Odliczeniu podlegają darowizny przekazane na przygotowanie i realizację inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie (Dz. U. poz. 1551), tj. na spółkę celową powołaną przez Skarb Państwa w celu zapewnienia przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Odliczenie dotyczy podatników rozliczających się według skali podatkowej oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Z odliczenia nie skorzystają opodatkowani liniowo (PIT-36L) oraz rozliczający podatek od niezrealizowanych zysków (PIT/NZ).

Odliczenie, łącząc je z innymi darowiznami dokonywanymi przez podatnika na cele:

- nie może przekroczyć 6% wartości jego dochodu.

Do limitu nie wlicza się darowizn przekazywanych na walkę z COVID, darowizn na cele charytatywno - opiekuńcze kościołów.

Podstawą do rozliczenia darowizny jest dokument potwierdzający jej przekazanie, tj.:

  1. dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej;
  2. dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny innej niż pieniężna.

Dowód wpłaty powinien zawierać informację o tytule wpłaty tj. na przygotowanie i realizację inwestycji. W przeciwnym wypadku darowizna nie może być potraktowana jako przekazana właśnie na ten cel.

Najlepszy i najprostszy sposób na Nowy Polski Ład - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach, jakie wnosi Nowy Polski Ład. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2022 i wyślij e-PIT online »

Darowizna na przygotowanie i realizację inwestycji

Przepisy ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie (Dz. U. poz. 1551) nie wskazują, jakiego rodzaje darowizn powinny być uczynione, aby mówić o darowiznach celowych, jakie można odliczyć od dochodu. W efekcie każda z darowizn na rzecz spółki celowej uznać można za dokonane na przygotowanie i realizację w/w inwestycji.

Dodatkowo powinno być wskazane w dowodzie wpłaty (umowie o przekazaniu darowizny niepieniężnej), że darowizna jest przekazywana na przygotowanie i realizację w/w inwestycji. Darowizna bez wskazanie celu nie powinna być odliczana od dochodu.

Ulgi podatkowe w nowym Polskim Ładzie:

2022-07-20

Składka zdrowotna a ryczałt od lipca 2022 r.

Zupełnie odmienne od literalnego brzmienia przepisów prawa stanowisko zdaje się przedstawiać część organów ZUS w przypadku opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

2022-07-12

Zmiany w CIT i PIT na 2023 - usunięcie ukrytej dywidendy, uporządkowanie zasad poboru zaliczek

W propozycjach zmian przepisów podatkowych na 2023 r. pojawiły się nowe rozwiązania, które modyfikują regulacje wprowadzane od 1 lipca Polskim Ładem 2.0

2022-07-07

Jeszcze więcej o zmianach w Polskim Ładzie 2.0

Uchylenie ulgi dla klasy średniej, 5% z powrotem, możliwość odliczenia składki zdrowotnej oraz inne zmiany, jakie obowiązują od początku lipca.

Wspieramy OPP

Nasi partnerzy

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akceptuję