Urząd Skarbowy może zrobić PIT za Ciebie.

Do 2016 roku jeżeli ktoś nie chciał składać deklaracji PIT samodzielnie i miał tylko przychody z umowy o pracę wystarczyło, że składał PIT-12 u pracodawcy, by ten rozliczył PIT w jego imieniu. W latach 2017-2018, podatnik mógł złożyć PIT-WZ – wniosek by rozliczył go Urząd Skarbowy. Obecnie te metody rozliczenia nie są już możliwe.

W latach 2019 -2024 roku sam podejmujesz decyzję, czy przygotowujesz PIT-37 i PIT-38 samodzielnie, czy też skorzystasz z deklaracji przygotowanych za Ciebie przez Ministerstwo Finansów i kontrolujesz je lub korzystasz z takich deklaracji w usłudze Twój e-PIT i nawet nie kontrolujesz ich treści. Natomiast jeśli w 2024 jesteś zobowiązany przygotować PIT-36, PIT-36L, PIT-39, PIT-OP, PIT-28 – to warto samodzielnie rozliczyć deklarację podatkową. Nawet usługa Twój e-PIT nie pozwoli na wprowadzenie wszystkich danych, które wyłącznie Ty posiadasz. Rekomendujemy wówczas w tradycyjny sposób przygotować i przekazać deklarację podatkową - samodzielnie, np. poprzez program e-PITY®.

Wczytaj, sprawdź i rozlicz Twój e-PIT w Programie e-pity®
Sprawdź Twój e-PIT. Wczytaj wstępnie przygotowany dla Ciebie Twój e-PIT z portalu podatki.gov.pl. Uzupełnij wszystkie przysługujące Ci koszty, ulgi i odliczenia - spróbuj obniżyć Twój podatek. Rozlicz e-PIT i wyślij e-Deklarację a zwrot otrzymasz najpóźniej do 45 dni.
To najlepszy sposób na Twój e-PIT - wczytaj i sprawdź lub rozlicz już teraz swój PIT online

Pierwszą czynnością, jaką powinieneś zrobić to zalogować się do miejsca, w którym znajdują się Twoje e-PITy. Deklaracje PIT-37 lub PIT-38 są dostępne na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów. Logować do niego można z użyciem danych autoryzacyjnych (PESEL/NIP, data urodzenia, kwota przychodu za 2022 r., kwota przychodu z informacji od pracodawcy za 2023 r. z PIT-11 lub z PIT-8C). Alternatywnie możesz skorzystać z logowania za pomocą profilu zaufanego. Do potwierdzenia w usłudze Twój e-PIT wykorzystać należy kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty za 2023 r.

Po zalogowaniu możesz:

  • Zaakceptować wersje przygotowaną,
  • Zmodyfikować ją i zaakceptować w nowym kształcie,
  • Odrzucić przygotowaną wersje rozliczenia,
  • Wyjść z portalu nie robiąc nic.

Twój e-PIT w Programie e-pity®

Obecnie w usłudze Twój e-PIT Ministerstwa Finansów nie rozliczysz wszystkich rodzajów PIT. Program e-pity® 2023 pozwala na wypełnianie ponad 30 deklaracji PIT 2023 w 2024 roku, czyli największej liczby spośród wszystkich aplikacji do PIT-ów dostępnych na rynku. Poza PIT-37 online i PIT-38 online to także PIT-36/36S online i PIT-36L/PIT36LS onlinePIT-28 onlinePIT-38 onlinePIT-39 onlinePIT/BPIT/BR PIT/TPPIT/DS, PIT/D, PIT/M, PIT/2, PIT/2A, PIT/2K, PIT/O, PIT/Z, PIT/ZGPIT-28/APIT-28/BZAP-3 i NIP-7. Aplikacja zawiera także druki dla wąskich grup podatników jak: PIT-16, PIT-16A, PIT-19A, PIT-3, PIT- 14 oraz deklaracje PIT-CFC, UPL-1, UPL-1P, OPL-1, OPL-1P, SSE-R, ORD-ZUdruk przelewu/wpłaty online na rachunek organu podatkowego oraz darmowe wzory najpopularniejszych pism i wniosków do urzędów skarbowych. W bazie formularzy programu e-pity® znajdziesz też oświadczenie emeryta PIT-OP.

portal podatkowy - podatki.gov.pl oraz porównanie możliwych form rozliczeń Twojego PIT-a
Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2024-04-12

Wydatki związane z akcją promocyjną są kosztami podatkowymi

Koszty zakupu towarów i usług, sprzedawanych następnie w symbolicznej cenie w ramach akcji promocyjnej, można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów na standardowych zasadach.

2024-04-12

Osobiste świadczenie usług jest podróżą służbową

Przedsiębiorca, który osobiście świadczy usługi transportowe, ma prawo do uwzględniania w kosztach diet z tytułu podróży służbowej.

2024-04-12

Niższy ryczałt dla informatyka

Oceniając, czy świadczone przez przedsiębiorcę usługi są usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania, fiskus powinien odwołać się do postanowień rozporządzenia PKWiU.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: