Świadczenie, jakie nabywca mieszkania otrzymał od dewelopera tytułem rękojmi jest dla niego przychodem z innych źródeł, zaś koszty naprawy usterki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania tego przychodu - wynika z indywidualnej interpretacji.

Podatnik kupił od dewelopera lokal mieszkalny. Kilka miesięcy po zawarciu umowy przeniesienia własności na ścianach lokalu zaczęły się pojawiać ślady wilgoci. Przeprowadzone badanie techniczne wykazało podwyższoną wilgotność ścian w całym mieszkaniu oraz dodatkowo na korytarzu przed wejściem do mieszkania. Podatnik zgłosił tę usterkę deweloperowi. Następnie strony zawarły porozumienie, na podstawie którego deweloper w związku z tą usterką zapłacił podatnikowi kwotę 32 tys. zł brutto, zaś podatnik zobowiązał się do usunięcia konsekwencji usterki we własnym zakresie.

Podatnik wystąpił o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że:

  • kwota, jaką uzyskał od dewelopera, jest dla niego przychodem z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT,
  • ma prawo do zaliczenia kosztów poniesionych w związku z usunięciem usterki do kosztów uzyskania przychodów oraz do odliczenia ich od osiągniętego przychodu zgodnie z z art. 22 ust. 1 tej samej ustawy.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Wydatki spełniają warunki uznania ich za koszt uzyskania przychodu

We wniosku o interpretację podatnik powołał się na katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu PIT, zawarty w art. 10 ust. 1 ustawy, oraz na przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi. Podkreślił, że zawarł z deweloperem porozumienie dotyczące rękojmi za prace wykończeniowe mające na celu osuszenie mieszkania i wyraził pogląd, że otrzymana przez niego kwota, przeznaczona na prace wykończeniowe mające na celu usunięcie usterki, stanowi przychód z innych źródeł.

Podatnik argumentował też, że, zgodnie z treścią przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, powinien więc spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy,
  • być właściwie udokumentowany.

Wydatki związane z usunięciem konsekwencji usterki spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki uznania ich za koszt uzyskania przychodów, a to stanowi przesłankę do odliczenia ich przez podatnika od osiągniętego przychodu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Sąd obniżył cenę, nabywcy nie zapłacą podatku

Źródło: indywidualna interpretacja 0112-KDWL.4011.31.2025.1.JK z 12 maja 2025 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2025

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Wydatki poniesione na usunięcie usterki są kosztem uzyskania przychodu

Wspieramy OPP