PIT/IP stanowi załącznik do deklaracji PIT-36 i PIT-36L w związku z przychodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Składany jest w jednym egzemplarzu, niezależnie od ilości praw własności intelektualnej objętych rozliczeniami preferencyjnymi. Pozwala na korzystanie z 5% podatku w stosunku do dochodu z tych praw własności intelektualnej.
Gdyby oboje małżonkowie prowadzili działalność gospodarczą i korzystali z rozliczenia stawką 5% kwalifikowanych praw, to bez względu na sposób rozliczenia rocznego (indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem), składają odrębny załącznik PIT/IP.
W załączniku podać należy łączną ilość praw z podziałem na ich rodzaje. W kolejnych pozycjach formularza wskazuje się sumy przychodów, kosztów i dochodów kwalifikowanych. Kwoty te to łączne wartości danych kwot, osiągniętych (poniesionych) w danym roku podatkowym. W efekcie podatnik prowadzić musi osobne ewidencje w trakcie roku, dzieląc te kwoty w stosunku do poszczególnych praw własności intelektualnej, natomiast w rozliczeniu rocznym kwoty wykazywane w poszczególnych ewidencjach należy sumować i łączyć.
Oblicz dokładnie Twój PIT/IP do PIT-36L od razu w Programie e-pity 2024.
Nie musisz liczyć podatku w PIT-36L i załącznika PIT/IP za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.
Wylicz wygodnie Twój PIT-36L z PIT/IP w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online >>
Podatnicy rozliczający przychody z kwalifikowanych praw własności przemysłowej muszą stosować PIT/IP zarówno gdy korzystają z preferencyjnej stawki 5%, jak i w przypadku, gdy ta stawka nie ma zastosowania (i dochód opodatkowany jest na zasadach ogólnych 19% lub 12/32% podatkiem).
Dodatkowo w przypadku korzystania ze zwolnienia z opłacania zaliczek w trakcie roku i podatku rocznego podatnicy muszą ten fakt wykazać na PIT/IP, PIT/B i PIT/Z (tzw. ulga przewidziana z art. 44 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zgodnie z jej zasadami, podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, są zwolnieni (po zgłoszeniu faktu korzystania z ulgi i spełnieniu szeregu warunków co do wartości przychodu, wykorzystania określonej kategorii środków trwałych i posiadania statusu małego podatnika) z obowiązków zapłaty zaliczek i podatku, z tytułu tej działalności, w roku podatkowym następującym:
Kwoty oraz informacje wykazywane na PIT-IP trafiać będą do załączników:
Kwoty z PIT/IP trafią również do rocznej deklaracji podatkowej PIT-36 lub PIT-36L.
Oprócz powyższych kwot, w PIT/IP wykazać należy dochody zwolnione wynikające z kwalifikowanych praw własności intelektualnej:
Powyższe przychody zwolnione z podatku wykazywane są w części E.
Szczegółowe zasady rozliczeń podatku, wykazywanego w PIT/IP znajdują się w poradniku IP Box - niższa stawka podatek PIT 5% - ulga dla twórców.
Wyższy ryczałt dla informatyka
Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną przedsiębiorcy zajmującego się analizowaniem i utrzymaniem systemów komputerowych.
Odszkodowanie wynikające z ugody podlega opodatkowaniu
Odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia wypłacone na podstawie ugody sądowej jest przychodem.
Liczy się przeznaczenie kredytu, a nie sposób wykorzystania środków
Przychód wynikający z umorzenia części kredytu przez bank jest nieopodatkowany tylko w części, w jakiej kredyt był przeznaczony na cele mieszkaniowe.