z dnia: 2024-03-15

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć w zeznaniu podatkowym zarówno wydatki poniesione na docieplenie istniejącego już budynku, jak i jego rozbudowywanej lub nadbudowanej części - wskazał Szef KAS.

Podatnik w 2008 r. zlecił opracowanie projektu rozbudowy i nadbudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, jednak dopiero w 2021 r. uzyskał zgodę na zamieszkanie w dobudowanym piętrze. Następnie rozpoczął docieplanie całego budynku, w tym jego dobudowanej części. Podatnik chciałby rozliczyć wydatki poniesione z tego tytułu w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał jednak, że podatnik nie może odliczyć w ramach ulgi tych wydatków, które dotyczą dobudowanego piętra. Organ wskazał, że nie są one związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego budynku, który już istnieje. Wskazano, że ulgą objęte są jedynie wydatki na docieplenie istniejącej już części budynku tj. parteru i piwnicy. Dyrektor KIS powołał się przy tym na zapisy prawa budowlanego, które jasno wskazują, że budową jest także odbudowa, rozbudowa i nadbudowa obiektu budowlanego.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Szef KAS: rozbudowa nie wyklucza ulgi termomodernizacyjnej

Szef Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji zmieniającej uznał, że stanowisko podatnika jest prawidłowe w zakresie możliwości odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej poniesionych wydatków na docieplenie budynku istniejącego, jak i jego rozbudowanej części. Swoje stanowisko organ poparł Objaśnieniami podatkowymi z 30 marca 2023 r. - "Formy wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych", gdzie w przykładzie 10 wskazano, że wobec braku uregulowania kwestii sposobu ustalania wydatków podlegających odliczeniu, gdy poniesiony wydatek dotyczy zarówno budynku istniejącego, jak i jego rozbudowanej części, podatnik ma prawo odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej całość poniesionego wydatku, zwłaszcza, że docieplenie dotyczy całego budynku, w tym także istniejącej jego części przed rozbudową.

Szef KAS podkreślił jednak, że aby możliwe było odliczenie podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem rozbudowywanego budynku, a faktury VAT dokumentujące wydatki, nie mogą być wystawione na inne osoby, niebędące właścicielami budynku.

Źródło: interpretacja indywidualna z 4 maja 2022 r. (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.242.2022.4.AC), interpretacja zmieniająca wydana przez szefa KAS 11 marca 2024 r., sygn. DOP3.8222.19.2024.CNRU

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: