Masz 26 lat i pierwszy raz rozliczasz PIT-a?
Skorzystaj z aplikacji lub programu e-pity i rozlicz podatek szybko i prosto!
Skorzystaj z aplikacji lub programu e-pity i rozlicz podatek szybko i prosto!
Masz ukończone 26 lat i obowiązek przygotowania pierwszy raz deklaracji PIT? Weź sprawy w swoje ręce i uzyskaj większy zwrot z podatku! Zobacz czym jest PIT-11 i jak rozliczyć PIT-37 krok po kroku w programie e-pity.
Począwszy od dnia, w którym ukończyłeś 26 lat, nie będziesz uprawniony do korzystania z ulgi dla młodych. Ulga ta może przestać obowiązywać już wcześniej, np. gdy przekroczyłeś 85.528 zł przychodu rocznie albo gdy zarobki uzyskujesz ze źródeł, które nie asą ulgą objęte (np. z najmu, sprzedaży rzeczy albo praw).
Pamiętaj, że w roku, w którym świętujesz swoje 26 urodziny, za część roku ulga dla młodych będzie cię obejmowała. To powoduje, że Twoje rozliczenie roczne może być bardziej skomplikowane, niż w latach kolejnych. Nie ryzykuj - skorzystaj z programu do rozliczeń podatkowych i złóż deklarację szybko i prawidłowo.
Program jest darmowy o ile przekazujesz 1,5% na dowolną organizację pożytku publicznego. Poza tym masz szansę skorzystać z dodatkowych ulg i odliczeń, co nie jest możliwe przy biernym „zaakceptowaniu” rozliczenia z „Twój e-PIT”. W e-pitach nie musisz wprowadzać informacji ręcznie – program automatycznie pobiera dane z usługi „Twój e-PIT”. Ponad to nasz program to wygoda i mobilność - możesz rozliczyć się z dowolnego miejsca – wystarczy komputer lub telefon z dostępem do Internetu.
Tak! Deklaracja PIT-11 to ważny dokument wystawiany przez Twojego pracodawcę, który posłuży Ci do poprawnego wypełnienia deklaracji podatkowej PIT-37 lub PIT-36.
Jeśli dostałeś kilka PITów-11 zbierz je wszystkie razem i ustal, czy w 2024 r. zarabiałeś jeszcze w inny sposób. Pamiętaj, że kwoty ze wszystkich źródeł przychodu będziesz wykazywał lub sumował w swojej rocznej deklaracji PIT.
Oczywiście warto sprawdzić, czy zarobek wskazany przez pracodawcę na druku PIT-11 jest zgodny z Twoją umową. Jeśli masz wątpliwości dotyczące np. składek ubezpieczeniowych, skontaktuj się ze swoim oddziałem ZUS i poinformuj zakład pracy o znalezionych błędach. Pracodawca będzie musiał odnieść się do Twoich uwag i wyjaśnić nieprawidłowo obliczone kwoty lub jeśli podał kwoty niezgodne z prawdą – będzie musiał skorygować Twój PIT-11.
Niezależnie od rodzaju zarobków, które płatnik wykazał w Twoim PIT-11, jesteś zobowiązany przenieść te kwoty do rocznej deklaracji PIT-37 lub PIT-36. Pamiętaj jednak, by kwoty te uzupełniać zawsze w osobnych okienkach! Po ich wpisaniu i wyszczególnieniu kosztów uzyskania przychodów program automatycznie ustali wartość Twojego dochodu (kwoty, od której będziesz obliczał podatek dochodowy w PIT rocznym).
Jeśli nie korzystasz z ulg i odliczeń, to przepisanie informacji z poprawnie wystawionego PIT-11 wystarczy, by wypełnić PIT-36 lub PIT-37. Jeżeli jednak chcesz skorzystać z ulg, potrzebujesz dokumentów potwierdzających Twoje prawo do odliczeń. Pamiętaj też, by w rocznej deklaracji PIT ująć kwoty, które nie znalazły się na PIT-11, np. wynagrodzenia z zagranicy, kwoty uzyskane z umów najmu albo z działalności gospodarczej.
Tak! W niektórych przypadkach już na podstawie informacji przepisanych z PIT-11 możliwy jest zwrot podatku. Dodatkowo wysokość zwracanej kwoty możesz podwyższyć np. poprzez skorzystanie z ulgi na Internet, dzieci, uczynione darowizny czy rehabilitację.
Na druku PIT-11 nie znajdziesz informacji o kwocie ulg podatkowych, które w danym roku Ci przysługują. Możesz to jednak zrobić w programie e-pity! Nie każdy podatnik może korzystać z ulg i odliczeń, są one przeznaczone bowiem wyłącznie dla osób w określonej sytuacji życiowej. W programie e-pity sprawdzisz, czy należysz do tego grona.
Nie, kwota uzyskana z programu 800+ nie trafia do Twojego rocznego PIT-37 lub PIT-36. Nie otrzymasz z tego tytułu PIT-11 i nie musisz się martwić, że nie wykazałeś jej w rocznym zeznaniu podatkowym. Nawet jeśli pobierałeś 800 zł miesięcznie na dziecko, Twój roczny podatek może zostać obniżony o wartość ulgi na dziecko.
Zdarza się, że płatnik (pracodawca) z jakiegoś powodu nie przekaże Ci informacji PIT-11. Jeżeli mimo prób kontaktu z pracodawcą nie udało Ci się zdobyć Twojego PIT-11 to musisz podjąć następujące kroki:
Tak, pracodawca ma obowiązek przekazać Ci PIT-11 do końca lutego 2025 r. Jeżeli jednak sporządzi go wcześniej, to jest to pierwszy krok do uzyskania szybszego zwrotu podatku z urzędu skarbowego.
Bez względu na działania pracodawcy, już od 15.02.2025 r. możesz mieć dostęp do danych zawartych w PIT-11. Wystarczy, że skorzystasz z usługi Twój e-PIT, w której dane o Twoich przychodach wynikają z egzemplarza PIT-11 przesłanego już w styczniu przez płatnika do urzędu skarbowego.
W programie e-pity pobierzesz dane z usługi Twój e-PIT i wypełnisz swoją deklarację elektronicznie i przyspieszysz swój zwrot podatku.
Zastanawiasz się, czy nowa e-usługa Ministerstwa Finansów Twój e-PIT zrobi PIT-37 i PIT-38 za Ciebie?
Mimo, że wielu osobom tak się wydaje nie jest to do końca zgodne z prawdą. W praktyce część ulg, kosztów czy nawet źródeł przychodu należy wprowadzić samodzielnie. Nic nie robiąc, narażasz się na zapłacenie wyższego podatku – a także otrzymanie niższego zwrotu!
Jeśli nie jesteś specjalistą od PIT-ów, to niczym się nie przejmuj – skorzystaj z naszego e-booka, w którym znajdziesz instrukcję wypełniana i wysyłania PIT-37 KROK po KROKU. Rozlicz swoją deklarację bez stresu i potknięć.
tytuł artykułu: Mam 26 lat, jak rozliczyć PIT
data publikacji: 2025-02-26
data aktualizacji: 2025-02-27
Podatek od spadku wyklucza opodatkowanie PIT
Jeżeli wkład mieszkaniowy wchodzi w skład masy spadkowej i podlega przepisom o podatku od spadków i darowizn, to nie podlega opodatkowaniu PIT - wynika z indywidualnej interpretacji.
Muzyk kościelny skorzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu
Do wynagrodzenia za twórcze wykonywanie utworów podczas nabożeństw można stosować koszty uzyskania przychodu w wysokości 50 procent - uznał Dyrektor KIS.
Ubezwłasnowolnienie męża wyklucza wspólne opodatkowanie małżonków
W momencie ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków przestaje istnieć małżeńska wspólność majątkowa. W konsekwencji niemożliwe jest wspólne opodatkowanie.