Uwaga: Jesteś w archiwalnej wersji poradników rozliczeń PIT za 2018 rok!

Pobierz aktualny Program e-pity i rozlicz PIT lub korektę za 2018 >
Skorzystaj z korekty w usłudze Twój e-PIT za 2018 >
Pamiętaj przy korekcie - zmień rok podatkowy na 2018 !

 Aktualną wersję poradników podatkowych rozliczenia PIT znajdziesz tu

PIT-36 rozliczysz w programie e-pity

Deklaracja PIT 36 (2018): działalność gospodarcza

Deklaracja PIT 36 była najpopularniejszą deklaracją podatkową składaną w typowych przypadkach, kiedy pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista rozlicza swoje jedyne źródła przychodów rocznych.

Deklaracja dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej (18% i 32%).

Jeżeli uzyskujesz wyłącznie przychody zwolnione z podatku, nie składasz żadnej deklaracji, nie wykazujesz przychodów zwolnionych z opodatkowania.

Jeżeli uzyskujesz wyłącznie inne przychody niż opodatkowane według skali, nie wybierzesz tej deklaracji.

Oblicz dokładnie Twój ePIT-36 za 2018 w aktualnym Programie e-pity.

Nie musisz liczyć podatku w PIT-36 za 2018 ręcznie ani wypełniać ręcznie korekty PIT za 2018. Wylicz wysokość Twojego podatku kompleksowo, przygotuj Twoją korektę PIT.
PIT-36 za 2018 rok przygotuj w Programie e-pity - zmieniając rok podatkowy na 2018 >>

Aktualny poradnik PIT-36 znajdziesz tu >

PIT-36 do kiedy - termin rozliczenia PIT za 2018

Podatnicy prowadzący działalność gospodarcza na zasadach ogólnych – składają PIT-36 za 2018 rok do 30 kwietnia 2019 roku (wtorek). W roku gdy ostatni dzień kwietnia przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę termin złożenia PIT-36 przypada w następny dzień roboczy.

Jeżeli uzyskałeś wyłącznie dochody z zaliczkami pobranymi przez płatnika (np. z umowy o pracę czy zlecenie), nie wybierzesz tej deklaracji.

Wybór PIT 36

Deklarację PIT 36 wybierzesz, jeżeli w roku, za który składasz zeznanie:

  1. prowadziłeś:
    • pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (również w przypadku, jeżeli korzystasz z tzw. kredytu podatkowego na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub też jeżeli rozliczasz się w jednym z pięciu kolejnych lat podatkowych po skorzystaniu z kredytu podatkowego na zasadach art. 44 ust. 7f ustawy),
    • działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
  2. uzyskałeś przychody:
    • z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach,
    • ze źródeł krajowych, od których byłeś zobowiązany samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,
    • ze źródeł przychodów położonych za granicą bez pośrednictwa polskich płatników (innymi słowy zarobkowałeś u płatnika spoza terytorium kraju),
    • z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek.

 Czytaj jak nie płacić zaliczki za XII >>

Łączenie przychodów

Jeżeli uzyskujesz poza przychodami opodatkowanymi według skali na zasadach powyższych również inne przychody (np. opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, z tytułu obrotu kapitałem), składać będziesz dwie różne deklaracje (np. PIT-36 – z tytułu działalności gospodarczej i PIT 28 – z tytułu najmu rozliczanego ryczałtem) – PIT 36 oraz deklarację właściwą dla innych rodzajów przychodów. Musisz jednak uważać:

  • jeżeli prowadzisz spółkę i Twój wspólnik rozlicza się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, Ty również będziesz musiał rozliczać się w ramach spółki ryczałtem ewidencjonowanym, nie możesz zatem zastosować do opodatkowania dochodów ze spółki zasad ogólnych (PIT 36) lub podatku liniowego (PIT 36L) - wszyscy wspólnicy w ramach spółki rozliczają się ryczałtem, gdy podejmą decyzję o stosowaniu tej formy opodatkowania,
  • jeżeli prowadzisz spółkę i rozliczasz się w jej ramach w formie podatku liniowego, to z przychodów indywidualnych poza spółką nie możesz rozliczać się według skali, podobnie nie możesz prywatnie rozliczać się liniowo, a w spółce być opodatkowany na zasadach ogólnych – złożysz wyłącznie PIT 36L; opodatkowanie liniowe dotyczy bowiem wszystkich form prowadzenia działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W takich wypadkach rozliczenie na PIT 36 będzie błędne.

Deklaracja PIT 36 jest właściwa, jeżeli osiągasz między innymi dochody wskazane powyżej, nawet w połączeniu z dochodami opodatkowanymi według skali, gdzie podatek odprowadził płatnik (np. pracodawca).

Podatnik składający PIT 36 może być zobowiązany do złożenia oprócz PIT 36 również PIT 38 i PIT 28 w zależności od sytuacji.
Jeżeli w PIT-36 chcesz ująć również przychody rozliczane za pośrednictwem płatnika, np. wynagrodzenie, możesz wczytać je ze wstępnie wypełnionej deklaracji podatkowej PFR.

Strata z lat ubiegłych

Deklaracja PIT 36 jest dla Ciebie, jeżeli rozliczasz straty z jakiegokolwiek źródła opodatkowanego na zasadach ogólnych.

Pamiętaj, że w przypadku podatników rozliczających się wspólnie, jeden z wyżej wymienionych warunków musi spełniać któryś z małżonków (lub oboje), by rozliczać się na deklaracji PIT 36.

PIT-36 łączne rozliczenie podatkowe małżonków

Formularz PIT 36 przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowujących swoje dochody indywidualnie, jak i łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Błędem jest składanie łącznie deklaracji, w przypadku gdy w ciągu całego roku, za który składa się rozliczenie, małżonkowie nie pozostawali w związku małżeńskim albo między małżonkami nie istniała wspólność majątkowa. Podobnie błędne jest składanie deklaracji łącznie, jeżeli chociaż do jednego z nich ma zastosowanie podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany (poza opodatkowaniem najmu prywatnego w formie ryczałtu ewidencjonowanego) lub podatek tonażowy.

Rozliczenie jako samotnie wychowujący dziecko

Jeżeli jesteś jednym z rodziców albo opiekunem prawnym i będąc panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, osobą, w stosunku do której orzeczono separację albo osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności a w roku podatkowym sam wychowujesz dziecko oraz spełniasz warunki do rozliczenia się na tej deklaracji - możesz złożyć PIT 36 jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Takie rozliczenie możliwe jest, gdy wychowujesz dziecko:

  • małoletnie,
  • bez względu na jego wiek, jeżeli otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, również szkołach wyższych, w trybie dziennym, zaocznym, wieczorowym, a także uczące się za granicą w kraju Unii Europejskiej, jeżeli w roku podatkowym dzieci nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku z pierwszego progu skali podatkowej (kwoty niepowodującej powstania obowiązku podatkowego).

Doliczenie dochodów dzieci

Jeżeli jesteś podatnikiem zobowiązanym doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci, to nawet jeżeli bez tych dochodów wybrałbyś PIT 37, to i tak musisz rozliczać się poprzez deklarację PIT 36.

Dochody z zagranicy

Przychody ze stosunku pracy z zagranicy nie rozliczysz na PIT 36, tylko na PIT 37 w przypadku gdy przychody te uzyskiwane są za pośrednictwem polskiego płatnika. Jeżeli wyjechałeś do zagranicznego pracodawcy i tam uzyskałeś zatrudnienie, czyli nie byłeś zatrudniony przez polskiego pracodawcę oddelegowującego Cię do pracy za granicę, złożysz PIT 36.

Likwidacja działalności

Pamiętaj, jeżeli zlikwidowałeś działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych w ciągu roku podatkowego, to zobowiązany jesteś złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT 36, a nie na formularzu PIT 37.

W zeznaniu nie wykazuje się m.in. przychodów (dochodów):

  • z działalności rolniczej z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
  • z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia,
  • podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn,
  • wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy,
  • z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Deklaracja PIT-36S – spadek firmy/ przedsiębiorstwa

Jeśli podatnik zdecyduje się na wypełnianie PIT-36S i skreśli pozostałą część nazwy oznacza to, że deklarację wypełnia jako przedsiębiorstwo w spadku, a podpisujący deklarację – sprawuje zarząd sukcesyjny lub jest jedną z osób, które zarządzają podmiotem oznaczanym jako przedsiębiorstwo w spadku. PIT z oznaczeniem S składany jest w związku z rozliczeniami osoby fizycznej (wspólnika spółki osobowej lub cywilnej) prowadzącego działalność gospodarczą. Dotyczy ono rozliczeń podatkowych przedsiębiorstwa dokonywanych po śmierci osoby będącej przedsiębiorcą.

 Więcej poradnik PIT-36S – spadek firmy/ przedsiębiorstwa >

Cudzoziemcy

Jeżeli jesteś cudzoziemcem, który miejsce zamieszkania dla celów podatkowych ma w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej (co jest udokumentowane certyfikatem rezydencji), możesz – na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym – uzyskane w roku podatkowym przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkować na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. W tym przypadku pobrany od tych przychodów zryczałtowany podatek dochodowy traktuje się na równi z pobraną przez płatnika zaliczką na podatek dochodowy. Jeżeli spełniasz warunki do złożenia PIT 36 przedstawione powyżej – ta deklaracja jest dla Ciebie. Jeżeli jednak uzyskujesz np. wyłącznie przychody z tytułu umowy o pracę od polskiego płatnika, wybierzesz PIT 37. 

Twój e-PIT

Mimo, że w portalu podatkowym stworzonym przez Ministerstwo Finansów nie ma możliwości wypełniać PIT-36 na podstawie danych uzyskanych od płatników, to program e-pity posiada system wypełniania tej deklaracji danymi pobranymi z portalu podatkowego. Dopuszczalne jest zatem automatyczne wczytanie części danych od płatników i uzupełnienie ich innymi informacjami, jakie muszą się znaleźć w PIT-36. W naszym programie wypełnić można zatem PIT-36 na podstawie danych udostępnionych w usłudze Twój e-PIT za 2018 r.

Uwaga - niższe składki ZUS przedsiębiorców od 2019 roku!

Od 2019 r. zmianie ulegają zasady ustalania składek ZUS od podatników prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku, gdy przychód roczny z 2018 r. nie przekroczył 63.000 zł, wartość składek uzależniona może być od faktycznej kwoty przychodu z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa. Nie będzie ona zatem ustalana w stałej kwocie tak, jak to było do tej pory, a przedsiębiorcy mający przychody poniżej podanego progu będą płacili niższe składki ZUS! W celu wyliczenia wysokości Twojej składki ZUS w 2019 r. skorzystaj z kalkulatora ZUS na 2019 r. >> 

Wspieramy OPP