z dnia: 2024-06-21

Przedsiębiorca, który musi rejestrować czas świadczenia usług, ale nie może do tego używać elektronicznych urządzeń, ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych wydatek na zakup mechanicznego zegarka

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w ramach indywidualnej kancelarii radcy prawnego. Zajmuje się stałą obsługą prawną podmiotów gospodarczych, z którymi rozlicza się na podstawie czasu realizacji usług na ich rzecz w każdym okresie rozliczeniowym. Dlatego jest mu potrzebne urządzenie pozwalające dokładnie odmierzać czas poświęcany na poszczególne zadania. Ponieważ świadczy usługi na rzecz podmiotów, dla których szczególnie istotne jest zachowanie poufności, podczas spotkań bywa proszony o niekorzystanie z urządzeń pozwalających na rejestrację dźwięku lub obrazu. Uniemożliwia mu to pomiar czasu spotkania przy użyciu telefonu, smartwatcha, palmtopa czy laptopa. Dlatego podatnik planuje zakup naręcznego, mechanicznego zegarka o wartości poniżej 10 tys. zł. Mężczyzna opodatkowuje dochody podatkiem liniowym i chciałby uwzględnić ten zakup w kosztach uzyskania przychodów. Wystąpił w tej sprawie o indywidualną interpretację. We wniosku podkreślił, że zegarka zamierza używać jedynie w dniach, w których prowadzi działalność gospodarczą i wyłącznie do celów tej działalności (do celów prywatnych wystarcza mu telefon), zakup tego urządzenia nie będzie miał na celu kreowania ani utrwalania pozytywnego wizerunku jego działalności, jego celem nie będzie też zachęcanie potencjalnych klientów do korzystania ze świadczonych przez przedsiębiorcę usług.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Wydatek na zakup mechanicznego zegarka kosztem podatkowym

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu jest uzależniona jest od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, że wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia przychodu. Ponieważ:

  • zakupiony zegarek będzie służył ustalaniu podstawy wynagrodzenia przedsiębiorcy,
  • wydatki na nabycie zegarka nie są ujęte w katalogu kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów,
  • zegarek nie będzie używany do celów osobistych,
  • wydatek związany z zakupem zegarka nie ma charakteru reprezentacji,

wydatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Równocześnie Dyrektor KIS podkreślił, że to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz obowiązek jego właściwego udokumentowania.

Steward zaliczy w koszty tylko część wydatków związanych z wizerunkiem

Źródło: indywidualna interpretacja 0115-KDIT3.4011.153.2024.3.JS z 17 maja 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: