Zobacz, jak Program e-pity krok po kroku pomaga wypełnić deklarację podatkową i wysłać PIT 2023 online przez internet. Wybiera właściwy formularz (PIT-36, PIT-37, inny), potrzebne dokumenty, wylicza podatek i wysyła PIT do Urzędu Skarbowego on-line. Zobacz krótki film, jak wystawić PIT w 5 minut. 

Od 15 lutego 2024 na Portalu Podatkowym (podatki.gov.pl), będzie czekał dla Ciebie wstępnie przygotowany Twój e-PIT 2023. W Programie e-pity możesz bezpiecznie wczytać Twój e-PIT, sprawdzić i wysłać e-PIT. Po prostu.

Z Programem e-pity 2023 online nie musisz znać się na podatkach, nie musisz też znać szczegółowo wszystkich zmian w PIT 2024 (za 2023). Wypełnisz swojego PIT-a za 2023 rok szybko i bezpiecznie - przez internet. Możesz skorzystać także z naszych poradników w dziale ABC podatki lub pobrać darmowy e-book.

Program e-pity 2023 pozwala na wypełnianie ponad 40 deklaracji PIT 2023 w 2024 roku, czyli największej liczby spośród wszystkich aplikacji do PIT-ów dostępnych na rynku. Poza najpopularniejszymi formularzami jak: PIT-37 online, PIT-36 online i PIT-36L online, PIT-28 online, PIT-38 online, PIT-39 online, PIT/B, PIT/BR, PIT/IP, PIT-RB/PIT-RBS, PIT/MIT, PIT/PM, PIT/NZIDSF-1, PIT/DS, PIT/D, PIT/M, PIT/2, PIT/2A, PIT/2K, PIT/O, PIT/SE, PIT/Z, PIT/ZG, PIT-28/A, PIT-28/B, ZAP-3NIP-7, ZUS DRA, ZUS RCA i KzPZZ. Aplikacja zawiera także druki dla wąskich grup podatników jak: PIT-16, PIT-16A, PIT-19A, PIT-2, PIT-2A i 2K, PIT-3, PIT-14 oraz deklaracje UPL-1, UPL-1P, OPL-1, OPL-1P, ORD-ZU, druk przelewu/wpłaty online na rachunek organu podatkowego oraz darmowe wzory najpopularniejszych pism i wniosków do urzędów skarbowych. W bazie formularzy programu e-pity znajdziesz też oświadczenie emeryta PIT-OP. W aktualnym Programie e-pity, zmieniając rok podatkowy rozliczysz też PITy za 20222021, 2020, 2019, 2018.

Uwaga Zatrudniałeś w 2023 roku pracowników? Musisz wysłać PIT-11 i 8C do urzędu skarbowego już do 31.01.2024 roku - obowiązuje tylko forma e-Deklaracji dla wszystkich. Sprawdź programu do PIT-11, PIT-8C i PIT-4R? PITy płatnika za 2023 rok wystawisz, wyślesz e-Deklaracje oraz dostarczysz do pracowników elektronicznie w Programie e-pity Płatnika.

 • nie musisz pobierać pliku ani instalować programu na komputerze, a możesz skorzystać ze wszystkich funkcjonalności wersji EXE,
 • możesz uruchomić e-pity 2023 on-line przez internet na każdym systemie (Windows, Mac OS X, Linux: Red Hat, openSUSE, UBuntu, Unix: Solaris 10),
 • w wersji on-line możesz korzystać z najpopularniejszych przeglądarek internetowych (Internet Explorer, Firefox, Safari, Opera, Chrome),
 • wersja PIT 2024 e-pity on-line za 2023 przez internet, nie wymaga aktualizacji.

PIT online wymaga określonych metod działania. W przypadku, jeśli podatnik decyduje się korzystać z usługi Twój e-PIT Ministerstwa Finansów, zmuszony jest skorzystać z aplikacji mObywatel, profilu zaufanego, e-dowódu lub bankowości elektronicznej lub katalogu danych uwierzytelniających (autoryzujących) podatnika. Wśród tych danych uwierzytelniających logowanie do systemu znajdują się:

 • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
 • kwotę przychodu z rozliczenia za 2022 r.
 • kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2023 r. (np. PIT-11, PIT-R, PIT-8C),
 • kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2022 r.

Jeśli podatnik decyduje się wysłać IT online samodzielnie, bez korzystania z usługi Twój ePIT, nie musi logować się do systemu , podpis pod przygotowaną deklarację składać można:

 • kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
 • „danymi autoryzującymi” – czyli podpisem elektronicznym, który zapewnia autentyczność deklaracji i podań. Na takie dane autoryzujące składają się:
  • identyfikator podatkowy PESEL lub NIP,
  • imię (pierwsze),
  • nazwisko,
  • data urodzenia,
  • kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym składana jest deklaracja (np. w 2024 r., kiedy składasz rozliczenie za 2023 r., wpisujesz kwotę przychodu za 2022 r.). Wartość "0" (zero) wpiszesz, jeśli za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym składa się deklarację nie był składany żaden PIT roczny.

Aplikacja mObywatel lub profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna nie stanowią metody na podpisanie e-deklaracji, a jedynie metodę logowania do usługi Twój e-PIT. Po zalogowaniu, podatnik będzie zobowiązany do osobnego podpisania e-deklaracji.

Do przygotowania PIT online wymagane są te same dokumenty, które potrzebne są przy wypełnianiu deklaracji w formie standardowej. W efekcie podstawą wypełnienia deklaracji staje się:

 • komplet informacji od płatników lub podmiotów, przygotowujących dokumenty podatkowe w związku z zatrudnieniem,
 • wartość przychodów, kosztów oraz wpłaconych zaliczek na podatek,
 • kwoty ulg podatkowych przysługujących podatnikowi w trakcie danego roku,
 • dokumenty potwierdzające prawo do powyższych ulg,
 • dane identyfikacyjne innych osób, które będą przedstawiane przed organem podatkowym, w związku z rozliczeniem podatnika (np. w związku ze wspólnym rozliczeniem z małżoniem lub dzieckiem, w związku z ulgą prorodzinną),

W celu wysyłki należy również przygotować dane autoryzujące lub e-podpis, który będzie podstawą. Niepodpisany PIT-37 lub PIT-38, a także PIT-36, PIT--28 związany z przychodami rozliczanymi za pośrednictwem płatnika (usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej) należy opatrzyć podpisem elektronicznym (e-podpisem) lub danymi autoryzującymi.

PIt online wysyłać należy z użyciem danych, które w wystarczający sposób identyfikują osobę, która deklarację składa. W efekcie konieczne jest posłużenie się:

 • e-podpisem, któy zastępuje podpis własnoręczny pod deklaracją
 • zestawem danych autoryzujących:
  • identyfikator podatkowy PESEL lub NIP,
  • imię (pierwsze),
  • nazwisko,
  • data urodzenia,
  • kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym składana jest deklaracja (np. w 2022 r., kiedy składasz rozliczenie za 2021 r., wpisujesz kwotę przychodu za 2020 r.). Wartość "0" (zero) wpiszesz, jeśli za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym składa się deklarację nie był składany żaden PIT roczny.

Wysyłka wymaga przygotowania całości informacji deklarowanych przed organem podatkowym - przychodów, kosztów uzyskania, dochodu, zaliczki zapłaconej i zaliczki należnej, wartości łącznego dochodu, należnego podatku wyliczonego według skali podatkowej (17% lub 32% po przekroczeniu I progu podatkowego), liniowo (PIT-36L), jednolitą stawką (PIT-39) lub ryczałem (PIT-28) albo kartą (PIT-16A).

PIT online stanowi metodę, aby wynikający z deklaracji rocznej podatkowej zwrot nadpłaconego podatku trafił wcześniej, niż z deklaracji złożonej w formie papierowej.

Zwrot z e-deklaracji złożonej online podatnik otrzyma w ciągu 45 dni licząc od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji. Podatnik, który zdecyduje się złożyć PIT roczny przed 15 lutego, termin 45 dni liczyć należy od 16 lutego.

W efekcie, jeśli deklaracja będzie złożona:

 • między 1 stycznia a 15 lutego - ostateczny termin na zwrot mija po 45 dniach od dnia 16 lutego (liczymy 45 dni od 16 lutego włącznie z tym dniem),
 • 15 lutego - ostateczny termin na zwrot mija po 45 dniach od dnia 16 lutego (liczymy 45 dni od 16 lutego włącznie z tym dniem),
 • w terminie 16 luty - 30 kwiecień - termin liczymy jako 45 dni począwszy od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji,
 • po terminie przewidzianym na złożenie deklaracji czyli po 30 kwietnia - termin liczymy jako 45 dni począwszy od dnia następującego po dniu nieterminowego złożenia deklaracji.

Deklaracja złożona w formie innej niż elektroniczna, czyli PIT inny niż PIT online, pozwala na zwrot dopiero po 3 miesiącach. Podobnie po 3 miesiącach podatnik otrzymuje zwrot podatku z deklaracji korygującej wcześniej złożoną deklarację PIT.

Opinie użytkowników

Bardzo intuicyjny, pozwala wybrać dowolną OPP. Polecam.

Piotr 2024-04-16

dobrze rozliczone krok po kroku

Darko 2024-04-15

Używam tej aplikacji od kilku lat. Jest prosta i godna polecenia.

Andrzej 2024-04-14

ok

Patryk 2024-04-14

super program, bardzo intuicyjny, prosty w obsłudze. Polecam

Artur 2024-04-14

Rzetelność i łatwość wypełniania Pitu. Bardzo cenne odnośniki do niezbędnych informacji. 

Maja 2024-04-13

Rewelacja

Darek 2024-04-13

najlepsze na pity

Mariusz 2024-04-13

Rewelacja, najlepszy program na rynku...

Krzysztof 2024-04-12
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: