Twój e-Pit

Stan prawny na 31.12.2021 r. Aktualizacja poradnika obejmująca regulacje Nowy Polski Ład na 2022 r. (rozliczenie PIT w 2023 r.) zostanie opublikowana w najbliższym okresie. W październiku znajdziesz tu także Program e-pity 2022, w którym będziesz mógł sprawdzić wstępnie Twój PIT 2023 z uwzględnieniem zmian prawnych na 2022 r.

PIT-37 rozliczysz w programie e-pity

Przed wypełnieniem powyższych rubryk należy sprawdzić kilka podstawowych informacji, które pozwolą uniknąć błędu.

Czy na pewno PIT-37?

Jeżeli uzyskujesz inne wynagrodzenia niż wskazane powyżej może się zdarzyć, że zamiast PIT-37 dla wszystkich wynagrodzeń i przychodów należy użyć druku PIT-36 a nie w PIT-37. Sprawdź, czy wszystkie kwoty są rozliczane za pośrednictwem płatnika. W praktyce oznacza to, że dla każdego źródła wynagrodzenia powinieneś posiadać PIT-11. Jeżeli wśród Twoich wynagrodzeń są takie, które nie zmuszały do wystawienia przez pracodawcę PIT-11, sprawdź czy są to tzw. kwoty opodatkowane ryczałtowo (np. umowy zlecenie do 200 zł). Jeśli tak, to w ogóle nie wprowadzasz ich do deklaracji PIT. Na wybór między PIT-37 a PIT-36 nie będzie wpływało również otrzymywanie wynagrodzeń wykazywanych poza tymi drukami, np. z tytułu działalności opodatkowanej liniowo, z tytułu działalności ryczałtowejsprzedaży mieszkania czy domusprzedaży akcji lub udziałów w spółkach. Natomiast działalność opodatkowana według skali podatkowej, prywatna sprzedaż ruchomości podlegająca opodatkowaniu,.

Oblicz dokładnie Twój PIT-37 od razu w Programie e-pity 2021.

Nie musisz liczyć podatku w PIT-37 za 2021 ręcznie. Sprawdź wysokość Twojego podatku kompleksowo - razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku. 
Wylicz wygodnie Twój PIT-37 w Programie e-pity 2021 i wyślij PIT online >>

Czy doliczam dochody dzieci?

Doliczając przychody małoletnich dzieci do własnych przychodów, wykazywanych w rocznej deklaracji podatkowej, wybrać należy PIT-36, a nie PIT-37. Dochody dzieci sprawią zatem, że dochodzi do zmiany druku rodzica nawet, jeżeli uzyskuje wynagrodzenie z umowy o pracę lub inne wyłącznie za pośrednictwem płatnika. Przychody zwolnione z opodatkowania na podstawie ulgi dla młodych nie podlegają doliczeniu do przychodów rodziców lub opiekunów, nie wpłyną zatem na zmianę deklaracji z PIT-37 na PIT-36.

Ile i kiedy zarobiłem?

Wszystkie przychody wykazywane w PIT-37 w części C rozlicza się w dacie ich otrzymania lub podstawienia do dyspozycji wypełniającego tę deklarację podatnika. Możliwa jest zatem kontrola PIT-11 pod względem tego, czy pracodawca (lub inny płatnik) przypadkiem nie umieszczał w nim kwot które w danych miesiącach były należne, lecz jeszcze nie wpłynęły na rachunek pracownika.

Koszty przysługują natomiast za każdy miesiąc, w którym podatnik pracował (jeśli dotyczą umów o pracę) lub określonych wypłat, naliczane są w związku z konkretnymi płatnościami (jeśli chodzi o koszty ujęte procentowo lub faktycznie ponoszone na podstawie dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków).

Jakie koszty podatkowe mogę rozliczyć?

Zarabiałeś na jednej umowie o pracę – należy ci się 250 zł miesięcznie. Rocznie nie możesz z jednej umowy rozliczyć więcej niż 3000 zł (ma to znaczenie np. gdy zmieniasz umowę w trakcie miesiąca i obaj pracodawcy zastosują do tego miesiąca koszty podstawowe). Jeżeli miałeś wynagrodzenie z więcej niż jednej umowy – rocznie kwota kosztów nie może przekroczyć 4500 zł.

Jeżeli zarabiałeś z tytułu jednej umowy, ale byłeś pracownikiem dojeżdżającym, pracodawca rozlicza 300 zł. Warunkiem jest, że nie uzyskujesz dodatku za rozłąkę. Rocznie koszty nie mogą przekroczyć dla jednej umowy 3600 zł, a 5400 zł z wielu umów.

Koszty możesz podwyższać:

  • korzystając z praw autorskich lub rozporządzając nimi – do 50% przychodu po odjęciu wcześniej składek ZUS, istnieje jednak górny limit tych kosztów w kwocie 85528 zł i tylko w przypadku zawodów uprawnionych do podwyższonych kosztów autorskich 50%,
  • korzystając z dojazdu środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego – po warunkiem, że są one dokumentowane imiennymi biletami okresowymi,
  • korzystając z umów zlecenie czy dzieło, w których standardowe koszty uzyskania przychodów wynoszą 20% przychodu po odjęciu od niego wcześniej składek ZUS.

Czy zarobki do 8.000 zł trzeba wykazywać w deklaracji PIT

Tak, nie ma znaczenia kwota, jaką zarobiłeś. Również tak niskie zarobki, pochodzące choćby z części miesiąca pracy należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Do roku 2016 limit tzw. kwoty wolnej od podatku wynosił 3091 zł, by w ciągu ostatnich latach ulec częściowemu podwyższeniu - osoby o wynagrodzeniu (dochodzie) do 8000 zł skorzystają z wyższej kwoty wolnej, natomiast zarabiający powyżej 85.528 zł odliczą mniejszą kwotę niż rok wcześniej. Limit nie dotyczy osób do ukończenia 26 roku życia - w ich przypadku w 2020 r. przychód, który w ogóle nie będzie opodatkowany wynosi 85.528 zł. Po jego przekroczeniu podatnik ma prawo dodatkowo korzystać z kwoty wolnej od podatku.

Kwota wolna 2021-2022 

2022-08-10

Zdrowotna a spółki komandytowe, s.k.a. i z o.o. Nowe reguły nie dla wspólników

Przedsiębiorczość w formie spółek bywa mniej korzystna niż w formie jednoosobowej - przynajmniej tak można wywnioskować z przepisów nowego ładu.

2022-08-03

Diety i rozliczenia delegacji w podróży służbowej od 15 lipca 2022 r.

Począwszy od 15 lipca 2022 r. obowiązywać zaczynają nowe limity kwot wypłacanych w krajowych i zagranicznych podróżach służbowych. W efekcie dochodzi do zmiany wysokości diet oraz świadczeń za hotel (w tym ryczałt za hotel), za dojazd, za bagaż, za śniadanie, obiad, kolację w podróży służbowej.

2022-07-20

Składka zdrowotna a ryczałt od lipca 2022 r.

Zupełnie odmienne od literalnego brzmienia przepisów prawa stanowisko zdaje się przedstawiać część organów ZUS w przypadku opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję