Zwolnieniem podatkowym objęte są odszkodowania za rzeczywiste straty, ale już nie za utracone korzyści - przypomniał Dyrektor KIS w indywidualnej interpretacji.

O indywidualną interpretację wystąpiła podatniczka, która pozwała pracodawcę o odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Sąd przyznał jej rację, że wykonując te same obowiązki co inne pracownice otrzymywała niższe niż one wynagrodzenie, z kolei strona pozwana nie wykazała, aby istniało uzasadnione kryterium różnicowania tego wynagrodzenia. W konsekwencji Sąd zasądził odszkodowanie na rzecz podatniczki. Kobieta jest zdania, że takie odszkodowanie powinno być zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Nie poniosła straty, tylko utraciła korzyści

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przeanalizował przepis, na który powołała się podatniczka. Zgodnie z jego treścią, wolne od podatku dochodowego są m.in. odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku sądowego do wysokości określonej w tym wyroku, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień:

  • otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Wskazał następnie, że punktem wyjścia wykładni tego przepisu jest podział odszkodowań na odszkodowania za rzeczywiste straty i odszkodowanie za utracone korzyści. Za stratę uważa się każde pogorszenie się sytuacji majątkowej poszkodowanego, przez co poszkodowany staje się uboższy niż był przed doznaniem szkody. Z kolei szkoda związana z utraconymi korzyściami polega na tym, że majątek poszkodowanego nie wzrósł tak, jak stałoby się, gdyby nie nastąpiło zdarzenie, z którym połączona jest czyjaś odpowiedzialność. Zakres zwolnienia, o którym mowa w analizowanym przepisie, obejmuje tylko odszkodowania za tzw. szkodę rzeczywistą, czyli poniesione straty, a nie dotyczy utraconych korzyści.

W analizowanym przypadku nie doszło do zmniejszenia majątku podatniczki, można mówić jedynie o utraconej korzyści (utracone wynagrodzenie nie weszło do jej majątku, zanim sąd nie orzekł o nim w wyroku). Znajdzie więc zastosowanie wyjątek wskazany w art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b) ustawy o PIT. W konsekwencji otrzymane przez podatniczkę odszkodowanie nie będzie korzystało ze zwolnienia podatkowego.

Odszkodowanie wynikające z ugody podlega opodatkowaniu

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT2-3.4011.239.2025.1.MS z 9 maja 2025 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2025

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Odszkodowanie za nierównie traktowanie w zatrudnieniu podlega PIT

Wspieramy OPP