z dnia: 2024-04-12

Ograniczony obowiązek podatkowy nakazuje opodatkować w Polsce dochody z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Polski - przypomniał Dyrektor KIS.

Irlandzka rezydentka podatkowa ma zarejestrowaną w Irlandii firmę zajmującą się obróbką drewna i świadczeniem usług z tym związanych. Głównym miejscem wykonywania tej działalności jest jednak Polska. Działalność ma charakter sezonowy i jest prowadzona od wiosny do jesieni, przez nie więcej niż 183 dni w roku. W Polsce wystawiane są rachunki bez podatku VAT, a następnie cała działalność jest rozliczana w irlandzkim urzędzie skarbowym. Podatniczka jest zdania, że ponieważ jej centrum życiowe (ośrodek interesów życiowych) znajduje się w Irlandii, to cały jej dochód, również ten nabyty na terenie Polski, powinien być rozliczany w Irlandii. Kobieta wystąpiła o indywidualną interpretację, żeby to potwierdzić.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Dochody z działalności prowadzonej poprzez zakład w Polsce są odpodatkowane w Polsce

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. W interpretacji wskazał, że zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatniczka podlega w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co oznacza opodatkowanie tylko dochodów uzyskanych na terenie Polski z uwzględnieniem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Za takie dochody uważa się m.in. dochody (przychody) z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Polski, w tym poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład.

Podatniczka wykonuje działalność gospodarczą w Polsce i posiada w Polsce miejsce i urządzenia do prowadzenia tej działalności. Zatem działalność spełnia warunki niezbędne do uznania jej za prowadzoną przez zakład, o którym mowa w art. 5 ust. 1 polsko-irlandzkiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zgodne z tym przepisem, zakładem jest stała placówka, poprzez którą prowadzona jest całkowicie lub częściowo działalność gospodarcza przedsiębiorstwa. Dochód z prowadzonej działalności, który może być przypisany temu zakładowi położonemu na terytorium Polski, podlega opodatkowaniu w Polsce.

Przychód z najmu zagranicznej nieruchomości należy wykazać w polskim PIT

Źródło: indywidualna interpretacja 0114-KDIP3-2.4011.64.2024.1.JM z 22 marca 2024 r.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: