W zeznaniu za 2024 r. nie stosuje się załącznika PIT/UZ. Kwotę niewykorzystanej ulgi na dziecko wykazać należy bezpośrednio w deklaracji PIT-36 lub PIT-37.
W zeznaniu składanym w 2015 (za 2014 r.) formularz przeznaczony był dla podatników, którzy w zeznaniu podatkowym PIT-37 korzystali z ulgi na dzieci, o której mowa w art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), a kwota przysługującego odliczenia była wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu.
Jeżeli podatnik nie wnioskuje o zwrot kwoty ulgi na dziecko, bo wykorzystał ją w pełni odliczając w zeznaniu podatkowym – nie musi składać PIT/UZ.
W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków składało się wspólny PIT/UZ. Jeżeli małżonkowie rozliczali się indywidualnie i każdy z nich korzystał z ulgi, PIT/UZ wypełniali i dołączali do swojego zeznania osobno każdy z małżonków, podając w nim dane identyfikacyjne obojga małżonków.
Obecnie załącznika nie stosuje się.
Więcej informacji na temat PIT/UZ oraz zmian w uldze na dzieci >.
Obecnie w 2024 r. nie stosuje się już PIT/UZ, by wnioskować o zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci. W roku 2015 (zeznanie za 2014 r.) postępowano z PIT/UZ według następujących zasad:
W 2025 roku uczestnicy funduszy inwestycyjnych zapłacą podatek samodzielnie
W bieżącym roku uczestnicy funduszy inwestycyjnych, po raz pierwszy, samodzielnie muszą zapłacić podatek wynikający z rozliczenia przychodów pochodzących z odkupienia czy też konwersji funduszy inwestycyjnych.
Nowa klasyfikacja kodów PKD od 2025 r.
Nowa PKD wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., Natomiast przepisy przejściowe pozwalają na stosowanie poprzedniej PKD 2007, równocześnie ze stosowaniem nowej, do 31 grudnia 2026 r.
Zaliczkę należy opodatkować w momencie wypłaty
Zaliczka na poczet rocznego zysku spółki wypłacona komplementariuszowi jest opodatkowana podatkiem dochodowym na analogicznych zasadach, jak przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - wynika z indywidualnej interpretacji.