Dochód ze sprzedaży nieruchomości należącej do osoby małoletniej jest dochodem jej samej, a nie jej rodziców. Jeśli środki z tej transakcji zostaną przeznaczone na spłatę kredytu lub remont nieruchomości należącej do rodziców, ulga podatkowa nie przysługuje.
W 2023 r. niepełnoletnia wnuczka otrzymała w darowiźnie od dziadków ich mieszkanie. W akcie notarialnym dziadkowie zastrzegli sobie możliwość dożywotniego użytkowania lokalu. Ponieważ ich stan zdrowia wkrótce się pogorszył, a mieszkanie znajduje się na czwartym piętrze w budynku bez windy, rodzina wspólnie zdecydowała, aby:
Za zgodą Sądu Rodzinnego mieszkanie zostało sprzedane w 2024 r. (przy transakcji rolę przedstawiciela niepełnoletniej właścicielki pełniła jej matka), zaś środki uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone na:
Obdarowana wystąpiła o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że przychody uzyskane ze sprzedaży otrzymanego w darowiźnie mieszkania, które zostały następnie wydatkowane na spłatę kredytu oraz na remonty, można zakwalifikować do wydatków na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, a więc objętych ulgą mieszkaniową. We wniosku wskazała, że własne cele mieszkaniowe realizuje obecnie w obu mieszkaniach: w niektórych tygodniach przez większość czasu mieszka z dziadkami, zaś w innych - z rodzicami (odległość między tymi dwoma lokalami to około 200 m.).
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. W interpretacji podkreślił, że ustawodawca w art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o PIT uzależnił prawo do ulgi z tytułu spłaty kredytu od spełnienia następujących warunków:
Przeznaczenie przez autorkę wniosku środków pieniężnych z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę kredytu, który jej rodzice zaciągnęli na zakup mieszkania należącego tylko do nich, nie jest więc realizacją własnego celu mieszkaniowego wnioskodawczyni.
Dyrektor KIS wskazał następnie kolei przepis art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o PIT, który mówi m.in. o wydatkach na remont budynku lub lokalu mieszkalnego, zawiera przymiotnik “własny”, którego nie można pominąć przy interpretacji tego przepisu. Przez własny należy w szczególności rozumieć lokal mieszkalny, w stosunku do którego przysługuje podatnikowi prawo własności (współwłasności). W analizowanej sytuacji tytuł prawny własności obu remontowanych mieszkań posiadają rodzice wnioskodawczyni, a nie ona sama. W konsekwencji nie zostały spełnione warunki do zastosowania ulgi podatkowej.
Wynajem lokalu kupionego na własne cele mieszkaniowe nie pozbawia ulgi podatkowej
Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDSL1-2.4011.170.2025.2.AP z 16 maja 2025 r.