Nie, nie ma takiego obowiązku. Podatnik tylko raz otrzymuje swój numer identyfikacji podatkowej. W przypadku rejestracji działalności gospodarczej należy natomiast wystąpić o aktualizację danych związanych z tym numerem. Aktualizacji dokonuje Pan na deklaracji NIP 1.

Nie, w takim przypadku składacie Państwo za spółkę NIP 2. Zakładając, że oprócz działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej nie będziecie prowadzić innej działalności gospodarczej, a każdy z Was posiada już numer NIP, jedyne czego musicie dokonać, to zgłoszenie na CEiDG-1. Natomiast z NIP 1 nie skorzystacie, prowadząc działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej.

Rejestracja dla celów podatku od towarów i usług (VAT) jest czymś innym niż złożenie zgłoszenia identyfikacyjnego NIP 1. Tylko w przypadku, gdy podatnik, rozpoczynając działalność, nie ma prawa korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT lub dobrowolnie dokonuje zgłoszenia jako podatnik VAT czynny lub zwolniony, składa deklarację VAT R. Natomiast nie ma możliwości, by przedsiębiorca, rozpoczynając działalność gospodarczą, nie posiadał nadanego mu numeru NIP lub też nie dokonał jego aktualizacji.

Powyższych czynności dokonuje się właśnie na deklaracji NIP 1.

Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2024-04-19

ZUS nie może obniżyć przedsiębiorcy podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych

Jeżeli kwota podstawy wymiaru składek społecznych mieści się w przedziale określonym w ustawie o ubezpieczeniach społecznych, to ZUS nie może jej kwestionować.

2024-04-19

Z podatkowym rozliczeniem straty należy zaczekać, aż organy ścigania zakończą postępowanie

Stratę spowodowaną działaniami oszusta firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ostatecznego zakończenia postępowania przez organy ścigania.

2024-04-19

Steward zaliczy w koszty tylko część wydatków związanych z wizerunkiem

Poprawa wizerunku podatnika dzięki odpowiedniej garderobie nie wystarczy, żeby wydatki na tę odzież uznać za koszty uzyskania przychodu.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: