Uwaga: Jesteś w archiwalnej wersji poradników rozliczeń PIT za 2023 rok!

Pobierz aktualny Program e-pity i rozlicz PIT lub korektę za 2023
Pamiętaj przy korekcie - zmień rok podatkowy na 2023 !
Aktualną wersję poradników podatkowych rozliczenia PIT znajdziesz tu

PIT korekta - co to w ogóle jest korekta PIT?

Często się zdarza, że popełnisz błąd w deklaracji podatkowej. Nie stanowi to problemu, jeśli deklarację cały czas masz na stole – po prostu bierzesz nowy druk i wypełniasz go od początku. Gorzej, jeśli wysłałeś już formularz do urzędu skarbowego. W takim przypadku jest już troszkę trudniej.

Dopuszczalna jest korekta zeznań podatkowych przygotowanych samodzielnie, jak również takich, które przygotowane są w usłudze Twój e-PIT. W obu przypadkach najlepszą metodą korekty jest samodzielne przygotowanie deklaracji korygującej, która prawidłowo ustali rozliczenie podatkowe za 2023 r. Korekta deklaracji podatkowej oznacza dla podatnika:

  • zmiany i usunięcie błędów obliczeniowych wynikłych w pierwotnej deklaracji,
  • zmiany nieprawidłowości w podanych danych osobowych,
  • dodanie poprzez korektę lub zmiana poprzez nią ilości ulg podatkowych lub wartości odliczanych kwot,
  • zmiany zasad rozliczeń - z deklaracji złożonej samodzielnie na deklarację wspólną z małżonkiem lub jako samotny rodzic lub odwrotnie. 
Jeżeli chcesz złożyć korektę PIT za 2023 rok
W prosty i szybki sposób możesz wystawić korektę PIT za 2023 rok w Programie e-pity. Uruchamiając aktualną wersję program zmień rok podatkowy na 2023 (prawy górny róg aplikacji), kliknij kreator i wybierz w sekcji “Zaznacz cel składania zeznania” > korekta zeznania. Wypełnij deklarację według stanu uwzględniającego Twój stan faktyczny na moment składania korekty, jeżeli wypełniałeś deklarację PIT pierwotną w Programie e-pity popraw tylko pozycje, które korygujesz, usuń lub dopisz nowe.
Pobierz lub uruchom online. Program e-pity i skoryguj Twój PIT za 2023 - zmieniając rok podatkowy na 2023 »

Przepisy prawa podatkowego pozwalają na korygowanie rocznych zeznań podatkowych pod warunkiem, że w stosunku do danego elementu deklaracji, który chcemy korygować (danego okresu), nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa. Po jej zakończeniu również ten element deklaracji nadal można objąć korektą.

UWAGA: Korekta złożona w trakcie postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym korektą nie wywołuje skutków prawnych.

Do kiedy konieczna jest korekta np. PIT 37?

Korektę warto składać do momentu, w którym nie nastąpi przedawnienie zobowiązania podatkowego. W przypadku tradycyjnego zeznania na PIT 37 okres przedawnienia trwa 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Po tym terminie korekta nie ma sensu – zobowiązanie nie może zostać egzekwowane. A zatem:

Podatnik składa PIT 37 w związku z podatkiem należnym ze stosunku pracy wykonywanym w roku 2024. Nie opłaca podatku w pełnej wysokości. Termin płatności podatku to maja 2024 r. Od końca roku 2024 liczyć należy 5 lat – w jakim urząd skarbowy może ścigać podatnika w celu uiszczenia podatku - a zatem do końca 2029 r.

A po co korygować PIT?

Jeśli zadeklarowałeś mniejsze przychody niż w rzeczywistości wystąpiły lub wykazałeś zbyt wysokie koszty – to powstaje różnica między tym, co faktycznie powinieneś zapłacić, a co wpłynęło na konto urzędu skarbowego. Korekta zeznania sprostuje tę sytuację – przy czym dzięki jej dokonaniu, nie poniesiesz odpowiedzialności karnej skarbowej za zaistniałe błędy w deklaracji.

Jak wykonać korektę PIT

Błąd na deklaracji korygujesz poprzez przesłanie deklaracji – w takiej samej wersji druku, na jakiej składałeś pierwotne zeznanie – ze wskazaniem na niej, że jest to korekta zeznania (zawsze możesz wybrać na deklaracji opcję – złożenie zeznania/korekta zeznania). Przesyłasz ją jak zwykłą deklarację:

  • za pośrednictwem Poczty Polskiej lub
  • składasz w okienku podawczym urzędu skarbowego,
  • w formie elektronicznej.

Rekomendujemy dla składania deklaracji podatkowych elektronicznie korzystać z programów, które po ustaleniu treści takiej deklaracji korygującej - do złożenia deklaracji wymagają jej podpisania elektronicznego 5 danymi autoryzującymi podatnika lub inną formą podpisu elektronicznego. Usługa Twój e-PIT Ministerstwa Finansów, w której składane są deklaracje e-PIT-37 lub e-PIT-38 nie zawiera podpisu kompletem tych danych w chwili wysyłki. Ewentualne konsekwencje uznania, że tak przekazana deklaracja nie jest podpisana prawidłowo - będą spoczywać na podatniku, (więcej na stronie: korekta Twój e-PIT

Korekta PIT dokonywana drogą elektroniczną może dotyczyć zarówno deklaracji składanych wcześniej w formie elektronicznej (e-deklaracje), jak i deklaracji składanej tradycyjnie, w formie papierowej.

UWAGA: Tak, jak w przypadku składania deklaracji podatkowej, warto posiadać potwierdzenie nadania korekty deklaracji. W przypadku korekty składanej drogą elektroniczną, formą potwierdzenia jest UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).

Wykazałem za mało podatku i…

Jeśli w korekcie wykaże się więcej podatku do zapłaty, niż w deklaracji złożonej pierwotnie (lub we wcześniej złożonej już korekcie), to należy łącznie z korektą zapłacić należny podatek wraz odsetkami za zwłokę.

Sprawdź i przelicz także prawidłowe wyliczenia kwot wykazanych na wystawianych i otrzymywanych fakturach. W przypadku błędów w kwocie netto i brutto - możesz być zobowiązany do korekty swoich deklaracji, (kalkulator netto/brutto VAT).

A czy korektą mogę przekazać 1,5% na OPP?

Tak, istnieje taka możliwość. Możliwe jest złożenie korekty w celu przekazania 1% dla wskazanej w deklaracji lub w korekcie - organizacji pożytku publicznego (1,5% OPP). Warunkiem jest jednak, by:

  • deklaracja podatkowa została złożona w terminie oraz
  • korekta deklaracji złożona była w terminie miesiąca od upływu terminu złożenia zeznania podatkowego (zatem w terminie do 2 czerwca 2023 r. albo do 31 marca 2023 r. w przypadku PIT-28) oraz
  • zapłacono podatek w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (a zatem niekoniecznie w całości, ale w części od której podatnik decyduje się przekazać 1% na cel organizacji).

Czy w korekcie PIT mogę zdecydować się na rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem?

Tak, istnieje możliwość, by korygując swoją deklarację podatkową - nawet po 30 kwietnia 2024 r. - wskazać, że wcześniejszy wybór metody rozliczeń podatkowych - zamienić z rozliczenia indywidualnego na rozliczenie z małżonkiem lub jako samotnie wychowujący dziecko rodzic. Odpowiednio możliwa jest również rezygnacja z takiej formy i powrót do rozliczenia samodzielnie - sprawdź kalkulator - razem czy osobno - wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem.

Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2024-12-09

Urząd Skarbowy nie jest Świętym Mikołajem

Fiskus przy określonej wartości prezentów od kontrahentów każe doliczać stosowny podatek. Limit zwolnienia z opodatkowania jest inny na gruncie VAT i PIT.

2024-12-09

Ulga na zakup i montaż klimatyzacji

Wydatki poniesione na zakup i montaż klimatyzacji w mieszkaniu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna, mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

2024-12-09

Staż nie odbiera prawa do zwolnienia ze składek ZUS

ZUS zgodził się, że lekarz podejmujący współpracę B2B ze szpitalem, w którym wcześniej był zatrudniony jako stażysta, nie traci przez to prawa do ulgi na start.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: