Sprzedaż ptaszników i gekonów z własnej hodowli pozostanie nieopodatkowana podatkiem dochodowym, jeżeli ich hodowca nie uprawia roślin żywicielskich. Stawka podatku jest bowiem uzależniona od powierzchni takich upraw - potwierdził Dyrektor KIS.
Podatniczka planuje rozpocząć działalność gospodarczą, której przedmiotem będzie hodowla ptaszników oraz gekonów (są to zwierzęta zaliczających się do entomofagów, a więc organizmów odżywiających się owadami), a następnie ich sprzedaż prywatnym hodowcom. Sprzedawane zwierzęta będą pochodziły wyłącznie z własnej hodowli podatniczki (ptaszniki i gekony kupione w celu założenia hodowli nie zostaną sprzedane). Podatniczka zamierza karmić zwierzęta owadami kupowanymi w sklepach zoologicznych, jej działalność nie będzie więc wymagała uprawy roślin żywicielskich. Okres przetrzymywania zwierząt przed sprzedażą będzie dłuższy niż dwa miesiące. Kobieta wystąpiła o indywidualną interpretację, aby dowiedzieć się, czy dochody, jakie planuje osiągać z tej działalności, będą kwalifikowały się do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że sprzedaż entomofagów jest opodatkowana na zasadach przewidzianych dla działów specjalnych produkcji rolnej. Skoro jednak pozyskiwanie owadów, którymi mają być karmione ptaszniki i gekony, nie będzie wymagało upraw roślin żywicielskich, to po stronie podatniczki nie powstanie obowiązek podatkowy. W przypadku hodowli entomofagów stawka podatku od działów specjalnych produkcji rolnej jest bowiem uzależniona od powierzchni upraw roślin żywicielskich.
Zwierzęta w działalności gospodarczej
Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT3.4011.399.2024.2.AWO z 5 lipca 2024 r.