Wyliczenie podatku oraz obciążeń ubezpieczeniowych przedsiębiorstw w 2022 r. i latach następnych możliwe jest z pomocą kalkulatora, prezentującego prognozowaną wartość podatku do zapłaty, składek ZUS i składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Kalkulator uwzględnia:

  • przychód podatnika z tytułu działalności gospodarczej,
  • przychód z wszelkich innych źródeł wpływających na naliczenie daniny solidarnościowej oraz
  • przychód małżonka uzyskiwany według skali podatkowej.

Podane parametry to prognoza na rok 2022.

Przychód koszty w 2022 roku.

Podaj łączną wartość przychodu i kosztów w roku 2022.

Podaj podatkowe koszty uzyskania przychodu.
Wskaż, ile miesięcy będziesz prowadził w 2022 r. działalność gospodarczą.
Podaj stawkę ryczałtu, którą będziesz chciał stosować w 2022 r.

Informacje dodatkowe

Wpisz dochód małżonka po odliczeniu kosztów uzyskania i składek na ubezpieczenie społeczne (dochód netto).
Dolicz inne dochody jeśli mogą przekraczać łącznie 1 mln zł (wpisz wyłącznie dochody wpływające na ustalenie podatku solidarnościowego). więcej »

ZUS w przedsiębiorstwie

Podaj sposób rozliczania ZUS w Twoim przedsiębiorstwie.

"Mały ZUS Plus" dane za 2020

Ulgi od dochodu

Podaj łączną wartość prognozowanych ulg w roku 2022 dla każdej z form opodatkowania.
Więcej o ulgach od dochodu »

Ulgi od podatku

Podaj łączną wartość prognozowanych ulg w roku 2022 dla każdej z form opodatkowania.
Więcej o ulgach od podatku »

Sprawdź Program fillup® formalności wypełnione
W programie fillup znajdziesz ponad 6 000 druków i formularzy, e-deklaracji, wzorów umów i pism w tym na przykład druki ZUS. Zweryfikujesz wygodnie wszystkich kontrahentów jednocześnie, (biała lista VAT) i sprawdzisz kilkanaście punktów poprawności pliku JPK_V7 przed jego wysyłką. W JPKomacie fillup kompleksowo pomożemy Ci w całym procesie - od wystawienia faktury JPK w fillup, przez import do arkusza sprzedaży, weryfikację i wysyłkę online plików JPK do urzędu skarbowego.
Pobierz lub uruchom online - Program fillup® i sprawdź 30 dni za darmo »

Narzędzie pozwala porównać opodatkowanie wspólne z małżonkiem przy wykorzystaniu skali podatkowej oraz opodatkowanie osobno, a także przypadek gdy podatnik wybierze ryczałt lub podatek liniowy. Podatek od wynagrodzenia małżonka stanowi wówczas dodatkowe obciążenie i jest doliczane do obciążenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podatnika. Przy rozliczeniu ryczałtem lub liniowo, jeśli podatnik wskaże dochody małżonka, kalkulator uwzględnia podatek od dochodu małżonka liczony według skali podatkowej. Sumuje zatem jako całkowite obciążenie podatek liniowy od dochodu podatnika oraz osobno ustalony podatek według skali od dochodu małżonka. W przypadku wyboru ryczałtu sumuje jako całkowite obciążenie podatek ustalony ryczałtem od przychodu podatnika oraz osobno ustalony podatek według skali od dochodu małżonka. Natomiast przy skali podatkowej - wylicza podatek według zasady wspólnego opodatkowania małżonków. 

Kalkulator uwzględnia ulgę dla klasy średniej przysługującą w przypadku opodatkowania według skali, porównując jej wykorzystanie w tej formie opodatkowania z podatkiem ustalanym liniowo lub ryczałtem, gdzie ulga dla klasy średniej nie jest stosowana.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne obliczone w kalkulatorze nie podlegają odliczeniu od podatku i są ujęte w całkowitym obciążeniu z tytułu prowadzenia działalności.  W przypadku opodatkowania liniowego składka zdrowotna oblicza jest w wysokości 4,9% podstawy jej ustalenia, w przypadku zasad ogólnych (skali podatkowej) - jako 9% tej podstawy. W przypadku ryczałtu składka ustalana jest w wysokości 9% od podstawy jej ustalenia, różnej dla przychodu do 60.000 zł, pomiędzy 60.001 a 300.000 oraz powyżej 300.000 zł. 

Dla celów wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za podstawę wyliczenia przyjęto kwotę 4 665,78 zł, co stanowi 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku w czwartym kwartale 2021 roku.

W zakresie składek ZUS przedsiębiorca może wybrać korzystanie z pełnych składek, pominąć ubezpieczenie chorobowe, opłacać wyłącznie składkę zdrowotną (ulga w ZUS dla nowych firm przysługująca przez pierwsze 6 miesięcy), skorzystać z ulgi przysługującej przez 24 miesiące prowadzenia działalności (podstawa ZUS ustalana jako 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę) lub ustalać go od wartości dochodu z roku poprzedniego (mały ZUS plus).

Jako podstawę ustalania ZUS przyjęto kwotę 3553,20 zł zł, tj. 60% prognozowanego miesięcznego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku w 2022 r., które wyniosi 5922 zł.

Podatnik korzystający z ulg i odliczeń może w każdej z form opodatkowania ująć przysługujące mu, prognozowane w roku 2022 r. ulgi i odliczenia podatkowe, odliczane od dochodu lub od podatku (https://www.e-pity.pl/ulgi-odliczenia/).

Sprawdź inne kalkulatory - nowy Polski Ład:

 

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2021.
Nie musisz znać się na PIT'ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2021 i wyślij e-PIT online »
2022-03-28

Nowy ład - zmiany 2022; stawka podatku, odliczanie zdrowotnej, rozliczenie z dzieckiem

Począwszy od 1 lipca 2022 r. spodziewać się należy zmian w treści przepisów o podatku PIT i CIT. Przeczytaj jakie to zmiany.

2022-03-23

Ulga dla klasy średniej we wspólnym opodatkowaniu małżonków

Dowiedz się więcej o rozliczaniu ulgi dla klasy średniej wspólnie z małżonkiem. Zobacz przykłady rozliczeń.

2022-03-22

Import e-Deklaracji do Programu e-pity już możliwy!

System e-Deklaracje - podatki.gov.pl wkrótce przestanie działać. Upewnij się, że zachowasz swoje dane oraz dokumenty importując je do programu e-pity.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję