Jaka kara grozi mi za przekroczenie terminu, w którym powinnam złożyć moje zeznanie roczne? Jeśli zostanę ukarana, to jaka to może być maksymalnie kwota?

Zgodnie z art. 54 kodeksu karnego skarbowego podatnik, który nie składa w terminie deklaracji podatkowej przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Niemniej jednak, jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu podatnik podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.  Niższa kara wystąpi zatem jeśli uszczuplenie lub narażenie nie przekroczy ustawowego progu, przez który należy rozumieć pięciokrotną wysokość minimalnego wynagrodzenia (11.250 zł). Za niezłożoną w term inie deklarację podatnik może zostać ukarany grzywną za wykroczenie skarbowe. a jej wartość wahać się może od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Stąd wartość kary uzależniona jest od wartości minimalnego wynagrodzenia, które w chwili obecnej wynosi 2250 zł. Kara wymierzona przez organ skarbowy wynosi zatem od 225 zł do 45.000 zł. Z reguły kara to kilkaset złotych.

Polityka Plików Cookies i Profilowanie:

W Serwisie Internetowym używamy technologii w celu świadczenia najwyższej jakości usług drogą elektroniczną. Administratorem Twoich danych jest e-file sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Poznaniu (60-461), ul. Jeziorańska 12. Klikając “Akceptuję” zgadzasz się na profilowanie, tj. przetwarzanie danych osobowych przez e-file, polegające na automatycznej analizie Twoich interakcji w Serwisie. Korzystamy z Plików Cookies - czytaj więcej.

Akcepuję