Ustalanie kwoty podatku VAT zależy od tego, czy kupujący i sprzedawca uzgodnili cenę za towar lub usługę w kwocie netto czy też w kwocie brutto. W obu przypadkach kalkulator stawki VAT liczonej od kwoty netto lub brutto będzie narzędziem ułatwiającym wystawienia faktury lub wykonywanie obowiązków względem organów skarbowych.
Prawidłowa kwota podatku od towarów i usług to wynik iloczynu podstawy opodatkowania (należność netto) oraz stawki VAT. Wynik zaokrąglany jest do dwóch miejsc po przecinku kwoty wykazane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.
Oblicz wartość swojego wynagrodzenia - kalkulator wynagrodzeń
Szukasz kalkulatora PIT - oblicz Twój PIT od razu w Programie e-pity®
Oblicz wysokość Twojego podatku kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami, nową kwotą wolną od podatku, zmienioną skalą podatkową oraz kosztami uzyskania przychodu. Po prostu oblicz Twój e-PIT 2027 w Programie e-pity 2026 i wyślij PIT online »
Suma ceny netto oraz wartości VAT obliczonej zgodnie z powyższą regułą stanowi wartość brutto czyli ostateczną kwotę – cenę, jaką nabywca musi zapłacić za towar lub fakturę.
W związku z powyższym:
przy świadczeniu usług w zakresie handlu i gastronomii, kwota podatku należnego na fakturze może być obliczana metodą „w stu” – czyli jako iloczyn wartości dostawy i stawki:
Sprzedaż prywatnego majątku to nie działalność gospodarcza
Przedsiębiorca, który w ramach działalności gospodarczej kupuje, naprawia i sprzedaje urządzenia audio, może wyprzedawać podobne urządzenia z rodzinnej kolekcji traktując to jako sprzedaż prywatną.
Odszkodowanie jest opodatkowane inaczej niż przychody z najmu
Odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści, będące równowartością utraconego czynszu z najmu prywatnego, należy opodatkować według skali podatkowej - wskazał Dyrektor KIS.
Opiekował się kuzynką ojca, skorzysta z ulgi podatkowej
Krewny, który opiekował się spadkodawczynią, jednak nie bezpośrednio przed jej śmiercią, nie traci przez to prawa do ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn.