1. Czy składać korektę deklaracji PIT za 2022 r. w 2023 r.?
Tak, jeśli tylko popełniłeś błąd w swojej deklaracji. Błąd może polegać na pominięciu jakiejś ulgi, rozliczeniu jej w zbyt niskiej wartości. Korygować należy także każdy inny błąd popełniony w rozliczeniu za 2022 r. - np. zaniżenie kwoty przychodu, dochodu, podatku do zapłaty, pominięcie źródeł przychodów.
Nawet jeśli już rozliczyłeś się z podatków za 2022 r. poprzez usługę Ministerstwa Finansów, to warto sprawdzić w Programie e-pity, czy złożona deklaracja może być jeszcze korzystniejsza (np. czy wykazałeś wszystkie koszty podatkowe, odliczyłeś pełną kwotę ulgi na dzieci, ulgę termomodernizacyjną albo czy wykazałeś wszystkie przekazane w 2022 r. darowizny, całość kwot ulgi rehabilitacyjnej lub na użytkowanie sieci Internet albo czy skorzystałeś z innych ulg podatkowych). Taka kontrola jest szczególnie zalecana, jeśli Twoje zeznanie zostało złożone w usłudze Twój e-PIT automatycznie, tzn. z dniem 30 kwietnia bez Twojej akceptacji tego zeznania i bez logowania się do niego.
Chcesz wygodnie dokonać korekty Twojego PIT za 2022 rok i lata wcześniejsze. W Programie e-pity wystarczy wybrać rok podatkowy, zaznaczyć opcję - korekta i dalej aplikacja poprowadzi Cię krok po kroku. Po jej przygotowaniu będziesz mógł wysłać korektę e-deklaracji PIT online - po prostu. Najlepszy sposób na korektę Twojego e-PIT. Wyślij korektę PIT w Programie e-pity online >>
2. Jak skorygować zeznanie za 2022 r.?
Aby poprawnie skorygować zeznanie z 2022 r. należy wypełnić ponownie swój PIT roczny, złożony już do urzędu i zaznaczyć jako cel złożenia deklaracji (poz. 10 deklaracji) - korekta. Następnie wypełnić należy przygotowany druk wszystkimi kwotami poprawnymi, wynikającymi z rozliczenia roku 2022. W tym przypadku nie wypełniamy tylko pola, które pomyliliśmy, ale trzeba wypełnić wszystkie pozostałe pola - także te, które w pierwotny PIT za 2022 r. złożyliśmy poprawnie.
Jeśli pierwotną deklarację składałeś w programie e-PITY, korekta będzie czekała wypełniona dla Ciebie wszystkimi dotychczasowymi danymi - a Ty zmienisz jedynie te informacje, które chcesz modyfikować. Program zarchiwizuje Twoje zeznanie i zapamięta informacje tak, aby w przyszłości było Ci jeszcze łatwiej i sprawniej składać zeznanie podatkowe.
3. Złożyłem korektę za 2022 r. i ponownie widzę błąd. Co zrobić?
Zeznanie za 2022 r. możesz korygować do woli. Pamiętaj tylko - że korekte przeprowadzasz w okresie, gdy organ podatkowy nie rozpoczął postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej. Nie ma natomiast problemu, by korektę przeprowadzić w trakcie czynności sprawdzających. O tym, z którą procedurą masz do czynienia dowiesz się z pisma, które otrzymasz z organu podatkowego (na samym jego początku organ informuje czy prowadzi czynności sprawdzające, czy kontrolę podatkową).
4. Czy korekty PIT za 2022 r. mogę dokonać już w weekend majowy. Czy do korekty mam dołączyć czynny żal?
Nie, korekta nie wymaga składania łącznie z nią pisemnego uzasadnienia przyczyn jej złożenia. Po prostu wyślij skorygowaną deklarację za 2022 r.
Czynny żal składają tacy podatnicy, którzy w ogóle zapomnieli złożyć zeznania podatkowego przed 2 maja 2023 r.
5. Czy łącznie z korektą za 2022 r. powinienem zapłacić odsetki za zwłokę?
Tak, jeśli kwoty z korygowanego zeznania różnią się od pierwotnych na Twoją niekorzyść - tzn. występuje:
- zaległość w podatku rocznym (większy do zapłaty niż zapłaciłeś do 2 maja 2023 r.),
- wykazałeś niższą nadpłatę niż pierwotna, którą otrzymałeś z urzędu skarbowego w 2023 r.,
- ustaliłeś wyższą zaliczkę niż ta, którą zapłaciłeś w trakcie 2022 r.
- wówczas powinieneś skorzystać z kalkulatora i obliczyć należne odsetki za zwłokę.
Jeśli z Twojego zeznania wynika zwrot podatku i nie otrzymałeś go przed złożeniem korekty, zwracana kwota zostanie automatycznie pomniejszona o wartość naliczonych odsetek za zwłokę.
Pamiętaj, że odsetek do 8,7 zł nie nalicza się (nie musisz ich płacić).
Więcej o odsetkach za zwłokę
6. Czy za korektę w trakcie czynności sprawdzających w 2023 r. dostanę mandat?
Jeśli skorygowałeś PIT zgodnie z treścią wezwania wynikającego z czynności korygujących lub korygujesz PIT w trakcie ich trwania to nie jest to podstawa do mandatu. Skorygowanie PIT w trakcie czynności sprawdzających jest dopuszczalna, a zatem mandat nie może być z tego tytułu nałożony.
7. Czy jeśli skoryguję PIT po 2 listopada 2023 r. to będzie niekorzystne?
Tak. Przez pierwsze 6 miesięcy licząc od terminu na złożenie deklaracji PIT możesz naliczać odsetki za zwłokę w obniżonej wartości o 50%. Zatem już od 3 listopada 2023 r. odsetki jakie będziesz płacił wyniosą pełną ich wartość (za cały okres zaległości, tzn. począwszy od 3 maja 2023 r.).
8. Nie złożyłem terminowo deklaracji PIT za 2022 r. Czy mogę złożyć PIT po terminie jako korektę?
Nie, w takim przypadku:
- wyłącznie w ciągu kilku pierwszych dni maja 2023 r. złóż deklarację podatkową i w takim przypadku możesz liczyć że nie zostaniesz ukarany za nieterminowe rozliczenie się z podatku,
- w kolejnych dniach lub miesiącach jeśli postąpisz w ten sam sposób - oprócz ewentualnej zapłaty podatku, odsetek za zwłokę za zaległość, musisz liczyć się dodatkowo z ukaraniem Cię mandatem za nieterminowe złożenie deklaracji PIT.
Korekta złożona po 2 maja 2023 r. bez deklaracji PIT złożonej wcześniej nie będzie skuteczna (tzn. nie będziesz miał czego korygować).
9. Czy mogę korygować PIT złożony w 2023 r. poprzez usługę Twój e-PIT?
Oczywiście, Twój e-PIT jest takim samym systemem składania zeznań rocznych, jak każdy inny. W efekcie możesz korzystając z programu e-pity.pl skorygować deklarację, która wcześniej była dla Ciebie przygotowana w systemie Ministerstwa Finansów za 2022 r.
10. Jak długo mogę korygować zeznanie PIT za 2022 r.?
Zeznanie za 2022 r. skorygujesz aż do 31 grudnia 2028 r.