z dnia: 2024-06-14

Koszt leasingu roweru, wydatki na jego eksploatację oraz na zakup odzieży z logo firmy mogą być uznane za koszty podatkowe, jeżeli istnieje związek przyczynowy pomiędzy ich poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź możliwością powstania przychodu.

Spółka prowadząca działalność w zakresie usług informatycznych zamierza wziąć w leasing operacyjny rower o wartości przekraczającej 10 tys. zł. Rower ma służyć do dojazdów na spotkania z klientami oraz być wykorzystywany jako reklama podczas amatorskich zawodów sportowych i treningów przygotowujących do tych zawodów. Na odzieży użytkownika, którym będzie członek zarządu spółki, eksponowane będzie logo spółki. Rower będzie wykorzystywany wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej - a więc nie będzie wykorzystywany rekreacyjnie. Spółka wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że w tej sytuacji będzie miała prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów:

  • ratę leasingową,
  • ubezpieczenie,
  • wydatki związane z eksploatacją roweru,
  • wydatki na nabycie odzieży z logo spółki.

We wniosku argumentowała, że leasing roweru przyczyni się do pojawienia się w mediach społecznościowych spółki informacji innych niż czysto biznesowe, przyciągnie nowych obserwujących i zwiększy zasięg spółki, co pozwoli poszerzyć kontakty biznesowe i zwiększyć liczbę klientów.

W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Po analizie wniosku stwierdził, że wydatki na leasing roweru i jego eksploatację spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli spółka zawarła umowę leasingu, która spełnia warunki podatkowe - określone w art. 17b ust. 1 ustawy o CIT, to ustalone w tej umowie opłaty z tytułu używania roweru, ponoszone w podstawowym okresie umowy, będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Wydatki na reklamę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Dyrektor KIS uznał też, że wydatki poniesione na zakup odzieży oznaczonej logo firmy w widocznym miejscu będą mogły być uznane za wydatki reklamowe. Taki strój jest formą promocji służącą pozyskaniu klientów. Odzież oznaczona logo firmy stanowi narzędzie do osiągnięcia przez spółkę przychodu w przyszłości i zabezpieczenie przychodu osiąganego obecnie. Dlatego te wydatki, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki w pełnej wysokości.

Steward zaliczy w koszty tylko część wydatków związanych z wizerunkiem

Źródło: indywidualna interpretacja 0114-KDIP2-2.4010.107.2024.2.ASK z 27 maja 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: