Wydatki związane z profilaktyką zdrowotną zwykle są zaliczane do wydatków o charakterze osobistym. Tę ocenę może jednak zmienić specyfika prowadzonej działalności gospodarczej - wynika z indywidualnej interpretacji.
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą jako instruktorka zajęć sportowych. W związku z wykonywaną pracą ponosi wydatki na:
Podatniczka jest zdania, że przysługuje jej prawo do zaliczenia ponoszonych w związku z tym wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Aby to potwierdzić, wystąpiła o indywidualną interpretację. We wniosku argumentowała, że uczestnictwo w treningach i zajęciach pozwala jej na doskonalenie techniki, rozwój metodyczny, zdobywanie aktualnej wiedzy, samodzielne doświadczanie efektów ćwiczeń oraz na wzmacnianie własnej sprawności fizycznej. Z kolei treningi medyczne pozwalają jej kompleksowo zadbać o sprawność fizyczną, dzięki czemu może wykonywać swoje obowiązki zawodowe na odpowiednim poziomie, są też istotnym elementem podnoszenia kwalifikacji zawodowych w zakresie prowadzenia zajęć.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zauważył, że wydatki ponoszone w związku z profilaktyką zdrowotną i zakup różnorodnych związanych z tym usług związanych stanowią co do zasady wydatki związane z faktem funkcjonowania (wydatki o charakterze osobistym). Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej każda osoba musi dbać o własne zdrowie, dlatego wydatki tego typu co do zasady służą zaspokajaniu zwykłych potrzeb danej osoby fizycznej. W analizowanym przypadku na ocenę wpływa jednak specyfika prowadzonej przez podatniczkę działalności. Skoro:
to opisane we wniosku wydatki dotyczące treningów i zajęć mogą stanowić koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Psycholog nie odliczy kosztu zajęć relaksacyjnych
Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT3.4011.239.2025.2.PS z 24 kwietnia 2025 r.