemu e-Deklaracje:

  • pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) poprawnie złożonego wniosku PIT-WZ
  • weryfikacja PIT-37 sporządzonego przez organ skarbowy na Portalu Podatkowym
  • akceptacja PIT-37 w terminie do 30 kwietnia 2018 r.
  • pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) poprawnie złożonego PIT-37

Korekta rozliczenia podatkowego

Przygotowaną deklarację można:

·       odrzucić i wysłać samodzielnie przygotowany PIT,

·       pominąć rozliczenie w Twój e-PIT i wysłać samodzielnie deklarację,

·       skorygować wysłaną deklarację podatkową.

Nie można skorygować błędnie przygotowanego i przesłanego wniosku PIT-WZ, można jedynie odrzucić PIT-37 sporządzony przez Urząd Skarbowy

Termin zwrotu nadpłaconego podatku

Maksymalnie 45 dni licząc od 15 lutego, a jeśli deklarację złoży się później – 45 dni od daty złożenia

Maksymalnie 3 miesiące

Odpowiedzialność za błędy w deklaracji

Za przeniesienie prawidłowo danych z informacji od płatników odpowiedzialność po stronie urzędu podatkowego *

Odpowiedzialność po stronie podatnika

Niezłożenie do 30 kwietnia

Brak kary – deklaracja niezaakceptowana i niezmieniana uznawana jest automatycznie za złożoną

Kara za opóźnienie

UWAGA*

Mimo, że organ skarbowy KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) odpowiada za błędy w przenoszeniu danych z PIT-11 i PIT-8C złożonych przez Płatników PIT, to poprawność informacji w deklaracji podatkowej, w szczególności stosowanie określonych kosztów, ulg, odliczeń, prawidłowy wybór formularza - obciąża podatnika. Należy zatem skontrolować całą deklaracje, gdyż Twój e-PIT nie zdejmuje z podatnika odpowiedzialności za ponoszone błędy!

 Baza Urzędów Skarbowych online >
w przyszłości będziesz mógł korzystać z usług e-Urząd Skarbowy >

2022-08-10

Zdrowotna a spółki komandytowe, s.k.a. i z o.o. Nowe reguły nie dla wspólników

Przedsiębiorczość w formie spółek bywa mniej korzystna niż w formie jednoosobowej - przynajmniej tak można wywnioskować z przepisów nowego ładu.

2022-08-03

Diety i rozliczenia delegacji w podróży służbowej od 15 lipca 2022 r.

Począwszy od 15 lipca 2022 r. obowiązywać zaczynają nowe limity kwot wypłacanych w krajowych i zagranicznych podróżach służbowych. W efekcie dochodzi do zmiany wysokości diet oraz świadczeń za hotel (w tym ryczałt za hotel), za dojazd, za bagaż, za śniadanie, obiad, kolację w podróży służbowej.

2022-07-20

Składka zdrowotna a ryczałt od lipca 2022 r.

Zupełnie odmienne od literalnego brzmienia przepisów prawa stanowisko zdaje się przedstawiać część organów ZUS w przypadku opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję