Załącznik PIT/BR służy do wykazania wydatków na działalność badawczo-rozwojową (B+R), które mogą zostać odliczone od dochodu w zeznaniu PIT-36. Na tej stronie znajdziesz szczegółowe informacje o tym, jakie koszty kwalifikują się do ulgi na działalność B+R oraz jak prawidłowo wypełnić załącznik PIT/BR, aby skorzystać z preferencji podatkowych. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą obniżyć podstawę opodatkowania, wspierając jednocześnie innowacyjność swojej firmy.
Załącznik sporządzają przedsiębiorcy rozliczający przychody firmowe na PIT-36 oraz korzystający z ulgi na badania i rozwój (na działalność badawczo - rozwojową).
W PIT-BR wskazać należy koszty kwalifikowane podzielone według poniższych grup (Część B informacji PIT-BR):
Centra badawczo - rozwojowe mogą rozliczać i wykazać w PIT/BR dodatkowo:
Oblicz dokładnie Twój PIT/BR do PIT-36L od razu w Programie e-pity 2025.
Nie musisz liczyć podatku w PIT-36L i załącznika PIT/BR za 2025 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT-36L z PIT-BR w Programie e-pity 2025 i wyślij PIT online
Odliczenia na PIT/BR dokonywać mogą podatnicy rozliczający się według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Z prawa tego nie skorzystają opłacający na PIT-28 z tytułu prowadzonej działalności ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. PIT/BR jest załącznikiem do PIT-36 i PIT-36L. PIT/BR nie dołącza się również do deklaracji CIT. W przypadku podmiotów rozliczających ten podatek obowiązuje inny załącznik – CIT/BR.
Małżonkowie rozliczający ulgę na innowacyjność, bez względu na formę rozliczania zeznania podatkowego zobowiązani są do złożenia odrębnego załącznika PIT/BR dla każdego z nich.
Część F – dane jednostki naukowej – wypełniają wyłącznie podatnicy, których wydatki dotyczą tzw. badań podstawowych. Koszty kwalifikowane ponoszone w ramach badań podstawowych podlegają bowiem odliczeniu wyłącznie pod warunkiem, że badania te są prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki. Badania podstawowe to oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.
Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »
Od nieważnej umowy nie należy się podatek
Podatniczka może wystąpić o zwrot podatku od spadków i darowizn pobranego przez notariusza przy zawarciu umowy, która okazała się bezwzględnie nieważna - wynika z indywidualnej interpretacji.
Sportowiec odliczy wydatki na żywność
Dyrektor KIS zgodził się z zawodowym sportowcem, że wydatki, jakie ten ponosi na specjalistyczną dietę, mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w jednoosobowej działalności gospodarczej.
Podatek zostanie umorzony, gdy urząd nie odpowie na czas
Rada Ministrów zajmie się projektem przepisów rozszerzających katalog spraw administracyjnych, jakie mogą być załatwione w tzw. sposób milczący. Jest to część pakietu deregulacyjnego.