Wydatek na szkolenie związane z planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej, poniesiony w roku podatkowym, w którym istniała ta działalność, można zakwalifikować jako firmowy koszt - wynika z indywidualnej interpretacji.
Na przełomie stycznia i lutego 2025 r. podatnik, który nie prowadził wówczas działalności gospodarczej, odbył szkolenie z zakresu serwisowania kotłów centralnego ogrzewania i podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej. Szkolenie było bezpośrednio związane z planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej jako serwisant tych urządzeń i miało na celu zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do profesjonalnego świadczenia usług w tej branży. Za szkolenie podatnik otrzymał wystawioną na jego imię i nazwisko fakturę, którą w całości opłacił z własnych środków przez rozpoczęciem działalności gospodarczej.
Po otrzymaniu dokumentów z uprawnieniami państwowymi, również uzyskanymi podczas kursu, podatnik założył działalność gospodarczą i w jej ramach wykonuje usługi zgodne z zakresem szkolenia (serwis kotłów gazowych i podgrzewaczy). Ponieważ szkolenie było więc niezbędnym etapem przygotowania do prowadzenia tej działalności i osiągania przychodów, podatnik jest zdania, że wydatek, który poniósł, może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ustawy o PIT. Wystąpił w tej sprawie o indywidualną interpretację.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał ogólną zasadę, że aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, musi spełniać łącznie następujące warunki:
Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych (szkolenie) nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy. Aby stwierdzić, czy można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów związanych z wykonywaną działalnością, należy ustalić, czy są związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne do wykonywanej działalności, czy służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy (a więc co do zasady mają charakter osobisty). W analizowanej sytuacji przedsiębiorca świadczy usługi zgodne z zakresem szkolenia, a wiedza i umiejętności zdobyte na szkoleniu będą miały odzwierciedlenie w powstaniu lub wzroście przychodów z tego źródła bądź wpłyną na zachowanie lub zabezpieczenie tego źródła przychodów. To pozwala uznać wydatek za koszt uzyskania przychodu - o ile jest należycie udokumentowany.
Dyrektor KIS podkreślił też, że przy wydaniu rozstrzygnięcia znaczenie miał fakt, iż wydatek został poniesiony w roku podatkowym, w którym istnieje źródło przychodów, jakim jest indywidualna działalność gospodarcza.
Które wydatki edukacyjne i szkoleniowe mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDIL2-2.4011.364.2025.2.MM z 19 maja 2025 r.