Kalkulator B2B - wybierz korzystną formę opodatkowania na 2024 i 2025 rok:
Kalkulator ma za zadanie ustalić jaka jest korzyść z samozatrudnienia (rozpoczęcia samodzielnej działalności gospodarczej) osoby, która do tej pory uzyskiwała wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Odpowiednio porównanie dotyczy opłacalności samozatrudnienia osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej – zlecenie, dzieło.
W przypadku kalkulacji wynagrodzenia otrzymywanego na rękę (czystego zysku) dla samozatrudnionego, kalkulator nie uwzględnia obciążenia dobrowolną składką na ubezpieczenie chorobowe.
NOWOŚĆ - zaliczki PIT i zdrowotne wylicz w programie fillup - 30 dni za darmo!
Prowadzisz działalność gospodarczą opodatkowaną w formie skali podatkowej lub podatku liniowego i samodzielnie wyliczasz wysokość zaliczki PIT oraz składaki na ubezpieczenie zdrowotne, skorzystaj z nowych druków fillup, w których wpisując dwie kwoty (przychody i koszty) wygodnie wyliczysz poprawną wysokość zaliczek i składek oraz możesz je od razu z poziomu programu zapłacić online. Druk uwzględnia wszystkie zmiany wynikające z Nowego Polskiego Ładu 2.0 obowiązującego od 1 lipca 2022 roku:
Zaliczki na podatek oraz składki społeczne i zdrowotne - skala podatkowa dla PIT-36 (dawny PIT-5);
Zaliczki na podatek i składki społeczne i zdrowotne - podatek liniowy dla PIT-36L (dawny PIT-5L).
Do wyboru samozatrudnionego pozostają składki ZUS, naliczane według trzech zasad:
Wynagrodzenia z tytułu umów o prace i cywilnoprawnych uwzględniają ograniczenia składek ZUS – miesięczne i roczne. Kalkulator opiera wyliczenia o składki społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Nie uwzględnia składki na FEP.
Kwoty wypłacane w ramach działalności opierają się o trzy zasady opodatkowania i uwzględniają składki dla przedsiębiorców, koszty uzyskania przychodów faktycznie poniesione (do wskazania przez korzystającego z kalkulatora) oraz stawki podatku właściwe dla danej formy opodatkowania. Kalkulator ma za zadanie wyliczać opłacalność przy założeniu przepisów obowiązujących od 1 lipca 2022 r. i w 2023 r., 2024 r. i 2025 r.
Porównanie dotyczy kwoty uzyskiwanej w ramach działalności gospodarczej netto (z pominięciem podatku VAT). Kwota netto z faktury samozatrudnionego porównywana jest z całkowitym obciążeniem, jakie ponosi przedsiębiorca, zatrudniając dana osobę na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Różnica z obu wartości jest korzyścią zatrudnienia na umowy o pracę lub cywilnoprawne albo wykonywania usług na podstawie samozatrudnienia.
Wystawiaj i wysyłaj darmową e-fakturę z aplikacją firmly
Z aplikacją firmly, możesz szybko i łatwo wystawić oraz wysłać darmową e-fakturę VAT. To idealne oprogramowanie do przygotowywania różnego rodzaju faktur, w tym ustrukturyzowanych. Nasz intuicyjny interfejs ułatwia ich wystawianie, a funkcja automatycznych płatności Autopay dodatkowo upraszcza proces otrzymywania pieniędzy. Niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz, nasza aplikacja mobilna umożliwia ci dostęp do pełnej funkcjonalności wystawiania faktur w firmly.
Wystawiaj darmowe e-faktury VAT w firmly »
Podarowała dom synowi, nie odliczy wydatków na docieplenie i piec gazowy
Utrata prawa własności do nieruchomości przed złożeniem zeznania podatkowego lub jego korekty skutkuje utratą prawa do odliczenia poniesionych wydatków na termomodernizację.
O preferencji podatkowej decyduje faktyczne sprawowanie opieki, nie wyrok sądu
Sąd przyznał opiekę nad dzieckiem matce, jednak faktycznie sprawuje ją ojciec, więc przysługuje mu prawo do ulgi dla samotnych rodziców.
Handel domenami jak sprzedaż w osiedlowym sklepie
Działalność polegająca na zakupie i dalszej odsprzedaży domen internetowych spełnia definicję działalności usługowej w zakresie handlu.