Kalkulator zgodny z zmianami Nowy Ład 2.0 od 1 lipca 2022 roku.

Wyliczenie podatku oraz obciążeń ubezpieczeniowych przedsiębiorstw w 2022 r. i latach następnych możliwe jest z pomocą kalkulatora, prezentującego prognozowaną wartość podatku do zapłaty, składek ZUS i składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Kalkulator uwzględnia:

  • przychód podatnika z tytułu działalności gospodarczej,
  • przychód z wszelkich innych źródeł wpływających na naliczenie daniny solidarnościowej oraz
  • przychód małżonka uzyskiwany według skali podatkowej.

Podane parametry to prognoza na rok 2022.

Miesięczny przychód i koszty w 2022 roku.

Podaj podatkowe koszty uzyskania przychodu.
Wskaż, ile miesięcy będziesz prowadził w 2022 r. działalność gospodarczą.
Podaj stawkę ryczałtu, którą będziesz chciał stosować w 2022 r.

ZUS w przedsiębiorstwie

Podaj sposób rozliczania ZUS w Twoim przedsiębiorstwie.

Ulgi od dochodu i podatku

Podaj miesięczną wartość prognozowanych ulg w roku 2022
Więcej o ulgach od dochodu »
Podaj miesięczną wartość prognozowanych ulg w roku 2022
Więcej o ulgach od podatku »
NOWOŚĆ - zaliczki PIT i zdrowotne wylicz w programie fillup - 30 dni za darmo!
Prowadzisz działalność gospodarczą opodatkowaną w formie skali podatkowej lub podatku liniowego i samodzielnie wyliczasz wysokość zaliczki PIT oraz składaki na ubezpieczenie zdrowotne, skorzystaj z nowych druków fillup, w których wpisując dwie kwoty (przychody i koszty) wygodnie wyliczysz poprawną wysokość zaliczek i składek oraz możesz je od razu z poziomu programu zapłacić online.
Druk uwzględnia wszystkie zmiany wynikające z Nowego Polskiego Ładu 2.0 obowiązującego od 1 lipca 2022 roku:

Narzędzie pozwala porównać opodatkowanie wspólne z małżonkiem przy wykorzystaniu skali podatkowej oraz opodatkowanie osobno, a także przypadek gdy podatnik wybierze ryczałt lub podatek liniowy. Podatek od wynagrodzenia małżonka stanowi wówczas dodatkowe obciążenie i jest doliczane do obciążenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podatnika. Przy rozliczeniu ryczałtem lub liniowo, jeśli podatnik wskaże dochody małżonka, kalkulator uwzględnia podatek od dochodu małżonka liczony według skali podatkowej. Sumuje zatem jako całkowite obciążenie podatek liniowy od dochodu podatnika oraz osobno ustalony podatek według skali od dochodu małżonka. W przypadku wyboru ryczałtu sumuje jako całkowite obciążenie podatek ustalony ryczałtem od przychodu podatnika oraz osobno ustalony podatek według skali od dochodu małżonka. Natomiast przy skali podatkowej - wylicza podatek według zasady wspólnego opodatkowania małżonków. 

Kalkulator uwzględnia ulgę dla klasy średniej przysługującą w przypadku opodatkowania według skali, porównując jej wykorzystanie w tej formie opodatkowania z podatkiem ustalanym liniowo lub ryczałtem, gdzie ulga dla klasy średniej nie jest stosowana.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne obliczone w kalkulatorze nie podlegają odliczeniu od podatku i są ujęte w całkowitym obciążeniu z tytułu prowadzenia działalności.  W przypadku opodatkowania liniowego składka zdrowotna oblicza jest w wysokości 4,9% podstawy jej ustalenia, w przypadku zasad ogólnych (skali podatkowej) - jako 9% tej podstawy. W przypadku ryczałtu składka ustalana jest w wysokości 9% od podstawy jej ustalenia, różnej dla przychodu do 60.000 zł, pomiędzy 60.001 a 300.000 oraz powyżej 300.000 zł. 

Dla celów wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za podstawę wyliczenia przyjęto kwotę 4 665,78 zł, co stanowi 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku w czwartym kwartale 2021 roku.

W zakresie składek ZUS przedsiębiorca może wybrać korzystanie z pełnych składek, pominąć ubezpieczenie chorobowe, opłacać wyłącznie składkę zdrowotną (ulga w ZUS dla nowych firm przysługująca przez pierwsze 6 miesięcy), skorzystać z ulgi przysługującej przez 24 miesiące prowadzenia działalności (podstawa ZUS ustalana jako 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę) lub ustalać go od wartości dochodu z roku poprzedniego (mały ZUS plus).

Najlepszy i najprostszy sposób na Nowy Polski Ład - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach, jakie wnosi Nowy Polski Ład. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2022 i wyślij e-PIT online »

Jako podstawę ustalania ZUS przyjęto kwotę 3553,20 zł zł, tj. 60% prognozowanego miesięcznego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku w 2022 r., które wynosi 5922 zł.

Podatnik korzystający z ulg i odliczeń może w każdej z form opodatkowania ująć przysługujące mu, prognozowane w roku 2022 r. ulgi i odliczenia podatkowe, odliczane od dochodu lub od podatku (https://www.e-pity.pl/ulgi-odliczenia/).

UWAGA: jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i wybrałeś w 2022 roku rozliczenie według ryczałtu (PIT-28) lub podatek liniowy 19% PIT-36L - według nowelizacji Nowy Polski Ład 2.0. masz możliwość wyboru w trakcie roku podatkowego lub przy rozliczeniu PIT za 2022 rok zmienić tą formę i rozliczyć według skali podatkowej 2022.

sprawdź zasady zmiany formy opodatkowania Nowy Ład z lipca 2022 >
 sprawdź prawo odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w deklaracja PIT >

Sprawdź inne kalkulatory - nowy Polski Ład:

2022-08-10

Zdrowotna a spółki komandytowe, s.k.a. i z o.o. Nowe reguły nie dla wspólników

Przedsiębiorczość w formie spółek bywa mniej korzystna niż w formie jednoosobowej - przynajmniej tak można wywnioskować z przepisów nowego ładu.

2022-08-03

Diety i rozliczenia delegacji w podróży służbowej od 15 lipca 2022 r.

Począwszy od 15 lipca 2022 r. obowiązywać zaczynają nowe limity kwot wypłacanych w krajowych i zagranicznych podróżach służbowych. W efekcie dochodzi do zmiany wysokości diet oraz świadczeń za hotel (w tym ryczałt za hotel), za dojazd, za bagaż, za śniadanie, obiad, kolację w podróży służbowej.

2022-07-20

Składka zdrowotna a ryczałt od lipca 2022 r.

Zupełnie odmienne od literalnego brzmienia przepisów prawa stanowisko zdaje się przedstawiać część organów ZUS w przypadku opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję