15 latna rynku

30 mlnpobrań

4.5 mlnTwój e-PIT

Wczytaj i rozlicz Twój e-PIT w Programie e-pity®

Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z e PIT do 45 dni!

15 lutego 2023 zaczęła funkcjonować usługa Twój e-PIT objemująca rozliczenia roku 2022. Dzięki niej nie musisz już przepisywać ręcznie informacji z PIT 11 do  PIT 37 i PIT 38 (ewentualnie do PIT 36 i PIT 28 w ograniczonym jednak zakresie - tj. jeśli deklaracje te wypełniasz nie będąc przedsiębiorcą) – Ministerstwo Finansów (KAS), przygotowało dla Ciebie wstępnie wypełniony Twój e-PIT za 2022 rok (2023). Nadal jesteś jednak odpowiedzialny m.in. za wskazanie w PIT wszystkich źródeł przychodów. W tym roku jest to szczególnie ważne ze względu na szereg zmian i nowych ulg wprowadzonych przez Nowy Polski Ład. Wczytaj bezpiecznie przygotowany dla Ciebie Twój e-PIT z portalu podatkowego (podatki.gov.pl).  Po automatycznym wylogowaniu z portalu, dalej już samodzielnie w Programie e-pity® sprawdzisz wszystkie przychody, koszty uzyskania oraz wybierzesz wszystkie przysługujące Ci ulgi i odliczenia. Wybierzesz optymalną formę opodatkowania: rozliczenia z współmałżonkiem albo osoby samotnie wychowującej dziecko. Jeżeli okaże się to możliwe obniżysz swój podatek, kompleksowo rozliczysz e-PIT i wyślesz e-Deklarację w Programie e-pity®, a zwrot podatku masz na koncie w terminie najpóźniej do 45 dni. Wczytaj Twój e PIT już teraz!

Dlaczego warto przygotować samodzielnie PIT a następnie jedynie sprawdzić Twój e-PIT na portalu Ministerstwa Finansów

Jeśli samodzielnie przygotowujesz deklarację jesteś pewien, czy ująłeś w niej wszystko co chciałeś. Jeśli zaczekasz i skorzysztasz z usługi Twój e-PIT powinieneś i tak sprawdzić, czy deklaracja PIT została przygotowana poprawnie. W tym przypadku musisz sprawdzić czy obejmuje on wszystkie Twoje przychody, czy naliczone są odpowiednio koszty uzyskania - szczególnie dla umów zleceńumów o dzieło, czy  twórców z limitem 50%. Podobnie będziesz musiał skontrolować, jak została rozliczona Twoja ulga prorodzinna oraz czy w przygotowanym PIT wykorzystasz wszystkie przysługujące Ci ulgi i odliczenia w tym ulga termomodernizacyjna - ocieplenie domu. Sprawdź również samo Wszystkie te elementy mają wpływ na ostateczną poprawność wyliczenia wysokości Twojego podatku, a także wysokości ewentualnego zwrotu z PIT lub kwoty do zapłaty podatku. Natomiast jeśli wypełnisz deklarację PIT w programie e-PITy® już teraz samodzielnie, tej kontroli nie będziesz musiał już powtarzać! 

poznaj ponad 20 powodów dlaczego warto sprawdzić lub samodzielnie rozliczyć Twój e-PIT

Program e-pity® to najbardziej kompleksowe rozwiązanie do rozliczenia e-PIT

W 2023 roku w usłudze Twój e-PIT nie rozliczysz wszystkich rodzajów PITów. Natomiasat program e-pity® 2022 pozwala na wypełnianie ponad 30 deklaracji PIT 2022 w 2023 roku, czyli największej liczby spośród wszystkich aplikacji do PIT-ów dostępnych na rynku. Poza najpopularniejszymi formularzami jak: PIT 37PIT 36/36S i PIT 36L/PIT36LSPIT 28PIT 38PIT 39PIT/BPIT/BR PIT/TP,  PIT/IPPIT/MITPIT/PMPIT/NZIDSF-1, PIT/DS, PIT/D, PIT/M, PIT/2, PIT/2A, PIT/2K, PIT/O, PIT/Z, PIT/ZGPIT-28/BZAP-3 i NIP-7. Aplikacja zawiera także druki dla wąskich grup podatników jak: PIT-16, PIT-16A, PIT-19A, PIT-3, PIT-12, PIT- 14 oraz deklaracje PIT-CFC, UPL-1, UPL-1P, OPL-1, OPL-1P, SSE-R, ORD-ZUdruk przelewu/wpłaty online na rachunek organu podatkowego oraz darmowe wzory najpopularniejszych pism i wniosków do urzędów skarbowych. W bazie formularzy programu e-pity® znajdziesz też oświadczenie emeryta PIT-OP. W aktualnym Programie e-pity®, zmieniając rok podatkowy rozliczysz też PITy za  2022, 2021, 2020, 2019, 201820172016 i 2015.

Portal Podatkowy - podatki.gov.pl oraz porównanie możliwych form rozliczeń Twojego PIT-a

Jesteś przedsiębiorcą - dochody z działalności i tak będziesz musiał wykazywać samodzielnie w Twój e-PIT

Nawet jeśli miałbyś możliwość skorzystać z usługi Twój e-PIT, to dochody (przychód, koszty) będziesz musiał wpisywać w przygotowanym dla Ciebie formularzu samodzielnie. Po co zatem czekać na formularz, skoro możesz go przygotować w dowolnej chwili - juz teraz. Pamiętaj też, że możesz wykorzystać ulgi dedykowane przedsiębiorcom jak ulga na marketing, na produkcję wstępną i wprowadzenie na rynek produktu, na terminal płatniczy, na działalność sponsoringową. 

Rozliczenia podatkow eprzedsiębiorców - PIT roczny a firma

Dochodów z zagranicy w usłudze Twój e-PIT nie rozliczysz

Jeżeli pracowałeś za granicą lub uzyskałeś dochody z zagranicy, nie rozliczysz ich na portalu podatkowym i nie rozliczysz w Twój e-PIT: PIT 36 i PIT-ZG oraz nie skorzystasz z ulgi abolicyjnej. W tym przypadku i tak będziesz musiał dochody wykazywać samodzielnie. 

PIT 28 i PIT 36 musisz złożyć samodzielnie, nie zostaną one automatycznie zaakceptowane ostatniego dnia terminu 

W przypadku PIT 37 i PIT 38 deklaracja, która nie została odrzucona w systemie Twój e-PIT, jest uznawana za złożoną ostatniego dnia na rozliczenie podatkowe, jeśli tylko podatnik samodzielnie nie zdecydował się rozliczać z podatków. Inaczej jest w przypadku PIT 28 i PIT 36. W przypadku tych deklaracji automatyczne rozliczenie podatkowe nie będzie miało miejsca - obowiązkiem podatnika jest zatem:

  • albo zaakceptować przygotowaną wersję deklaracji PIT w systemie Twój e-PIT,
  • albo samodzielnie przygotować te deklaracje poza systemem Twój e-PIT (np. bezpośrednio w programie e-pity.pl).

Poprawnie złożysz PIT 28 lub PIT 36 również, jeśli po zalogowaniu się do programu e-pity.pl, zdecydujesz się na pobranie Twoich danych dostępnych w systemie Twój e-PIT Ministerstwa Finansów i wykorzystując wszystkie te dane uzupełnisz treść deklaracji o brakujące przychody, koszty lub ulgi podatkowe, a na koniec wyślesz PIT z programu e-pity.pl. 

 czytaj więcej o dochodach z zagranicy

Usługa Twój e-PIT nie jest automatyczną metodą rozliczenia podatkowego. Nie jest również wbrew powszechnej opinii jedyną wyłączną i dopuszczalną przez przepisy formą rozliczenia PIT za 2023 w 2024 roku.
Przygotowany dla Ciebie Twój e-PIT to ułatwienie, z którego warto skorzystać, choćby dlatego by nie popełnić błędów przy przepisywaniu danych z PIT-11, ale trzeba koniecznie pamiętać by dodatkowo zweryfikować rozliczenie sporządzone przez fiskusa. Jeżeli nie możesz się zalogować do usługi Twój e-PIT, po prostu rozlicz PIT samodzielnie jak rok temu.
Warto przemyśleć, czy pozostawienie rozliczeń podatkowych zupełnie poza kontrolą jest słusznym wyborem!

 więcej dlaczego warto sprawdzić lub samodzielnie rozliczyć Twój e-PIT

Na każdym kroku możesz liczyć na podpowiedzi programu. Do dzieła!

FAQ

Nie, w rozliczeniu za 2022 r. wysyłasz PIT stosując standardowe deklaracje podatkowe w wersjach obowiązujących na dany rok. Dotyczy to również usługi Twój e-PIT. Różnica polega na tym, że Twój e-PIT przygotowany zostanie dla Ciebie na Twoim profilu w Portalu Podatkowym na obowiązującym wzorze. Nie musisz zatem przejmować się tym, czy korzystasz z właściwej wersji formularza podatkowego.
Wygodnie i prosto rozliczysz Twój e-PIT w Programie e-pity online

Co do zasady tak, niemniej zalecamy ostrożność - szczególnie w zakresie sprawdzenia, czy zwracana kwota nie została obniżona. Należy sprawdzić, czy w deklaracji podatkowej prawidłowo uwzględniono limit takiej ulgi - powinien być on równy sumie składek na ubezpieczenie ZUS i zdrowotne - może się zdarzyć, że część składek może być pominięta przy takim obliczeniu lub wyliczać wyłącznie składki na ubezpieczenie społeczne z pominięciem składek zdrowotnych. W obu przypadkach zwracana kwota będzie niższa, niż ta, która faktycznie przysługuje.
Wygodnie i prosto rozliczysz Twój e-PIT w Programie e-pity online

W tym przypadku niezależnie od tego czy korzystasz zusługi Twój e-PIT, czy też rozliczasz się samodzielnie, musisz sam wpisać osiągnięty przychód i poniesione koszty podatkowe.
więcej w poradniku PIT prowadzę firmę

Tak, prawo do korekty przysługuje w pełni podatnikowi. Przygotowaną automatycznie (zaakceptowaną przez podatnika lub wysłaną automatycznie z dniem 30.04) deklarację można w dowolnym momencie korygować. Wyłącznie w okresie kontroli podatkowej lub czynności sprawdzających prawo do korekty zostaje zawieszone.
Więcej informacji w poradniku - Korekta Twój e-PIT
Wygodnie i prosto skorygujesz Twój e-PIT w Programie e-pity online

Zalecamy ostrożność - usługa Twój e-PIT powinna dbać o sumowanie kosztów z wielu PIT-11 w taki sposób by nie przekraczały one górnych limitów rocznych czy to przy kosztach ryczałtowych (np. 3000 zł dla miejscowoego pracownika na jednym etacie) czy autorskich (120.000 zł), niemniej jednak występują luki, które pokazują, że mogą zdarzyć się rozliczenia bez uwzględnienia górnych limitów. W takim przypadku podatnik otrzyma zbyt wysoki zwrot podatku nadpłaconego.
Wygodnie i prosto rozliczysz Twój e-PIT w Programie e-pity online

Tak, można zmienić zasady rozliczania się i przyjąć:

Więcej informacji w poradniku - Korekta Twój e-PIT
Wygodnie i prosto skorygujesz Twój e-PIT w Programie e-pity online

Tak, korekta może polegać na wykazaniu ulg podatkowych, które nie zostały ujęte w pierwotnym zeznaniu podatkowym.
Więcej informacji w poradniku - Korekta Twój e-PIT
Wygodnie i prosto skorygujesz Twój e-PIT w Programie e-pity online

Tak - niemniej Ministerstwo Finansów nie kontroluje, czy Twoje dziecko nadal się uczy. Jeśli np. dziecko zakończyło naukę - to w ramach kontynuacji wcześniej rozliczanego odliczenia na dziecko, ulga pojawi się w Twoim e-PIT. Samodzielnie musisz usunąć odliczenie z deklaracji. Podobnie będzie jeśli dziecko zacznie naukę po określonej przerwie, za którą ulga Ci nie przysługiwała.
Wygodnie i prosto rozliczysz Twój e-PIT w Programie e-pity online

Taka możliwość istnieje wyłącznie, jeśli posiadasz lub założysz profil zaufany lub jeśli znasz dokłądną kwotę przychodów z PIT-11. Jeśli PIT-11 nie dotarł, to musisz uzbroić się w cierpliwość lub założyć profil zaufany.
Wygodnie i prosto rozliczysz Twój e-PIT w Programie e-pity online

Sprawdź Twój e-PIT. Wczytaj wstępnie przygotowany dla Ciebie Twój e-PIT z portalu podatki.gov.pl. Uzupełnij wszystkie przysługujące Ci koszty, ulgi i odliczenia - spróbuj obniżyć Twój podatek. Rozlicz e-PIT i wyślij e-Deklarację a zwrot otrzymasz najpóźniej do 45 dni.
To najlepszy sposób na Twój e-PIT - wczytaj i sprawdź. Rozlicz e-pity już teraz online

Tak, zarówno koszty ryczałtowe z wielu PIT-11, jak i koszty autorskie pochodzące z wielu rodzajów posiadają limity, które mogą wystąpić dopiero po zsumowaniu kwot z różnych PIT-11. W efekcie może wystąpić sytuacja, gdy samodzielnie powinieneś skontrolować, czy limity są przez usługę Twój e-PIT rozliczane i zostają zastosowane.
Wygodnie i prosto rozliczysz Twój e-PIT w Programie e-pity online

Tak, usługa Twój e-PIT umożliwia automatyczne wyliczenie przysługującej kwoty zwrotu podatku PIT. Obecnie zastosowanie prawidłowej wartości kwoty zmniejszającej podatek jest skomplikowane i uzależnione od wartości dochodu. Dzięki stworzonemu mechanizmowi, Twój e-PIT samodzielnie oblicza, ile zwrotu podatku oraz jaka kwota zmniejszająca podatek będzie właściwa dla określonych dochodów. Nie trzeba zatem samodzielnie obliczać jej wartości.
więcej o kwocie wolnej w PIT za 2022 - kalkulator

Nie trzeba logować się do profilu i odrzucać przygotowanej deklaracji PIT. Można po prostu nie korzystać z udostępnionej funkcjonalności i rozliczyć się samodzielnie na podstawie danych z PIT-11, PIT-8C, PIT-R.
więcej w poradniku Dostałem / otrzymałem PIT-11 i co dalej?

Tak, chociaż przed terminem na dostarczenie PIT-11 udostępniony zostanie Twój e-PIT w profilu podatnika. Zatem jeśli płatnik wyśle do zatrudnionego PIT-11 w okresie do 15 lutego, to jeszcze przed otrzymaniem PIT-11 można będzie wysłać roczną deklarację podatkową z profilu Twój e-PIT.
więcej w poradniku Dostałem / otrzymałem PIT-11 i co dalej?

Tak, ale jedynie w ograniczonym zakresie. Pamiętaj bowiem, że modyfikacja dotyczy kwot wcześniej już wpisanych w przygotowanej przez Ministerstwo deklaracji. Jeśli natomiast w Twój e-PIT pominięto kwoty z jakiejś umowy o pracę, zlecenie, dzieło albo gdybyś musiał wpisać wynagrodzenia lub przychody, od których zaliczki trzeba opłacać samodzielnie (bez pośrednictwa płatnika), to takie kwoty musisz wykazać samodzielnie w deklaracji PIT, a nie modyfikować pola już wypełnione. 
więcej w poradniku - jak rozliczyć PIT-a w %NAME_EP%

Tak, nic nie stoi na przeszkodzie, by Twój e-PIT uzupełnić o takie przychody.

Zalogowanie do profilu Twój e-PIT następuje przez aplikację na Portalu Podatkowym po uwierzytelnieniu bezpłatnym Profilem Zaufanym lub danymi autoryzującymi (kwotą przychodu z PIT za 2021 r. i kwotą przychodu z dowolnego PIT-11 za 2022 r.).
co zrobić jeżeli nie możesz się zalogować do usługi Twój e-PIT

Tak, aby rozliczyć się wspólnie z małżonkiem należy dokonać modyfikacji przygotowanej deklaracji, dopisując dane współmałżonka, a następnie zaakceptować zmiany.
Więcej w poradniku - Wspólne rozliczenie małżonków
Sprawdź kalulator - razem czy osobno - wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem

Aby wysłać deklarację podatkową Twój e-PIT, należy najpierw zalogować się do profilu przez aplikację na Portalu Podatkowym po uwierzytelnieniu bezpłatnym Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub – co jest najprostsze - danymi autoryzacyjnymi (dane identyfikacyjne podatnika i kwota przychodów z deklaracji za rok poprzedni). Korzystać możesz również z opcji mObywatel lub profilu zaufanego ePUAP. Po zalogowaniu się do Twój e-PIT i zaakceptowaniu deklaracji nie będzie konieczności jej dodatkowego podpisywania innymi danymi niż te, które służą do wysyłki PIT elektronicznie. Jeżeli nie będziesz korzystał z ulg i odliczeń lub zgadzasz się z przedłożoną propozycją zeznania sporządzonego przez urząd, to nie musisz dodatkowo podpisywać deklaracji PIT. Chyba, że będzie Ci zależało na szybszym zwrocie niż na koniec lipca, możesz wysłać Twój e-PIT z programu e-pity, który pamięta Twoje dane autoryzacyjne z PITa z roku poprzedniego do systemu e-Dekalaracje.

Tak, można łączyć i dodawać kilka źródeł przychodów na e-PIT. Wszystkie one powinny być automatycznie widoczne na deklaracji udostępnionej do wysyłki. Jeśli płatnik nie przekazał PIT-11 do urzędu skarbowego do końca stycznia. Pamiętaj, by sprawdzić, czy zachowane są górne limity kosztów z takich kilku PIT-11.
więcej w poradniku Dostałem / otrzymałem PIT-11 i co dalej?

Tak, wysłany Twój e-PIT musi zostać w takim przypadku skorygowany. Ostatecznie odpowiedzialność za wskazanie w deklaracji podatkowej wszystkich źródeł przychodów nadal spoczywa na podatniku. W efekcie należy jeszcze raz sprawdzić deklarację podatkową i nanieść na niej zmiany, po czym wysłać ją jako deklarację korygującą.
więcej w poradniku Korekta zeznania rocznego PIT

Tak, zwrot ten otrzymasz albo na rachunek bankowy – przelewem, albo będzie on dostarczony na Twój adres wskazany jako miejsce zamieszkania.
Więcej w poradniku Zwrot podatku PIT

Jeśli nie rozliczasz się sam i ten obowiązek zostawiasz usłudze Twój e-PIT, musisz skontrolować wartości przychodów, kosztów i podatku do zapłaty. W dalszym ciągu bowiem odpowiadasz za terminową zapłatę podatku rocznego. Jednak urząd skarbowy w takim przypadku dodatkowo poinformuje Cię o tym fakcie, a Ty będziesz miał 7 dni na zapłatę takiego podatku.

Nie, przychody z najmu musisz samodzielnie wpisać na deklaracjach PIT-36 lub PIT-28. Oznacza to, że urzędy skarbowe nie znają danych co do przychodów i kosztów z tytułu najmu. W efekcie można postąpić dwutorowo. Albo samodzielnie wypełnić deklarację PIT albo uzupełnić deklarację przygotowaną za 2022 r. przez Ministerstwo Finansów w usłudze Twój e-PIT. 
więcej w poradniku - Jak i do kiedy wypełnić PIT-28 najem

Nie, usługa Ministerstwa Finansów przeznaczona jest wyłącznie dla składających swoją deklarację podatkową. Nie można w tym zakresie w swoim profilu na portalu podatkowym wykorzystywać udzielonych pełnomocnictw i wysyłać deklaracji za inne osoby.
Wygodnie i prosto rozliczysz PIT innej osoby w Programie e-pity

 Twój e-Pit

Twój e-PIT w e-pity Po prostu

Program e-pity
  • Wczytanie danych z PIT-11 i 8C bez błędu przy przepisywaniu ręcznie
  • Sprawdzenie kosztów i ulg podatkowych
  • Wszystkie obowiązujące deklaracje PIT
  • Twoje dane program przepisze z lat ubiegłych
  • Sam decydujesz o 1,5% - otwarta lista OPP
  • Automatyczny weryfikator e-deklaracji i UPO na e-mail
  • Szybszy zwrot podatku 
  • Ponad 30 000 000 pobrań programu

Opinie użytkowników

Program bardzo przydatny ;) PIT rozliczy nawet kompletny laik. Polecam

shinmyou 2023-03-31

Szybko, sprawnie, bezstresowo i bez marnowania papieru. Same plusy

Edward 2023-03-31

Najlepszy program rozliczeniowy w Polsce!

Krystyna 2023-03-31

wspaniały program, od lat rozliczam pity

Aleksandra 2023-03-31

Bardzo łatwo i szybko. Polecam!

Yuriy 2023-03-30

Najlepszy program do rozliczania PITów.

A 2023-03-30

Korzystam kolejny rok z programu i jestem bardzo zadowolona. Nigdy nie napotkałam na żaden problem.

Agnieszka 2023-03-30

Polecam wygodnie 👌👍

Szymon 2023-03-30

Przejrzysty i czytelny program do wypełniania deklaracji podatkowej.

Anna 2023-03-30

Najlepszy!

Monika 2023-03-29

Super🙂🙃, bardzo zrozumiale i łatwe do wypełnienia. Dziękuję i pozdrawiam 😉

Wioletta 2023-03-29

Proste i zrozumiała deklaracja do samodzielnego wypełnienia

Artur 2023-03-29

Polecam program łatwy i szybko można się rozliczyć , sama korzystam z rozliczenia już któryś rok i jestem bardzo zadowolona

Grażyna 2023-03-29

Super program POLECAM!!!

Renata 2023-03-28

Super, wygodniusio

Mirella 2023-03-28
Wspieramy OPP
Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję