Podatnikom, którzy wybudowali budynek na dzierżawionym gruncie, a następnie przeprowadzili jego termomodernizację, nie przysługuje prawo do ulgi podatkowej.

Podatniczka wraz z mężem na podstawie kolejnych umów dzierżawy zawieranych z gminą od 1998 r. nieprzerwanie użytkuje grunt. Obecna umowa dzierżawy została zawarta na czas nieoznaczony od 1 października 2008 r. z przeznaczeniem gruntu pod uprawę warzyw oraz pod istniejący obiekt mieszkalny. Ten obiekt - budynek mieszkalny jednorodzinny - został w całości sfinansowany ze środków małżonków, wybudowany przez nich jako inwestorów za zgodą właściciela gruntu, a następnie oddany do użytkowania zgodnie z przepisami Prawa budowlanego. Od momentu wybudowania pozostaje w ich faktycznym władaniu - małżonkowie mieszkają w nim i ponoszą wszelkie koszty jego utrzymania, remontów i modernizacji, w tym koszty przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Wydatki związane z tym przedsięwzięciem małżonkowie odliczyli w zeznaniach PIT-37 za lata 2022 i 2024 w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Urząd skarbowy zakwestionował jednak ich prawo do ulgi ze względu na fakt, że budynek został wybudowany na dzierżawionym gruncie i w związku z tym małżonkowie nie są jego właścicielami.

Podatniczka wystąpiła w tej sprawie o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że przysługuje jej prawo do ulgi termomodernizacyjnej. We wniosku argumentowała, że na gruncie prawa podatkowego pojęcie “właściciel” powinno być interpretowane funkcjonalnie. W sytuacji, gdy podatnik ponosi pełne ryzyko ekonomiczne inwestycji i faktycznie włada budynkiem, należy uznać go za właściciela w znaczeniu materialnym. Argumentowała też, że celem ulgi termomodernizacyjnej jest wspieranie inwestycji termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych faktycznie użytkowanych przez podatników. Odmowa ulgi wyłącznie z powodu dzierżawy gruntu prowadziłaby do nieracjonalnego różnicowania podatników znajdujących się w identycznej sytuacji ekonomicznej.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2025 i wyślij PIT online

Z ulgi może skorzystać wyłącznie właściciel lub współwłaściciel budynku

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. W interpretacji wyjaśnił, że w ramach ulgi termomodernizacyjnej podatnik może odliczyć tylko te wydatki, które poniósł na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem (warunek dotyczący tytułu prawnego musi być spełniony na moment zastosowania ulgi). Wynika to z treści z art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast budynek trwale związany z nieruchomością gruntową stanowi jej część składową i nie może być przedmiotem odrębnej własności. Właścicielem zarówno gruntu, jak i budynku wzniesionego na tym gruncie, jest zawsze właściciel nieruchomości gruntowej, na której ten budynek został wybudowany. Skoro więc prawo podatniczki do korzystania z nieruchomości oraz dysponowania znajdującym się na niej budynkiem wynika z zawartej umowy dzierżawy, to nie są spełnione warunki umożliwiające skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Norma zawarta w tym przepisie obejmuje bowiem swym zakresem wyłącznie właścicieli lub współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych - podsumował Dyrektor KIS.

Wydatki musi ponieść właściciel lub współwłaściciel budynku

Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT3.4011.255.2026.2.AWO z 9 kwietnia 2026 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2026

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Z ulgi może skorzystać tylko właściciel budynku

Wspieramy OPP
Fundacja Dzieciom z Uposledzeniem Umysłowym ”Agnieszka”
Fundacja ”Dom Nadziei”
Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci ze Złożoną Niepełnosprawnością”Potrafie więcej”
Fundacja ”Dr Clown”
Fundacja Dzieciom POMAGAJ
Stowarzyszenie na TAK
Fundacja Promyk Słońca
Stowarzyszenie Amazonek Stokrotka
Stowarzyszeniem  pomocy osobom niepełnosprawnym „Bez Barier”
Diecezjalna Fundacja Obrony Życia w Opolu
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
Stowarzyszenie Rodzin ”Zdrowie Psychiczne”
Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci  ”Helenów”
Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym w Gorzowie Wlkp.
Fundacja Służby Rodzinie ”Nadzieja”