Oblicz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. w działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, liniowo. W przypadku zmiany jej wysokości, masz obowiązek deklarować ją w każdym miesiącu do organów ubezpieczeniowych (ZUS RCA, deklaracja imienna przedsiębiorcy, zatrudnionego, osoby współpracującej, członka organów spółki).

Podaj dochód a w przypadku ryczałtu przychód
Wskaż, ile miesięcy będziesz prowadził w 2022 r. działalność gospodarczą.
Podaj w jaki sposób rozliczasz się z US.
Podaj stawkę ryczałtu, którą będziesz stosować.
Podaj sposób rozliczania ZUS w Twoim przedsiębiorstwie.

"Mały ZUS Plus" dane za 2020

wyczyść

sprawdź w kalkulatorze Polski Ład - jaką formę opodatkowania wybrać - działalność gospodarcza 
sprawdź w kalkulatorze ryczałt w roku 2022 z nowymi składkami zdrowotnymi ZUS
sprawdź aktualne kładki ZUS 2021 w PIT

Sprawdź Program fillup® formalności wypełnione
W programie fillup znajdziesz ponad 6 000 druków i formularzy, e-deklaracji, wzorów umów i pism w tym na przykład druki ZUS. Zweryfikujesz wygodnie wszystkich kontrahentów jednocześnie, (biała lista VAT) i sprawdzisz kilkanaście punktów poprawności pliku JPK_V7 przed jego wysyłką. W JPKomacie fillup kompleksowo pomożemy Ci w całym procesie - od wystawienia faktury JPK w fillup, przez import do arkusza sprzedaży, weryfikację i wysyłkę online plików JPK do urzędu skarbowego.
Pobierz lub uruchom online - Program fillup® i sprawdź 30 dni za darmo »

Wysokość i zasady naliczania składki zdrowotnej w 2022 r. jest inna w zależności od rodzaju wybranej metody opodatkowania. Wyliczenia najprościej przeprowadzić z użyciem kalkulatora, po wybraniu odpowiedniej formy opodatkowania lub formy aktywności.

Wysokość podstawy do ustalenia składki na ubezpieczenie zdrowotne wykazywać należy co miesiąc w imiennych raportach dotyczących podmiotu opłacającego tę składkę oraz w deklaracji rozliczeniowej. Dodatkowo opłacać należy ją w tym samym terminie, nie później niż:

  • 20 dnia następnego miesiąca, z wyjątkiem
  • płatników składek posiadających osobowość prawną - składki opłaca się do 15 dnia następnego miesiąca
  • jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych - składki opłaca się do 5 dnia następnego miesiąca.

W przypadku przedsiębiorców, wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie dochodu ustalonego za dany okres. Niezbędne jest więc ustalenie jego wysokości na podstawie prowadzonych ksiąg podatkowych.

Pamiętaj, w 2022 r. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.nie muszą jej rozliczać w terminie do 10 dnia następnego miesiąca. Takie osoby obowiązuje termin na rozliczenie z ZUS do 20 dnia miesiąca.

Czytaj więcej na temat zmian wprowadzanych przez nowy Polski Ład

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2021.
Nie musisz znać się na PIT'ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2021 i wyślij e-PIT online »
2022-03-28

Nowy ład - zmiany 2022; stawka podatku, odliczanie zdrowotnej, rozliczenie z dzieckiem

Począwszy od 1 lipca 2022 r. spodziewać się należy zmian w treści przepisów o podatku PIT i CIT. Przeczytaj jakie to zmiany.

2022-03-23

Ulga dla klasy średniej we wspólnym opodatkowaniu małżonków

Dowiedz się więcej o rozliczaniu ulgi dla klasy średniej wspólnie z małżonkiem. Zobacz przykłady rozliczeń.

2022-03-22

Import e-Deklaracji do Programu e-pity już możliwy!

System e-Deklaracje - podatki.gov.pl wkrótce przestanie działać. Upewnij się, że zachowasz swoje dane oraz dokumenty importując je do programu e-pity.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję