z dnia: 2023-11-17

Właścicielka działki zabudowanej wyłącznie budynkiem gospodarczym ma prawo do skorzystania z ulgi w podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania - wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Podatniczka wraz z mężem kupiła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Gdy zawierała tę transakcję, była właścicielką działki zabudowanej wyłącznie budynkiem gospodarczym, otrzymanej wcześniej w darowiźnie od rodziców. W dniu zakupu ani przed tym dniem żadne z małżonków nie posiadało prawa własności innej nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do budynku ani do lokalu mieszkalnego. Zdaniem podatniczki, w tej sytuacji zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu powinien być zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak przy akcie notarialnym podatek został pobrany. Kobieta wystąpiła o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że było to bezzasadne.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że zgodnie z art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zwolniona z tego podatku jest sprzedaż:

  • prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  • prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach (lub przysługiwał udział w którymkolwiek z tych praw nie przekraczający 50% i nabyty w drodze dziedziczenia).

PCC przy zakupie mieszkania po otrzymaniu do 50% udziałów w innych mieszkaniach w spadku

Skoro w dniu nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego podatniczka była właścicielką działki zabudowanej wyłącznie budynkiem gospodarczym, a do momentu zakupu nieruchomości ani kobieta, ani jej mąż nie posiadali innego prawa własności ani spółdzielczego własnościowego prawa do budynku czy lokalu mieszkalnego, to przy zawieraniu umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego miała prawo do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Źródło: indywidualna interpretacja 0111-KDIB2-3.4014.344.2023.2.JKU z 8 listopada 2023 r.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: