z dnia: 2024-06-21

Zainstalowanie na telefonie lub tablecie specjalistycznych aplikacji nadaje takiemu urządzeniu cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych. W efekcie jego zakup można uwzględnić w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Podatniczka posiadająca dwa orzeczenia o umiarkowanej niepełnosprawności wymaga stałej rehabilitacji. Kobieta planuje:

  • zakup roweru i trenażera rowerowego,
  • zakup telefonu, tabletu i smartwatcha współpracujących z używanymi przez nią aparatami,
  • wykupienie udziału w kursie organizowanym przez stowarzyszenie zrzeszające osoby niepełnosprawne.

Wydatki te zamierza ponieść w latach 2024 i 2025. Kobieta wystąpiła o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że będzie mogła je odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć od dochodu wydatki na zakup, naprawę lub najem sprzętu, o ile:

  • pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności istnieje ścisły związek,
  • zakupiony sprzęt jest wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służy przywracaniu sprawności organizmu i ułatwia wykonywanie czynności życiowych,
  • cechą zakupionego sprzętu jest indywidualny charakter.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Zakup roweru i telefonu można rozliczyć w ramach ulgi, udziału w kursie - nie można

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem tylko częściowo. Przyznał, że rower i trenażer rowerowy będą indywidualnymi sprzętami niezbędnymi w rehabilitacji, mającymi wpływ na sprawność organizmu, a więc i na wykonywanie codziennych czynności życiowych. Spełniają więc kryterium urządzenia, którego zakup można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Następnie w interpretacji wskazano, że dzięki rozwojowi techniki urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, stają się również urządzeniami ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym. Zainstalowanie na sprzęcie oprogramowania lub aplikacji, które zmniejszają ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych, powoduje, że posiada on indywidualny charakter, związany z niepełnosprawnością, co również oznacza, że posiada on cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych. Ponieważ tablet i telefon komórkowy będą kompatybilne z używanymi przez podatniczkę aparatami, umożliwią podatniczce prowadzenie rozmów telefonicznych. Z kolei smartwatch wibracjami sygnalizuje połączenie przychodzące. Używanie tych urządzeń również pozwoli zmniejszyć ograniczenia, jakim podatniczka podlega ze względu na swoją chorobę. Dlatego ich zakup również można odliczyć w ramach ulgi.

Dyrektor KIS nie zgodził się natomiast na odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na opłacenie kursu. Przyznał, że dzięki udziałowi w kursie podatniczka nabędzie nowe umiejętności, które pozwolą jej zmniejszyć ograniczenia, jakim podlega ze względu na chorobę, jednak równocześnie podkreślił, że, zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 6b ustawy o PIT, odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej podlega odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne, a kurs, o którym mowa we wniosku, nie spełnia definicji zabiegu rehabilitacyjnego ani leczniczo-rehabilitacyjnego.

Zakup i montaż klimatyzacji mogą być objęte ulgą rehabilitacyjną

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-1.4011.317.2024.2.KP z 7 czerwca 2024 r.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: