z dnia: 2024-07-03

Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku. Jest to również czas ślubów, chrzcin i innych uroczystości rodzinnych. Organizując taką imprezę nie tylko mamy sporo wydatków. Finalnie po imprezie często dysponujemy niemałą sumą pieniężną z otrzymanych od gości “kopert”. Albo też dostajemy wartościowy prezent. No właśnie i tu pojawia się pytanie… czy nie powinniśmy zgłosić takiego dochodu fiskusowi?

Darowizny nie będą opodatkowane do kwoty limitu

Otrzymane prezenty lub też środki pieniężne traktujemy jak darowizny. Ustawa o podatku od spadku i darowizn wskazuje, że przekazane nam od innych środki, o ile nie przekroczą wyznaczonych progów, nie muszą być zgłaszane organom podatkowym. Kwota wolna od podatku jest różna i zależna od tego w jakim stopniu jesteśmy spokrewnieni z darczyńcą. Jeżeli wartość wpłat od osoby nam obcej, należącej do III grupy podatkowej, nie przekracza 5733 zł podczas okresu 5 lat, czyli kwoty wolnej dla darowizn, to od takiej darowizny nie jest naliczany podatek. W przypadku II grupy podatkowej do której należy np. rodzeństwo naszych rodziców, dzieci siostry, wnuki brata będzie to kwota to kwota 27 090 zł. Natomiast od naszych bliskich np. małżonka, dzieci, rodziców, pasierba, zięcia, synowej, rodzeństwa, ojczyma, macochy czy teściów, czyli od I grupy podatkowej, możemy otrzymać bez zgłoszenia 36 120 zł.

Podatek od darowizny a roczna deklaracja PIT

Trzeba też pamiętać, że kwoty te są przewidziane na okres 5 letni, czyli jeśli otrzymujemy co jakiś czas darowizny od danej osoby, to powinniśmy sumować ich wartość i w razie przekroczenia limitu zgłosić darowiznę skarbówce. Stawka podatku, zależy wówczas od stopnia pokrewieństwa i otrzymanej kwoty darowizny. Tak więc każdego gościa weselnego rozpatrujemy oddzielnie i weryfikujemy, czy nie otrzymaliśmy od niego darowizn wyższych niż kwota wolna wskazana w ustawie.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Prezenty od najbliższej rodziny wolne od podatku bez względu na kwotę

Pamiętajmy, że wyjątkową sytuacją są prezenty otrzymane od najbliższej rodziny, tzw. zerowej grupy podatkowej (np. dzieci, rodzice, dziadkowie), które nie zostaną objęte podatkiem bez względu na kwotę darowizny. Jednak muszą, zostać przy tym spełnione określone warunki tj. obdarowany w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania prezentu złoży we właściwym urzędzie skarbowym deklarację o otrzymaniu darowizny, jak również przekazanie darowizny nastąpi na konto bankowe lub przekazem pocztowym na adres obdarowywanego. Prezent przekazany w formie gotówki nie będzie wówczas zwolniony od podatku.

Notarialna forma darowizny zwalnia z obowiązku składania druku SD-Z2

Monika Piątkowska

autor: Monika Piątkowska

Doradca Podatkowy nr wpisu 14368. W 2014 roku ukończyła studia magisterskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i rachunkowość.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: