z dnia: 2023-10-27

Urządzenia, które dotąd nie były wykorzystywane w rehabilitacji, w wyniku rozwoju techniki stają się urządzeniami ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym. Ich zakup można więc odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej - uznał dyrektor KIS.

Podatnik zatrudniony na umowę o pracę posiada orzeczenie o niepełnosprawności narządu ruchu, która utrudnia mu poruszanie się oraz pracę na stanowisku niedostosowanym ortopedycznie. Posiada też orzeczenie z powodu dużej krótkowzroczności / jednooczności. Aby móc wykonywać pracę w warunkach home office, podatnik planuje zakup (w okresie ważności orzeczeń):

  • ortopedycznego fotela biurowego dostosowanego do jego sylwetki,
  • komputera o odpowiedniej specyfikacji, zezwalającego na użycie powiększenia ekranu, lupy i/lub audiodeskrypcji,
  • monitora komputerowego dostosowanego do dużych rozdzielczości oraz powiększeń,
  • telefonu komórkowego posiadającego odpowiednio duży i/lub podwójny ekran, zezwalającego na uruchamianie aplikacji dotyczących śledzenia stanu zdrowia,
  • zegarka/opaski monitorującej stan zdrowia, tętna I/lub upadki.

Fotel i komputer zostaną stworzone na zamówienie, zachowując indywidualny charakter. Z kolei monitor, telefon i zegarek zostaną wybrane z istniejącej oferty rynkowej w taki sposób, by były dopasowane do indywidualnych potrzeb zdrowotnych nabywcy. Podatnik zwrócił się do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o potwierdzenie, że zakup takich urządzeń w okresie ważności orzeczeń, sfinansowany z jego środków własnych i udokumentowany imiennymi fakturami wystawionymi na kupującego jako osobę prywatną, będzie podlegał odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

W interpretacji dyrektor KIS powołał się na art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego wynika, że odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej mogą podlegać wydatki poniesione na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Podkreślił, że przedmioty, których dotyczy wniosek, będą miały spersonalizowany lub dopasowany do niepełnosprawności charakter. Zauważył też, że w wyniku rozwoju nauki i techniki urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, stają się urządzeniami ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym. Zainstalowanie na sprzęcie oprogramowania lub aplikacji, które zmniejszają ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych, powoduje, że posiada on cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych.
Dlatego wydatki, których dotyczy wniosek, będą mogły być odliczone od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej - o ile spełnione będą pozostałe warunki niezbędne do skorzystania z tego odliczenia.

Limitu ulgi rehabilitacyjnej nie da się powielić

Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDSB2-2.4011.278.2023.2.AP z 27 września 2023 r.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: