Uwaga: Jesteś w archiwalnej wersji poradników rozliczeń PIT za 2022 rok!

Pobierz aktualny Program e-pity i rozlicz PIT lub korektę za 2022
Pamiętaj przy korekcie - zmień rok podatkowy na 2022 !

 Aktualną wersję poradników podatkowych rozliczenia PIT znajdziesz tu

PIT-36L rozliczysz w programie e-pity

Deklaracja PIT 36L - podatek liniowy

Deklarację PIT 36L składałeś, jeżeli rozliczasz przychody z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowane podatkiem liniowym.

Wybór formy liniowej opodatkowania PIT 36L

Rozliczenie na tej deklaracji będzie Cię dotyczyć, jeżeli do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym w 2022 r. uzyskałeś pierwszy przychód z działalności gospodarczej złożyłeś pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania lub też kontynuujesz działalność opodatkowaną liniowo (a zatem po dokonaniu wyboru opodatkowania liniowego nie złożyłeś za następne lata oświadczenia o opodatkowaniu według innych zasad).

Jeżeli chcesz złożyć korektę PIT za 2022 rok
W prosty i szybki sposób możesz wystawić korektę PIT za 2022 rok w Programie e-pity. Uruchamiając aktualną wersję program zmień rok podatkowy na 2022 (prawy górny róg aplikacji), kliknij kreator i wybierz w sekcji “Zaznacz cel składania zeznania” > korekta zeznania. Wypełnij deklarację według stanu uwzględniającego Twój stan faktyczny na moment składania korekty, jeżeli wypełniałeś deklarację PIT pierwotną w Programie e-pity popraw tylko pozycje, które korygujesz, usuń lub dopisz nowe.
Pobierz lub uruchom online. Program e-pity i skoryguj Twój PIT za 2022 - zmieniając rok podatkowy na 2022 »

PIT 36L do kiedy - termin rozliczenia

Podatnicy rozliczający podatek liniowy 19% – składają PIT 36L za 2022 rok do 2 maja 2023 roku (piątek). W roku gdy ostatni dzień kwietnia przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę termin złożenia PIT 36L przypada w następny dzień roboczy.

Do kiedy rozliczyć PIT - kalendarz podatnika

Nie wypełniasz PIT 36L, jeżeli uzyskasz z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które Ty albo inny wspólnik wykonywaliście lub wykonujecie w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. W takim przypadku zarówno zaliczki, jak i podatek, opłaca się według zasad ogólnych, obowiązuje deklaracja PIT 36.

Ulgi i odliczenia w PIT 36L

Błędem będzie wykazywanie odliczeń w PIT 36L. W ramach podatku liniowego tracisz prawo do dokonywania odliczeń od dochodu i od podatku poza kilkoma ulgami: odliczaniem składek ZUS, ulgą na działalność badawczo - rozwojową, odliczeniami darowizn na edukację, związanych z COVID, odliczaniem składek na IKZE, odliczeniem - strat podatkowych oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne. Podatnik może również rozliczać koszty ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Przychód podlega zawsze zatem obniżeniu o ponoszone koszty jego uzyskania.

Zmiana zasad opodatkowania w 2022 roku - przejście z podatku liniowego na skalę podatkową

Dopuszczalnym jest przekazanie organowi podatkowemu informacji, że zamiast 19% podatku, podatnik decyduje się za cały rok rozliczać według zasad ogólnych. Wybór zmienionej formy opodatkowania ma konsekwencje w wysokości zaliczek na podatek oraz w deklaracji podatkowej składanej na koniec roku. Zamiast PIT-36L podatnicy składają wówczas PIT-36.

Czytaj więcej 

Przychody wspólników spółek komandytowych i jawnych a PIT-36 - PIT-38

W zeznaniu za 2022 r. wspólnicy spółek jawnych, w których udziałowcami są osoby prawne oraz komandytariusze i komplementariusze spółek komandytowych i komandytowo - akcyjnych od wypracowanego przez spółki zysków płacić muszą podatek CIT. W efekcie ich przychody nie zostaną jak do tej pory opodatkowane na PIT-36 lub PIT - 36L na koniec roku. Podatek CIT zapłaci spółka - a wspólnicy rozliczą się z wypracowywanego i wypłacanego zysku (dywidendy lub innego zysku z tytułu udziału) na PIT-38. 

Rozliczenie spółki jawnej i komandytowej w 2022 r.

Jeżeli chcesz złożyć korektę PIT za 2022 rok
W prosty i szybki sposób możesz wystawić korektę PIT za 2022 rok w Programie e-pity. Uruchamiając aktualną wersję program zmień rok podatkowy na 2022 (prawy górny róg aplikacji), kliknij kreator i wybierz w sekcji “Zaznacz cel składania zeznania” > korekta zeznania. Wypełnij deklarację według stanu uwzględniającego Twój stan faktyczny na moment składania korekty, jeżeli wypełniałeś deklarację PIT pierwotną w Programie e-pity popraw tylko pozycje, które korygujesz, usuń lub dopisz nowe.
Pobierz lub uruchom online. Program e-pity i skoryguj Twój PIT za 2022 - zmieniając rok podatkowy na 2022 »

Łączenie przychodów w PIT 36L

Złożenie deklaracji PIT 36L będzie obowiązkowe również wtedy, gdy uzyskujesz inne źródła przychodów wykazywane w innych deklaracjach. A zatem w PIT 36L nie wykazujesz innych przychodów poza działalnością opodatkowaną liniowo i działami specjalnymi produkcji rolnej opodatkowanymi liniowo. Niezależnie składasz w takim przypadku PIT 36 albo PIT 37, PIT 28, PIT 16A, w zależności od innych źródeł Twoich przychodów. Ale uważaj - opodatkowanie liniowe wyłącza możliwość rozliczania przychodów z innej działalności gospodarczej według zasad ogólnych. Jeśli zatem wybierzesz rozliczanie liniowe, to stosujesz je do całości przychodów opodatkowanych w ramach działalności gospodarczej na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niezależnie od tego możesz jednak uzyskiwać np. ze spółki cywilnej lub jawnej przychody rozliczane ryczałtowo.

Jeżeli jesteś opodatkowany liniowo, to w deklaracji PIT 36L ujmujesz ponadto (a zatem nie musisz wypełniać dodatkowo innej deklaracji):

  • niepobrany przez płatnika podatek ryczałtowy z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów) uzyskanych poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej (z tytułu: odsetek od pożyczek z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych).

W deklaracji należy wykazać również kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego dotyczącego prowadzonej działalności.

Wspólne rozliczenie podatkowe w PIT 36L

Opodatkowanie liniowe wyłącza możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub z dzieckiem. Z ulgi nie skorzystają zarówno podatnicy uzyskujący wyłącznie przychody z wykazywane na PIT-36L, jak i tacy, któzy posiadają wiece źródeł, z których jeden podlega wykazaniu na PIT-36L.

Deklaracja PIT-36LS – spadek firmy, przedsiębiorstwa

Jeśli podatnik zdecyduje się na wypełnianie PIT-36LS i skreśli pozostałą część nazwy oznacza to, że deklarację wypełnia jako przedsiębiorstwo w spadku, a podpisujący deklarację – sprawuje zarząd sukcesyjny lub jest jedną z osób, które zarządzają podmiotem oznaczanym jako przedsiębiorstwo w spadku. PIT z oznaczeniem S składany jest w związku z rozliczeniami osoby fizycznej (wspólnika spółki osobowej lub cywilnej) prowadzącego działalność gospodarczą. Dotyczy ono rozliczeń podatkowych przedsiębiorstwa dokonywanych po śmierci osoby będącej przedsiębiorcą.

 Poradnik PIT-36LS - spadek firmy, przedsiębiorstwa

PIT-36L a nowy III próg podatkowy - Danina Solidarnościowa 4%

UWAGA Osoby, któe przekroczyły granicę II progu powinny również kontrolować, czy ich wynagrodzenia nie zostaną objęte dodatkowym podatkiem. Tzw. danina solidarnościowa w wysokości 4% podstawy jej ustalenia obejmuje osoby o dochodach, przekraczających rocznie 1.000.000 zł. 
Jeżeli Twoje dochody w 2020 roku przekroczyły 1 milion złotych koniecznie przeczytaj poradnik o daninie solidarnościowej, ponieważ do 30.04.2021 roku jesteś zobowiązany złożyć dodatkową deklarację i zapłacić dodatkowe 4% podatku od nadwyżki ponad 1 mln zł.  

Przeczytaj: broszurę informacyjną PIT-36L, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.
Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2024-10-21

Przedsiębiorcy odliczą opłaty za studia

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawo przedsiębiorców do uwzględnienia opłat za studia w kosztach uzyskania przychodu.

2024-10-21

Przedsiębiorca nie uwzględni w kosztach faktury od wróżki

Subiektywne przekonanie o wartości usług świadczonych przez wróżkę nie wystarczy, by uwzględnić w kosztach firmy wystawione przez nią faktury.

2024-10-21

Kawa i owoce dla współpracowników są firmowymi kosztami

Firma ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na żywność udostępnianą nie tylko pracownikom, ale także współpracownikom korzystającym ze wspólnej przestrzeni biurowej.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: