Oblicz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. w działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, liniowo. W przypadku zmiany jej wysokości, masz obowiązek deklarować ją w każdym miesiącu do organów ubezpieczeniowych (ZUS RCA, deklaracja imienna przedsiębiorcy, zatrudnionego, osoby współpracującej, członka organów spółki).

 
Już wkrótce znajdziesz tu kalkulator składek ZUS w tym nowe składki zdrowotne obowiązujące od 2022 roku po zmiana wprowadzonych w Nowym Polskim Ładzie.

sprawdź w kalkulatorze Polski Ład - jaką formę opodatkowania wybrać - działalność gospodarcza 
sprawdź w kalkulatorze ryczałt w roku 2022 z nowymi składkami zdrowotnymi ZUS
sprawdź aktualne kładki ZUS 2021 w PIT

Wysokość i zasady naliczania składki zdrowotnej w 2022 r. jest inna w zależności od rodzaju wybranej metody opodatkowania. Wyliczenia najprościej przeprowadzić z użyciem kalkulatora, po wybraniu odpowiedniej formy opodatkowania lub formy aktywności.

Wysokość podstawy do ustalenia składki na ubezpieczenie zdrowotne wykazywać należy co miesiąc w imiennych raportach dotyczących podmiotu opłacającego tę składkę oraz w deklaracji rozliczeniowej. Dodatkowo opłacać należy ją w tym samym terminie, nie później niż:

  • 20 dnia następnego miesiąca, z wyjątkiem
  • płatników składek posiadających osobowość prawną - składki opłaca się do 15 dnia następnego miesiąca
  • jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych - składki opłaca się do 5 dnia następnego miesiąca.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2021.
Nie musisz znać się na PIT'ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2021 i wyślij e-PIT online »

W przypadku przedsiębiorców, wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie dochodu ustalonego za dany okres. Niezbędne jest więc ustalenie jego wysokości na podstawie prowadzonych ksiąg podatkowych.

Pamiętaj, w 2022 r. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.nie muszą jej rozliczać w terminie do 10 dnia następnego miesiąca. Takie osoby obowiązuje termin na rozliczenie z ZUS do 20 dnia miesiąca.

Czytaj więcej na temat zmian wprowadzanych przez nowy Polski Ład

2021-12-03

Nowy Ład: Konsumenci też z limitem

Jedną z rzeczy często pomijanych przy zmianach wprowadzanych przez Nowy Ład, jest limit płatności gotówkowych dla konsumentów.

2021-12-02

Nowy Ład: Nowy limit płatności bezgotówkowych, nowe terminale

Uchwalona przez Sejm jedna z głośniejszych w ostatnich latach nowelizacja wprowadza znaczące zmiany do sklepów.

2021-11-15

Amortyzacja biur w lokalach mieszkalnych jeszcze tylko przez rok

Rok 2022 będzie ostatnim, w którym będzie możliwe amortyzowanie kosztów lokali mieszkalnych, czyli bieżące zaliczenie do wydatków odpisów związanych ze stopniową utratą ich wartości.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję