Najczęściej dywidenda ma formę pieniężną i wówczas nie ma przeszkód do potrącenia podatku z wypłacanego wspólnikom zysku. Przychód powstaje wówczas wyłącznie po stronie udziałowca/akcjonariusza otrzymującego dywidendę. W sytuacji jednak, gdy spółka chce przyznać dywidendę w formie rzeczowej (niepieniężnej), nie ma możliwości poboru podatku i wypłacenia dywidendy pomniejszonej o podatek, dlatego wówczas to każdy wspólnik otrzymujący dywidendę rzeczową powinien wpłacić należny podatek spółce jako płatnikowi tego podatku.
Wypłatę dywidendy w formie waluty wirtualnej (kryptowaluty) potraktować należy na równi z dywidendą w formie niepieniężnej, podobnie jak otrzymanie należności w walucie wirtualnej za świadczone usługi lub dostarczone towary traktowane jest na gruncie podatków dochodowych jak zawarcie umowy barterowej.
Kryptowaluty a podatek PIT – rozliczenie PIT 2024 r.
Wypłata dywidendy niepieniężnej powoduje powstanie przychodu podatkowego (na skutek przysporzenia majątkowego) po obu stronach, tj. zarówno udziałowca/akcjonariusza jak i spółki wypłacającej dywidendę.
W przypadku podatku PIT podatek pobierany jest od przychodu, natomiast w ramach podatku CIT istnieje możliwość uwzględnienia kosztów podatkowych. Na gruncie ustawy o CIT w przypadku, gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości albo w części zobowiązanie z tytułu dywidendy, przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Musi zatem dojść do kumulatywnego spełnienia dwóch przesłanek, tj.:
- pomiędzy stronami istnieje zobowiązanie do wypłaty dywidendy,
- zobowiązanie zostaje spełnione przez wykonanie świadczenia niepieniężnego wobec wypłaty dywidendy w formie rzeczowej.
Po stronie spółki powstaje przychód, który jednak może być pomniejszony o koszty podatkowe (inaczej niż przychód po stronie udziałowca/akcjonariusza, który podlega opodatkowaniu w całości).
Opodatkowaniu CIT podlega więc finalnie dochód na skutek uwzględnienia wydatków na nabycie przedmiotu przekazywanego w ramach dywidendy.
Dywidenda rzeczowa może również wywoływać skutki podatkowe w zakresie VAT, bowiem przez dostawę towarów na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się również nieodpłatne przekazanie przez spółkę należących do niej towarów w szczególności na cele osobiste udziałowców bądź akcjonariuszy, jeżeli spółce przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Przedmiotem opodatkowania w takiej sytuacji nie jest dywidenda jako taka, gdyż jest to jednostronne świadczenie spółki na rzecz wspólnika, ale nieodpłatne przekazanie towarów na rzecz wspólników/udziałowców w miejsce dywidendy. Wyłączone z tej regulacji jest przekazywanie prezentów o małej wartości, czyli o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł bez podatku.
Podatek VAT
W żadnym jednak przypadku dywidenda niepieniężna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż jednostronna decyzja organu spółki o wypłacie dywidendy nie podpada pod żadną z czynności cywilnoprawnych podlegających podatkowi na gruncie ustawy o PCC, a w szczególności nie można zrównywać jej z umową sprzedaży rzeczy ruchomych, nieruchomości czy też udziałów w spółce.
Więcej na temat PCC-3