Podatnicy ustalający dochód na podstawie prowadzonych ksiąg, informacje o działach specjalnych będą obowiązani wykazywać na druku PIT/DS. Załącznik PIT/DS składać należy zarówno w przypadku, gdy podatnik rozlicza przychody na KPiR, jak i poprzez pełne księgi. Nie należy go natomiast stosować w przypadku, gdy podatnik zdecyduje się rozliczać działy specjalne produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych.
Oblicz dokładnie Twój PIT/DS do PIT-36 od razu w Programie e-pity 2024.
Nie musisz liczyć podatku w PIT-36 i załącznika PIT/DS za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT-36 z PIT-DS w Programie e-pity 2025 i wyślij PIT online >>
Podatnicy, którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnych ustalali w 2024 roku na podstawie prowadzonych ksiąg oraz samodzielnie obliczali zaliczki na podatek dochodowy, nie muszą składać deklaracji PIT-6. A zatem od podatnika decyzji zależy, czy rozlicza się:
Deklarację PIT-6 złożą Ci podatnicy, którzy rozliczają się ryczałtowo (pierwsza z opcji) – deklaracja złożona będzie do 20 stycznia roku podatkowego. PIT-6 jest oświadczeniem co do wielkości produkcji rolnej w danym roku – jest to deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu za dany rok. Składa się ją zatem na początku danego roku.
Natomiast PIT/DS jest załącznikiem do rozliczenia PIT-36 lub PIT-36L.
Małżonkowie, bez względu na formę rozliczania zeznania podatkowego (indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem) zobowiązani są do złożenia odrębnego załącznika PIT/DS.
Należy pamiętać, że przychody ze współwłasności określa się proporcjonalnie prawa do udziału w zysku (udziału) oraz łączy się z pozostałymi przychodami. Ta zasada dotyczy również małżonków rozliczających działy specjalne produkcji rolnej. W przypadku małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy mogą być rozliczane proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku i tak wprowadza się je w PIT/DS, chyba że małżonkowie złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich. W tym ostatnim przypadku PIT/DS. złoży wyłącznie małżonek, który rozlicza przychody.
Rodzaje produkcji, na które należy powołać się w części B zostały podane w części E druku.
W przypadku gdy części B i C są niewystarczające do podania wszystkich danych dotyczących działów specjalnych produkcji rolnej, należy wypełnić kolejny(e) załącznik(i) PIT/DS.
Sejm pracuje nad nowymi zasadami obliczania składki zdrowotnej
Projektem ustawy zmieniającej zasady opłacania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców ponownie trafił do sejmowych komisji
Fiasko kasowego PIT. Przedsiębiorcy pozostali przy metodzie memoriałowej
Do 25 lutego 2025 r. na wybór kasowego PIT zdecydowało się zaledwie 1673 podatników spośród około 2 mln uprawnionych.
Przedsiębiorca musi odczekać, zanim wróci do działalności nierejestrowanej
Prowadzenie działalności gospodarczej zamyka na pięć lat możliwość zarobkowania w formie działalności nierejestrowanej.