Stanowi informację składaną w związku z rozliczeniami PIT-36 i PIT-36L. Opodatkowani ryczałtem PIT-28 informacji nie powinni składać. Wykazuje się w nim kwoty kosztów kwalifikowanych zaliczane do ulgi na robotyzację. Koszty te niezależnie od wysokości ulgi, należy wykazać w odpowiednich ewidencjach księgowych jako koszty uzyskania przychodów.
PIT-RB nie jest załącznikiem do deklaracji, stanowi osobny formularz, który może zostać złożony do urzędu w terminie pomiędzy 15 lutego a 30 kwietnia. Jeśli PIT-RB nie zostanie wypełniony, to nie ogranicza to prawa do wykazania ulgi w deklaracji głównej, tj. PIT-36 lub PIT-36L.
Oblicz od razu PIT-RB do PIT-36L online lub pobierz Program e-pity 2024/2025
Nie musisz liczyć podatku w PIT-36L z załącznikiem PIT-RB ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT-36L z PIT-RB w Programie e-pity 2024/2025 lub od razu wyślij PIT online
Poz. od 21 do poz. 28 PIT-RB wypełnia się pełną wartością wydatku. Dopiero w kolejnych polach informacji, wskazuje się ograniczenie ponoszonych kosztów kwalifikowanych do wartości 50% tj. faktyczną kwotę ulgi. W PIT-RB w poz. 21 - 28 ujmować należy kwoty faktycznie wydatkowane w danym roku (koszty poniesione), a nie wartość ulgi przysługującą do odliczenia w danym roku (tzn. jeśli ktoś poniósł w poprzednich latach wydatki, to powinien je wskazać w roku ich poniesienia w poz. 21-28 a następnie w roku, w którym je wykorzystuje w poz. 31; wyjątkiem są odpisy amortyzacyjne, które ujmujemy w roku ich naliczania, a nie w roku wystąpienia wydatku, z którego tytułu odpisy wynikają). Gdyby zdarzyło się, że wartość dochodu jest na tyle niska w danym roku, że podatnik nie korzysta z ulgi, lecz ponosi na nią wydatki, wówczas i tak powinien wypełnić PIT-RB wykazując rodzaje ponoszonych wydatków (poz. 21-27) oraz kwotę przysługującej ulgi (poz. 30) oraz pozycję informującą o przenoszonych na lata kolejne odliczeniach (poz. 33).
W ramach ulgi w poszczególnych pozycjach PIT-RB ująć można nie tylko cenę nabycia, ale również wartość odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych naliczonych w ramach danego roku podatkowego do kosztów uzyskania przychodów.
W poz. 21 PIT-RB wskazać należy wydatki stanowiące koszt kwalifikowany (tzn. zaliczany w ramach ulgi) na nabycie nowych robotów przemysłowych oraz odpisy amortyzacyjne ustalone w związku z korzystaniem z tych robotów. Nie można w ramach ulgi wprowadzać na początku całej wartości nabycia, a potem odpisów amortyzacyjnych, z odliczenia korzysta się jednorazowo (tj. jeden wydatek - jedno rozliczenie ulgi). Przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:
W poz. 22 PIT-RB podatnik wykazuje wydatki stanowiące koszt kwalifikowany (tzn. zaliczany w ramach ulgi) z tytułu maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związanych. Przez maszyny i urządzenia peryferyjne do robotów przemysłowych funkcjonalnie z nimi związane rozumie się w szczególności:
Oblicz od razu PIT-RB do PIT-36L online lub pobierz Program e-pity 2024/2025
Nie musisz liczyć podatku w PIT-36L z załącznikiem PIT-RB ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT-36L z PIT-RB w Programie e-pity 2024/2025 lub od razu wyślij PIT online
W poz. 23 wykazać należy wydatki na nabycie maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy, funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy, gdzie zachodzi interakcja człowieka z robotem przemysłowym, w szczególności czujników, sterowników, przekaźników, zamków bezpieczeństwa, barier fizycznych (ogrodzenia, osłony) czy optoelektronicznych urządzeń ochronnych (kurtyny świetlne, skanery obszarowe),
W poz. 24 wykazać należy wydatki na nabycie maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
W poz. 25 wykazać trzeba wydatki na nabycie urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych;
W poz. 26 wykazać trzeba koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych w pkt 1.
W poz. 27 wykazać trzeba koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wskazanych powyżej.
W poz. 28 ująć trzeba koszt opłat z tytułu dodatkowych opłat przewidzianych w umowie leasingu, o których mowa w art. 23b ust. 1 ustawy o PIT (leasing finansowy), ustalone w umowie leasingu, o którym mowa w art. 23f, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych powyżej, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych. W ramach ulgi nie można rozliczać wydatków na leasing operacyjny (amortyzacji dokonuje korzystający), lecz wyłącznie leasing finansowy (amortyzacja po stronie korzystającego).
Poz. 29 służy podsumowaniu całości wydatków rozliczanych w ramach termomodernizacji.
Podarowała dom synowi, nie odliczy wydatków na docieplenie i piec gazowy
Utrata prawa własności do nieruchomości przed złożeniem zeznania podatkowego lub jego korekty skutkuje utratą prawa do odliczenia poniesionych wydatków na termomodernizację.
O preferencji podatkowej decyduje faktyczne sprawowanie opieki, nie wyrok sądu
Sąd przyznał opiekę nad dzieckiem matce, jednak faktycznie sprawuje ją ojciec, więc przysługuje mu prawo do ulgi dla samotnych rodziców.
Handel domenami jak sprzedaż w osiedlowym sklepie
Działalność polegająca na zakupie i dalszej odsprzedaży domen internetowych spełnia definicję działalności usługowej w zakresie handlu.