z dnia: 2023-10-20

Samo pokrewieństwo biologiczne potwierdzone badaniem genetycznym nie wystarcza, by spadkobierca mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn przysługującego zstępnym.

Z wnioskiem o indywidualną interpretację wystąpił podatnik, który był wychowywany przez mężczyznę nie będącego jego ojcem biologicznym. Mężczyzna został natomiast wskazany jako ojciec biologiczny przez matkę wnioskodawcy. Na tej podstawie doszło do wykazania domniemanego ojcostwa i pokrewieństwa formalnego w oparciu o przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. We wszystkich dokumentach, w szczególności w akcie urodzenia, ten - nieżyjący już - mężczyzna jest wskazany jako ojciec wnioskodawcy.

Deklaracja PIT - spadek firmy, przedsiębiorstwa

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Wnioskodawca i jego biologiczny ojciec wykonali badania genetyczne, które potwierdziły ich pokrewieństwo, nie doszło jednak do formalnego (prawnego) ustalenia ojcostwa.

Po śmierci ojca biologicznego wnioskodawca, zgodnie z testamentem notarialnym zmarłego, został powołany do całego spadku po nim. Zdaniem wnioskodawcy ze względu na występowanie pomiędzy nim a spadkodawcą pokrewieństwa biologicznego, które zostało formalnie potwierdzone dokumentem medycznym, przysługuje mu zwolnienie z podatku od spadków i darowizn zgodnie z art 4a ustawy o podatku o spadków i darowizn. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli we wskazanym terminie zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3

Innego zdania był jednak dyrektor KIS, który wskazał, że skoro nie doszło do obalenia ojcostwa mężczyzny, który wychowywał wnioskodawcę, na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, to pomiędzy wnioskodawcą a tym mężczyzną istnieje taki sam stosunek prawny, jak przy naturalnym pokrewieństwie. Samo potwierdzenie ojcostwa badaniem genetycznym nie wystarcza, aby uznać wnioskodawcę za zstępnego spadkodawcy. W efekcie wnioskodawca powinien zostać zakwalifikowany do III grupy podatkowej.

Indywidualna interpretacja 0111-KDIB2-3.4015.161.2023.2.MD z 6 października 2023 r.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: