ABC podatki

PIT/Z: kredyt podatkowy prowadzącego działalność

PIT/Z jest informacją o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w danym roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej, przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy.

Kogo dotyczy

Formularz składa się jako załącznik do deklaracji PIT-36 oraz PIT-36L. Małżonkowie rozliczający się łącznie i prowadzący niezależnie działalności gospodarcze składają formularze odrębnie.

PIT/Z dotyczy wyłącznie przedsiębiorców. Żaden inny podatnik nie będzie zobowiązany składać tego załącznika.

Oblicz dokładnie Twój PIT/Z do PIT-36 od razu w Programie e-pity 2023.

Nie musisz liczyć podatku w PIT-36 i załącznika PIT-Z za 2023 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. 
Wylicz wygodnie Twój PIT-37 z PIT Z w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online >>

Informację składają zarówno podatnicy korzystający w danym roku ze zwolnienia (wypełnia wówczas część B informacji), jak i podatnicy, którzy w latach poprzednich korzystali ze zwolnienia i doliczają do swojego dochodu – dochód z roku objętego zwolnieniem (wypełniają wówczas część C deklaracji).

Deklaracja dotyczy podatników, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, przez co rozumie się osobę, która w roku rozpoczęcia tej działalności a także w okresie trzech lat licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej oraz działalności takiej nie prowadził małżonek tej osoby, o ile między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Co to jest zasada kredytu podatkowego?

Podatnicy korzystający z kredytu podatkowego są zwolnieni z konieczności zapłaty zaliczek oraz podatku z tytułu tej działalności, którą rozliczają jako rozpoczętą po raz pierwszy - w roku podatkowym następującym:

  • bezpośrednio po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności, jeżeli w roku jej rozpoczęcia działalność ta była prowadzona co najmniej przez pełnych 10 miesięcy, albo
  • dwa lata po roku, w którym rozpoczęli prowadzenie tej działalności, jeżeli nie został spełniony warunek, wskazany powyżej.

Aby skorzystać ze zwolnienia podatnicy muszą spełnić znaczną część warunków (m.in. zachować stałą ilość zatrudnienia, wcześniejszy średniomiesięczny przychód nie może być niższy niż 1000 euro, złożyć oświadczenie o korzystaniu ze zwolnienia).

Dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który podatnicy wykazali w PIT/ZG w roku korzystania ze zwolnienia podatkowego, łączy się z dochodem (stratą) z tego źródła, wykazanym w zeznaniach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) składanych za pięć kolejnych lat następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik korzystał ze zwolnienia - w wysokości 20 % tego dochodu w każdym z tych lat.

Przeczytaj: broszurę informacyjną PIT-36, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.
Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2024-11-04

Wyższy ryczałt dla informatyka

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną przedsiębiorcy zajmującego się analizowaniem i utrzymaniem systemów komputerowych.

2024-11-04

Odszkodowanie wynikające z ugody podlega opodatkowaniu

Odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia wypłacone na podstawie ugody sądowej jest przychodem.

2024-11-04

Liczy się przeznaczenie kredytu, a nie sposób wykorzystania środków

Przychód wynikający z umorzenia części kredytu przez bank jest nieopodatkowany tylko w części, w jakiej kredyt był przeznaczony na cele mieszkaniowe.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: