z dnia: 2024-06-03

Podatek od nieruchomości, opłacany przez najemcę nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej, może być dla niego kosztem podatkowym - potwierdził Dyrektor KIS.

Firma handlowo-usługowa, działająca w formie jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, prowadzi sprzedaż biżuterii i zegarków w dwóch lokalach. Korzysta z nich na podstawie umów najmu zawartych z dwoma różnymi właścicielami. Aneks do umowy najmu, podpisany z jednym z tych właścicieli, zobowiązuje firmę do opłacania w czterech miesiącach roku, oprócz ustalonej w umowie kwoty czynszu, również części kwartalnej raty podatku od nieruchomości oraz do przekazywania wynajmującemu potwierdzenia dokonania tej opłaty. Firma wystąpiła o indywidualną interpretację, aby potwierdzić, że ten wydatek będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity®
Nie musisz znać się na PIT'ach i zmianach podatkowych. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i kwotą wolną od podatku. Zadbaj o najwyższy i najszybszy zwrot podatku z PIT do 45 dni.
Po prostu oblicz Twój e-PIT w Programie e-pity 2023 i wyślij PIT online

Wydatek służy zachowaniu źródła przychodów

W interpretacji wskazano, że aby stwierdzić, czy poniesione wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, należy ustalić, czy są one potrzebne w prowadzonej działalności i czy mają związek z tą działalnością. Za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów z działalności gospodarczej, należy uznać takie wydatki, które pozwolą podatnikowi efektywnie wykonywać swoje obowiązki w prowadzeniu działalności gospodarczej. W sytuacji opisanej we wniosku wydatek ponoszony na lokal (cztery części kwartalnej raty podatku od nieruchomości) sprawia, że przedsiębiorca ma zachowaną możliwość korzystania z lokalu użytkowego w centrum miasta, a więc zabezpiecza źródło przychodów). Ponieważ takie wydatki nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.

Opłata za wynajem pokoju w innej miejscowości niż siedziba firmy

Źródło: indywidualna interpretacja 0113-KDIPT2-1.4011.203.2024.2.ID z 7 maja 2024 r.

Piotr Ceregra

autor: Piotr Ceregra

Redaktor serwisów e-pity.pl i jpk.info.pl. Dba o to, by treści prezentowane w tych serwisach były nie tylko wartościowe i ciekawe, ale także poprawne językowo.

więcej
Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: