Nie ma przeszkód, by w rocznym zeznaniu podatkowym za ten sam rok skorzystać z ulgi na powrót i jednocześnie z prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem - wynika z indywidualnej interpretacji.

Obywatel Niemiec wraz z żoną, obywatelką Polski, na przełomie lipca i sierpnia 2022 r. przeprowadził się z Niemiec do Polski, gdzie został zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Od chwili przyjazdu do Polski małżonkowie podlegają tu nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Za rok 2022 mężczyzna zapłacił w Polsce podatek od całego osiągniętego tu dochodu ze stosunku pracy. Wystąpił jednak o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że może złożyć korektę zeznania rocznego za 2022 r. i skorzystać z ulgi na powrót, zaś nadwyżkę ponad limit tej ulgi (85 528 zł przychodów w roku podatkowym) rozliczyć we wspólnym rozliczeniu z małżonką.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Podatnik spełnia warunki do zastosowania obu preferencji

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji wskazał, że podatnik spełnia wszystkie warunki wymagane, by skorzystać z ulgi na powrót:

  • od sierpnia 2022 r. posiada stałe miejsce zamieszkania w Polsce i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
  • nie miał miejsca zamieszkania na terytorium Polski w latach 2019-2021 ani w okresie od początku roku 2022 do dnia poprzedzającego dzień, w którym zmienił miejsce zamieszkania na terytorium Polski,
  • posiada obywatelstwo innego niż Polska państwa UE,
  • dysponuje meldunkiem potwierdzającym zamieszkanie w Niemczech (stan na 2019 r.) oraz niemieckim certyfikatem rezydencji potwierdzającym jego status rezydenta podatkowego w Niemczech do końca lipca 2022 r.,
  • nie korzystał wcześniej z ulgi na powrót.

W konsekwencji do jego przychodów z określonych źródeł osiągniętych w 2022 r., w tym ze stosunku pracy, można zastosować ulgę na powrót - do wysokości limitu 85 528 zł. Nadwyżka ponad tę kwotę podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z kolei z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

  • są polskimi rezydentami podatkowymi,
  • pozostają w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy (albo od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego),
  • nie stosują przepisów o 19% podatku liniowym lub przepisów ustawy o ryczałcie (z wyjątkiem dotyczących najmu prywatnego),
  • nie podlegają opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

W analizowanym przypadku także te warunki są spełnione, małżonkowie mogą więc złożyć wspólne zeznanie podatkowe za rok 2022, rozliczając w nim dochody uzyskane od sierpnia 2022 r., czyli od momentu podlegania w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Pobyt poza Polską nie zapewnia ulgi na powrót

Źródło: indywidualna interpretacja 0114-KDIP3-2.4011.944.2024.2.JM z 4 lutego 2025 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2025

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Ulga na powrót i wspólne rozliczenie małżonków w jednym zeznaniu

Wspieramy OPP