z dnia: 2024-04-07

Dentysta zaliczy w koszty działalności aparat słuchowy, ale już informatyk nie ma prawa odliczyć kosztów zakupu okularów z filtrem - wynika z dwóch indywidualnych interpretacji wydanych w ciągu niecałego tygodnia.

Podatniczka, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim ze względu na wadę słuchu, od kilku miesięcy prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą jako lekarz dentysta i udziela świadczeń w zakresie usług stomatologicznych. Kobieta planuje zakup aparatów słuchowych, którego nie będzie uwzględniać w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne. Podatniczka złożyła wniosek o indywidualną interpretację, w którym podkreśliła, że w codziennym życiu jest w stanie funkcjonować bez aparatów słuchowych, natomiast w pracy są jej niezbędne, aby poprawnie komunikować się z pacjentami i współpracownikami, a także korzystać ze specjalistycznych urządzeń stomatologicznych, które emitują dźwięki w trakcie pracy. Jak twierdzi, bez aparatów słuchowych naraża się na utratę możliwości udzielania usług stomatologicznych, czyli utratę źródła przychodów, lub na konsekwencje prawne i finansowe związane z niewłaściwym wykonaniem leczenia stomatologicznego. Dlatego uważa, że powinna móc zaliczyć wydatki na zakup aparatów słuchowych oraz koszty utrzymania aparatów słuchowych do kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej.

W interpretacji Dyrektor KIS przypomniał ogólną zasadę, że możliwość kwalifikowania wydatku jako kosztu uzyskania przychodów jest uzależniona od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, że wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia jego przychodów. Analizując opisane zdarzenie przyszłe wskazał, że wydatki poniesione na zakup aparatów słuchowych oraz koszty ich utrzymania mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej przez podatniczkę działalności gospodarczej. Uznał, że zastosowanie aparatów słuchowych przekłada się na lepszą jakość świadczonych usług oraz zabezpieczenie przychodów w działalności gospodarczej i że umożliwiają one efektywną komunikację z pacjentami, ich opiekunami prawnymi, innymi lekarzami specjalistami oraz personelem pomocniczym, co przekłada się na możliwość udzielenia usług stomatologicznych i uzyskania przychodu w działalności gospodarczej.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Aparat słuchowy kosztem podatkowym, okulary - wydatkiem służącym ochronie wzroku

Z odmową uznania wydatku za koszt prowadzenia działalności spotkał się natomiast przedsiębiorca zajmujący się obsługą informatyczną firm i konsumentów. Mężczyzna, który pracuje przy komputerze nawet ponad 12 godzin dziennie, kupił okulary z filtrami chroniącymi oczy przed szkodliwym promieniowaniem niebieskim emitowanym przez ekrany. Choć próbował przekonać fiskusa, że jest to wydatek ściśle związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, bez którego nie tylko jakość świadczonych usług, ale i sama możliwość ich świadczenia byłaby poważnie zagrożona, otrzymał odpowiedź, że bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W efekcie wydatek poniesiony na zakup okularów z filtrem do pracy przy komputerze nie może zostać zakwalifikowany jako koszt uzyskania przychodów.

Fiskus: okulary służą ochronie wzroku, a nie osiąganiu przychodów z działalności gospodarczej

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT2-1.4011.23.2024.2.KD z 14 marca 2024 r.. indywidualna interpretacja 0114-KDIP3-1.4011.55.2024.2.AC z 20 marca 2024 r.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: