Nie ma przeszkód, by w rocznym zeznaniu podatkowym za ten sam rok skorzystać z ulgi na powrót i jednocześnie z prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem - wynika z indywidualnej interpretacji.
Obywatel Niemiec wraz z żoną, obywatelką Polski, na przełomie lipca i sierpnia 2022 r. przeprowadził się z Niemiec do Polski, gdzie został zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Od chwili przyjazdu do Polski małżonkowie podlegają tu nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Za rok 2022 mężczyzna zapłacił w Polsce podatek od całego osiągniętego tu dochodu ze stosunku pracy. Wystąpił jednak o indywidualną interpretację, aby uzyskać potwierdzenie, że może złożyć korektę zeznania rocznego za 2022 r. i skorzystać z ulgi na powrót, zaś nadwyżkę ponad limit tej ulgi (85 528 zł przychodów w roku podatkowym) rozliczyć we wspólnym rozliczeniu z małżonką.
Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji wskazał, że podatnik spełnia wszystkie warunki wymagane, by skorzystać z ulgi na powrót:
W konsekwencji do jego przychodów z określonych źródeł osiągniętych w 2022 r., w tym ze stosunku pracy, można zastosować ulgę na powrót - do wysokości limitu 85 528 zł. Nadwyżka ponad tę kwotę podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Z kolei z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
W analizowanym przypadku także te warunki są spełnione, małżonkowie mogą więc złożyć wspólne zeznanie podatkowe za rok 2022, rozliczając w nim dochody uzyskane od sierpnia 2022 r., czyli od momentu podlegania w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Pobyt poza Polską nie zapewnia ulgi na powrót
Źródło: indywidualna interpretacja 0114-KDIP3-2.4011.944.2024.2.JM z 4 lutego 2025 r.