Uwaga: Jesteś w archiwalnej wersji poradników rozliczeń PIT za 2018 rok!

Pobierz aktualny Program e-pity i rozlicz PIT lub korektę za 2018 >
Skorzystaj z korekty w usłudze Twój e-PIT za 2018 >
Pamiętaj przy korekcie - zmień rok podatkowy na 2018 !

 Aktualną wersję poradników podatkowych rozliczenia PIT znajdziesz tu

PIT-36L rozliczysz w programie e-pity

Deklaracja PIT 36L (2018): podatek liniowy

Deklarację PIT 36L składałeś, jeżeli rozliczałeś przychody z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowane podatkiem liniowym.

Wybór formy liniowej opodatkowania

Deklaracja będzie Cię zatem dotyczyć, jeżeli do 20 stycznia 2018 roku podatkowego złożyłeś pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli rozpoczynasz prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, oświadczenie to złożyłeś do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu lub też kontynuujesz działalność opodatkowaną liniowo (a zatem po dokonaniu wyboru opodatkowania liniowego nie złożyłeś za następne lata oświadczenia o opodatkowaniu według innych zasad). Uważaj, oświadczenie o opodatkowaniu przychodów liniowo w 2019 r. możesz złożyć później - bo do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskać z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych - pierwszy przychód.

Oblicz dokładnie Twój ePIT-36L za 2018 w aktualnym Programie e-pity.

Nie musisz liczyć podatku w PIT-36L za 2018 ręcznie ani wypełniać ręcznie korekty PIT za 2018. Wylicz wysokość Twojego podatku kompleksowo, przygotuj Twoją korektę PIT.
PIT-36L za 2018 rok przygotuj w Programie e-pity - zmieniając rok podatkowy na 2018 >>

Aktualny poradnik PIT-36L znajdziesz tu >

PIT-36L do kiedy - termin rozliczenia PIT za 2018

Podatnicy rozliczający podatek liniowy 19% – składają PIT-36L za 2018 rok do 30 kwietnia 2019 roku (wtorek). W roku gdy ostatni dzień kwietnia przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę termin złożenia PIT-36L przypada w następny dzień roboczy.

Nie wypełniasz PIT 36L, jeżeli uzyskasz z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które Ty albo inny wspólnik wykonywaliście lub wykonujecie w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. W takim przypadku zarówno zaliczki, jak i podatek, opłaca się według zasad ogólnych, obowiązuje deklaracja PIT 36.

Ulgi i odliczenia

Błędem będzie wykazywanie odliczeń w PIT 36L. W ramach podatku liniowego tracisz prawo do dokonywania odliczeń od dochodu i od podatku poza składkami ZUS, ulgą na działalność badawczo - rozwojową, na IKZE oraz składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Podatnik może również rozliczać koszty ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Przychód podlega zawsze zatem obniżeniu o ponoszone koszty jego uzyskania.

Łączenie przychodów

Złożenie deklaracji PIT 36L będzie obowiązkowe również wtedy, gdy uzyskujesz inne źródła przychodów wykazywane w innych deklaracjach. A zatem w PIT 36L nie wykazujesz innych przychodów poza działalnością opodatkowaną liniowo i działami specjalnymi produkcji rolnej opodatkowanymi liniowo. Niezależnie składasz w takim przypadku PIT 36 albo PIT 37, PIT 28, PIT 16A, w zależności od innych źródeł Twoich przychodów. Ale uważaj - opodatkowanie liniowe wyłącza możliwość rozliczania przychodów z innej działalności gospodarczej według zasad ogólnych. Jeśli zatem wybierzesz rozliczanie liniowe, to stosujesz je do całości przychodów opodatkowanych w ramach działalności gospodarczej na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niezależnie od tego możesz jednak uzyskiwać np. ze spółki cywilnej lub jawnej przychody rozliczane ryczałtowo.

Jeżeli jesteś opodatkowany liniowo, to w deklaracji PIT 36L ujmujesz ponadto (a zatem nie musisz wypełniać dodatkowo innej deklaracji):

  • niepobrany przez płatnika podatek ryczałtowy z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów) uzyskanych poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej (z tytułu: odsetek od pożyczek z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych).

W deklaracji należy wykazać również kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego dotyczącego prowadzonej działalności.

Wspólne rozliczenie podatkowe

Opodatkowanie liniowe wyłącza możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub z dzieckiem.

Deklaracja PIT-36LS – spadek firmy/ przedsiębiorstwa

Jeśli podatnik zdecyduje się na wypełnianie PIT-36LS i skreśli pozostałą część nazwy oznacza to, że deklarację wypełnia jako przedsiębiorstwo w spadku, a podpisujący deklarację – sprawuje zarząd sukcesyjny lub jest jedną z osób, które zarządzają podmiotem oznaczanym jako przedsiębiorstwo w spadku. PIT z oznaczeniem S składany jest w związku z rozliczeniami osoby fizycznej (wspólnika spółki osobowej lub cywilnej) prowadzącego działalność gospodarczą. Dotyczy ono rozliczeń podatkowych przedsiębiorstwa dokonywanych po śmierci osoby będącej przedsiębiorcą.

 Więcej poradnik PIT-36LS – spadek firmy/ przedsiębiorstwa >

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: