z dnia: 2023-09-08

Zakup specjalnych soczewek do pracy przy komputerze jest wydatkiem o charakterze osobistym. Przedsiębiorca nie może go zaliczyć do firmowych kosztów - uznał fiskus.

Przedsiębiorca prowadzący sklep motoryzacyjny pracuje przy komputerze co najmniej kilka godzin dziennie. Używa go m.in. do realizacji zamówień, obsługi klientów, przygotowywania dokumentów sprzedażowych. Aby chronić wzrok, kupił specjalne soczewki z filtrem światła niebieskiego (szkła korekcyjne do okularów przy pracy przy komputerze). We wniosku o indywidualną interpretację przedsiębiorca stwierdził, że nie poniósłby takiego wydatku, gdyby nie konieczność wielogodzinnej pracy przy komputerze, którą wykonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zadeklarował też, że nie korzysta ani nie zamierza korzystać z tych szkieł w jakichkolwiek innych celach niż zawodowe. Dlatego uznał, że ich zakup może zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.

Rozliczenie firmy, działalności gospodarczej - jaki PIT wybrać

Inne zdanie w tej sprawie miał dyrektor KIS, który podkreślił, że wydatek na zakup specjalistycznych soczewek ma na celu przede wszystkim ochronę zdrowia wnioskującego i zauważył, że w razie wystąpienia lub pogłębiania się wady wzroku osoba fizyczna jest zmuszona do zakupu okularów korekcyjnych, w tym soczewek, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy jej nie prowadzi. W jego opinii bezpośrednim celem ponoszenia tego rodzaju wydatków jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zakup soczewek jest więc wydatkiem o charakterze osobistym i nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Dokument wewnętrzny - pobierz

Źródło: indywidualna interpretacja nr 0115-KDIT3.4011.433.2023.1.AD z 22 sierpnia 2023 r.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: