Nieodpłatny charakter świadczenia nie przesądza o tym, że można je uznać za darowiznę. Aby można było mówić o darowiźnie, musi dojść do uszczuplenia majątku darczyńcy - wynika z indywidualnej interpretacji.

Podatniczka nieprowadząca działalności gospodarczej zawarła z parafią umowę darowizny. Zgodnie z tą umową nieodpłatnie wykonała na rzecz parafii pracę polegającą na przygotowaniu wniosków do gminy o dofinansowanie działań związanych z ochroną zabytków. Wnioski obejmowały dofinansowanie wymiany konstrukcji i pokrycia dachu zabytkowego budynku plebanii przy parafii, dostawę i montaż ślusarki okiennej oraz renowację zabytkowych witraży w kościele. Wartość prac, jakie kobieta wykonała na rzecz parafii przy przygotowywaniu wniosków, określono w umowie na 10 tys. zł. Podatniczka jest zdania, że jej niepieniężna darowizna kwalifikuje się do odliczenia w ramach ulgi na darowizny na cele kultu religijnego. Aby to potwierdzić, wystąpiła o indywidualną interpretację.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2024 i wyślij PIT online

Darować można rzeczy lub prawa majątkowe, ale nie usługi

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zauważył, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji darowizny. Należy więc posłużyć się definicją zawartą w art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którą przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Z kolei z art. 889 tej samej ustawy wynika, że darowizny nie stanowią m.in. takie bezpłatne przysporzenia, gdzie zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu. Sam nieodpłatny charakter świadczenia nie przesądza więc jeszcze o uznaniu tego świadczenia za darowiznę. Kluczowe znaczenie ma bowiem to, czy świadczenie zostało dokonane kosztem majątku darczyńcy oraz to, czy zobowiązanie do jego wykonania nie wynika z umów uregulowanych w innych przepisach. Aby można mówić o darowiźnie, musi dojść do uszczuplenia majątku darczyńcy: darowizna musi nastąpić kosztem jego majątku. W przypadku świadczenia usług ten warunek nie jest jednak spełniony, gdyż do uszczuplenia majątku nie dochodzi. Uszczuplenie majątku ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do darowizny rzeczy lub prawa majątkowego – ale nie usług. Dlatego Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem autorki wniosku. - Jeśli danej czynności nie można przypisać charakteru prawnego darowizny, to niezależnie od spełnienia pozostałych przesłanek, nie uprawnia ona do ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych - podsumował w interpretacji.

Nagroda rzeczowa za pracę z biura nie jest darowizną

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT2-2.4011.989.2024.2.AKU z 21 marca 2025 r.

Pozostałe wiadomości z roku: 2025

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej artykułów autora

tytuł artykułu: Darmowa praca na rzecz parafii nie jest darowizną

Wspieramy OPP