PIT-39 rozliczysz w programie e-pity

Nowy Polski Ład, czyli ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw Pakiet zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych - wprowadza szereg nowych metod i zasad płacenia podatku w 2021, 2022 r. i latach kolejnych. Jej skutki odczują wszyscy podatnicy. Zwiększy się ilość ulg podatkowych, podwyższona będzie kwota wolna od podatku, większony zakres stosowania ryczałtu podatkowego, ale jednocześnie usunięte odliczenie składki zdrowotnej od podatku. Tylko część podatników może liczyć na pozytywne skutki zmiany przepisów. Niezależnie od wysokości dochodu, najistotniejsze będzie korzystanie z nowych zasad rozliczeń, ulg i zwolnień podatkowych w 2022 r.

Nie musisz liczyć podatku w PIT-39 za 2021 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT-39 w Programie e-pity 2021 i wyślij PIT online >>

Skala podatkowa 2022

Zmiana zasad ustalania zobowiązań podatkowych w roku 2022 nie ominie skali podatkowej. W miejsce progresywnej kwoty wolnej wprowadzana jest stała jej wartość niezależna od kwoty dochodu, podwyższona zostaje dwukrotnie kwota I progu skali podatkowej. Stawka 17% obejmie dochody do 120.000 zł. 

czytaj więcej

Koszty uzyskania przychodów 2022

OD 2022 r. wprowadzane są nowe “kosztów dla klasy średniej” (ulga dla klasy średniej). Zmieniony jest też limit kosztów autorskich 50%, można je stosować do dwukrotnie wyższej kwoty przychodów. Ponadto możliwe staje się stosowanie 20% kosztów przez osoby wykonujące obowiązki społeczne i obywatelskie.

czytaj więcej

Ulga dla klasy średniej 2022

Ulga ma za zadanie wyrównać wśród osób zarabiających między 68.411,99 a 133,692,01 brutto, utratę odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. 

czytaj więcej

Ulga dla samotnych rodziców

Rodzic samotnie wychowujący dziecko nie będzie korzystał z rozliczenia wspólnie z dzieckiem, które wychowuje lub nad którym pełni funkcję rodziny zastępczej. W miejsce dotychczasowego rozliczenia wspólnie z dzieckiem, podatnik uzyskuje ulgę podatkową z tytułu samotnego wychowywania. Po wykorzystaniu, ulga wyniesie 1.500 zł odliczane od podatku.

czytaj więcej

Ulga rehabilitacyjna 2022

W ramach ulgi rehabilitacyjnej na 2022 r. podatnicy uzyskają prawo odliczenia od dochodu wydatków ponoszonych przez osoby niepełnosprawne lub osoby mające niepełnosprawnych na utrzymaniu na pieluchy, pieluchomajtki, podkłady itp.

czytaj więcej

Składka zdrowotna w rozliczeniach PIT 2022, PIT+NFZ

Wysokość składki zdrowotnej w 2022 r. uzależniona będzie o kilka różnych wskaźników. Osoby o zmiennej wysokości miesięcznych wynagrodzeń zmuszeni będą wcześniej niż do tej pory ustalać ostateczną wartość dochodu, a zatem podsumowywać przychody i koszty danego miesiąca.

czytaj więcej

Oblicz Twój PIT-39 od razu w Programie e-pity 2021.

Nie musisz liczyć podatku w PIT-39 za 2021 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT-39 w Programie e-pity 2021 i wyślij PIT online >>

2021-10-14

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej zostaje

Zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej będzie możliwy do wysokości składek ZUS i zdrowotnych.

2021-10-05

Ulga dla samotnych rodziców obejmie liniowców i ryczałtowców

Efektem zmian wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu będzie możliwość korzystania z przywilejów podatkowych samotnych rodziców płacących ryczałt lub podatek liniowy.

2021-10-05

Ulga dla klasy średniej utrudni pracę księgowym

Wprowadzana w trakcie prac sejmowych zmiana w uldze dla klasy średniej komplikuje znacząco rozliczenia podatku i ulgę podatkową dla klasy średniej.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję